Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Don Gisu
GIS/Anna Kołacz
Zdrowie

Mafia zabrała się za szczepionki! Ojciec Chrzestny ostrzega!

Sytuacja w Polsce jest dziś taka, że za szczepienia musiała zabrać się mafia. Ojciec Chrzestny, czyli Don Gisu, nagrał coś specjalnego: ostrzeżenie dla rodziców!

Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci – w tym roku może to być nawet 70 tys. osób, czyli dwa razy więcej niż przed rokiem. Rodzice bardziej niż krztuśca, gruźlicy czy odry obawiają się dziś niepożądanych odczynów poszczepiennych. Nieracjonalnie – przypominają epidemiolodzy, bo poważny NOP zdarza się naprawdę wyjątkowo, za to realną groźbą jest powrót chorób zakaźnych. Jak przekonać do szczepień? Gdy lekarze nie dają rady, pozostaje włoska mafia – i nowa kampania Don Gisu, czyli ministra Marka Posobkiewicza.

Mafia o chorobach zakaźnych i szczepieniach

Marek Posobkiewicz, czyli Główny Inspektor Sanitarny, nie po raz pierwszy niecodziennie mówi o szczepieniach. Rapował już kiedyś o szczepionkach – przez co mocno naraził się antyszczepionkowcom
– Gdybym chciał przejmować tym, co wszyscy mówią, to zamknąłbym się w gabinecie i nic nie robił – mówi minister Marek Posobkiewicz.
W nowej kampanii jako Ojciec Chrzestny walczy z zagrożeniami, które stoją u naszych drzwi.

Don Gisu ostrzega: wróg czai się u naszych drzwi! Zobacz Ojca Chrzestnego 2017 r.:

Wróg w Europie

Zagrożenia, które czają się u drzwi, przez którymi Don Gisu ostrzega, to dziś np. odra – w Europie od początku 2016 roku na odrę zachorowało ok. 20 tys. osób – głównie nieszczepionych. W Polsce – ponad 120 osób: to co prawda jeszcze nie epidemia, ale już wzrost zachorowań. Niepokoi fakt, że w tym roku może odmówić szczepień nawet 70 tys. rodziców – dwa razy więcej niż przed rokiem. Jeśli ta sytuacja się nie zmieni, choroby zakaźne wrócą, bo jeśli wyszczepialność spada, wirusy i bakterie zaczynają krążyć.
 

Prof. Brydak
GIS
Prof. Lidia Brydak, "Pierwsza Dama Grypy",  która od lat walczy o szczepienia przeciw grypie, współpracuje z Don Gisu w nowej kampanii.


Zobacz także: Odra w Europie. A czy szczepionka jest bezpieczna? 

Gisu o szczepieniach

Choroby zakaźne powodowały kiedyś wymarcie całych wiosek, miast, regionów. Dzięki szczepieniom ochronnym mogliśmy niektóre choroby, jak ospa prawdziwa, usunąć do podręcznika historii. Musimy pamiętać, że nawet te choroby, które powodują u większości dzieci łagodne objawy, u innych mogą doprowadzić do ciężkich powikłań, jak zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzenie układu oddechowego, uszkodzenie nerek, a nawet zgon – przypomina minister Posobkiewicz.
 

Gisu
GIS
Don Gisu nadjeżdża. Kto okaże się jego wrogiem: choroby czy szczepionki?
 
Zobacz także: Dlaczego rodzice bardziej wierzą dr. Google niż pediatrze?
Jak podoba wam się nowa kampania o szczepieniach? Piszcie w komentarzach?

Szczepienia przeciw pneumokokom – o co najczęściej pytają rodzice?

odra krztusiec szczepienia
AdobeStock
Aktualności
Choroby zakaźne w natarciu: rośnie liczba dzieci chorujących na krztusiec i odrę!
Nasze dzieci chorują na krztusiec i odrę, bardzo zaraźliwe choroby. Warszawa rozpoczęła walkę z ruchem antyszczepionkowców.

Liczby nie kłamią, wzrasta liczba dzieci chorujących na odrę i krztusiec, poważne choroby zakaźne. Lekarze alarmują, że to skutek kampanii antyszczepionkowej, w efekcie czego coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci . A to jedyny sposób, aby je uchronić przed poważnymi chorobami! W Warszawie kilkaset dzieci chorych na krztusiec Krztusiec i odra wróciły! I to bardzo niedobra wiadomość. W 2010 roku w Warszawie na krztusiec zachorowało 59 dzieci, ale w 2016 roku takich przypadków było już 359 . W stolicy odnotowano także 3 zachorowania na odrę. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska jest na liście krajów, gdzie stale przybywa liczba zachorowań na odrę. W 2010 roku było 13 takich przypadków, zaś od lutego 2016 roku do stycznia 2017 roku stwierdzono ponad 140 zachorowań. W tej sprawie nie można bezczynnie czekać! Dlatego stołeczny ratusz wziął sprawę w swoje ręce i ruszył z kampanią promującą szczepienia i informującą o zagrożeniach wynikających z ich lekceważenia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podaje, że rok w rok rośnie liczba nieszczepionych dzieci. W 2012 roku było ich w Warszawie 432, a w 2017 roku - 2085. Od 5 lutego w pojazdach komunikacji miejskiej i mediach społecznościowych, są umieszczane informacje o skutkach nieszczepienia dzieci. "Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym" – informują plakaty. Odra i krztusiec zostały na nich przedstawione jako postacie kobiety i mężczyzny, którzy wrócili z dalekiej podróży i już od progu wołają: Wróciłam - odra", "Wróciłem - krztusiec". "Lekarze powinni stanąć przeciw antyszczepionkowcom" - O konieczności szczepień, mówimy od lat, ale problem ze świadomym ich unikaniem jest coraz większy – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent Warszawy. Przyznaje, że w stolicy ruch antyszczepionkowy prężnie działa,...

Szczepienia
Fotolia
Aktualności
„Nie dajcie sobie mieszać w głowie antyszczepionkowcom” – mówi Inspektor Sanitarny
Rodzice nie mogą dać sobą manipulować! O szczepieniach trzeba mówić więcej.

Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny, podkreśla, że trend, jakim jest nieszczepienie dzieci, zbiera coraz większe żniwo każdego roku. Jeszcze przed 2010 r. niezaszczepionych dzieci było kilka tysięcy . W ubiegłym roku natomiast liczba ta wzrosła do dwudziestu kilku tysięcy. Niestety, winna temu jest kampania antyszczepionkowców, którzy wciąż przekonują, że zmuszanie do szczepień nie jest zgodne z konstytucją i podkreślają liberalne podejście do tego zagadnienia w innych krajach europejskich. Tymczasem rodzic jest manipulowany kolejnymi doniesieniami. – Powinniśmy o tym dużo mówić, żeby młodzi rodzice nie dali sobie mieszać w głowie przez różne ruchy, stowarzyszenia, które mówią o szkodliwości szczepień. Jeżeli dojdzie do powikłania po szczepionce, musimy o tym jasno powiedzieć i nie wolno takiej sytuacji zamiatać pod dywan. Gdyby jakakolwiek szczepionka była niebezpieczna to oczywiście byłaby wycofana z rynku – tłumaczy Marek Posobkiewicz w wywiadzie dla Medexpress. Zobacz także: Kontrowersyjny głos lekarza o obowiązkowych szczepieniach Nie szczepiąc, narażamy nie tylko swoje dziecko Jeśli wyszczepialność dzieci jest zbyt niska zwiększa się ryzyko powrotu chorób, o których zdążyliśmy już zapomnieć, jak np. odra. Szczepionki przeciw groźnym chorobom zostały wyprodukowane, aby chronić nie tylko jedno dziecko przed powikłaniami czy śmiercią, ale by zabezpieczyć społeczeństwo przed wyludnieniem. Szczególnie narażone na niebezpieczeństwo są dzieci o osłabionej odporności, chorujące na nowotwory. Kontakt z niezaszczepionym dzieckiem może być dla nich zabójczy. Dlatego wyszczepialność, czyli liczba zaszczepionych na daną chorobę dzieci, jest tak istotna i podkreślana w statystykach. Im więcej dzieci niezaszczepionych, tym większa szansa, że zachorowalność z roku na rok będzie rosła aż w końcu staniemy na skraju epidemii. Czy...

Francja: nieszczepione dzieci nie będą przyjmowane do żłobka
AdobeStock
Aktualności
Francja mówi stanowcze "nie" antyszczepionkowcom
Kolejny kraj postanowił stanowczo rozprawić się z rodzicami nieszczepiącymi dzieci. Zero taryfy ulgowej, zasada jest prosta: nie szczepisz? No to nie licz na pomoc państwa w opiece nad dzieckiem.

Można powiedzieć, że polityka rządu francuskiego zmieniła się o całe 180 stopni, jeżeli chodzi o podejście do szczepień. Trudno się dziwić – w Europie trwa niespotykany od dziesiątków lat wzrost zachorowań na choroby zakaźne, w tym przede wszystkim odrę. Francja wprowadza obowiązkowe szczepienia Powrót odry do Europy stał się już faktem. W ostatnich latach liczba zachorowań na odrę w Europie wzrosła o 300 procent.  Niemcy, Francja, Włochy, Ukraina, Rumunia – w tych krajach zachorowanie na odrę liczy się w tysiącach. Od początku roku na samej Ukrainie zachorowało 9 tys. osób, w Rumunii - ponad 1,7 tys. osób, w Grecji – 1,5 tys., we Francji 1,3 tys. Najnowsze dane mówią o trudnej sytuacji na Słowacji . Tamtejsze służby sanitarno-epidemiologiczne alarmują, że w kraju doszło do największego od 1998 roku gwałtownego wzrostu zachorowań na odrę. Na początku ubiegłego tygodnia na Słowacji były trzy przypadki zachorowań, pod koniec tygodnia liczba chorych wzrosła o 20. Wobec takich faktów rząd francuski postanowił przestać stosować taryfę ulgową. Wprowadzono bezwzględny nakaz wykonywania 11 obowiązkowych szczepień . Odstępstwa dopuszczalne są tylko za zgodą lekarza. Podobnie jak we Włoszech wprowadzono zasadę, że nie zaszczepione dziecko nie będzie przyjęte do żłobka. Francuzi byli najbardziej sceptycznie nastawionym do obowiązkowych szczepień narodem na świecie, na podstawie badań przeprowadzonych wśród 65 tys. osób z 67 krajów na świecie. Aż 41 proc. francuskiego społeczeństwa deklarowało, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, że "szczepionki są bezpieczne". Wskaźnik zaszczepień wynosi w tym kraju zaledwie 75 procent . Tymczasem, by zapobiec rozwojowi epidemii, wskaźnik ten powinien wynosić 95 proc. 11 obowiązkowych szczepień Do tej pory we Francji obowiązywały tylko 3 szczepionki dla niemowląt - przeciwko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak