Wszystkie dzieci urodzone w Chorwacji będą obowiązkowo dostawać szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi, polio, HIB, odrze, śwince, różyczce i gruźlicy. Trybunał Konstytucyjny w Chorwacji utrzymał obowiązek szczepienia dzieci, uznając, że prawo dziecka do zdrowia znaczy więcej niż prawo rodziców do podejmowania decyzji.
W Chorwacji, podobnie jak w wielu innych krajach Europy, także w Polsce, coraz silniej działają ruchy antyszczepionkowe. Ok. 10 tys. mieszkańców Chorwacji podpisało się niedawno pod deklaracją głoszącą, że "szczepienie zdrowych dzieci stanowi zagrożenie dla ich zdrowia".

Reklama

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

Również w Polsce ruchy antyszczepionkowe są coraz silniejsze i coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci. Często namawiają do tego celebryci. Osoby nieszczepiące dzieci w Polsce to zwykle osoby z wyższym wykształceniem, mieszające w dużych miastach, uważające, że to nie choroby zakaźne stanowią problem, tylko szczepienia. Twierdzą, że szczepienia powodują szereg niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), które są lekceważone przez lekarzy.
Takiego zdania nie akceptują epidemiolodzy, którzy ostrzegają, że zachorowanie na chorobę zakaźną jest dużo bardziej niebezpieczne niż ewentualny NOP i może mieć nieodwracalne skutki dla zdrowia dziecka.

Obowiązek szczepienia dziecka w Polsce

W Polsce istnieje prawny obowiązek szczepienia dzieci tzw. szczepionkami obowiązkowymi. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że zwolnić z tego obowiązku mogą jedynie konkretne przeciwwskazania lekarskie do szczepienia dziecka, kiedy nie można szczepić dziecka.

Przeczytaj też: Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2014 rok
W kwietniu 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stwierdził, że w przypadku obowiązkowych szczepień ochronnych wyłączone jest uprawnienie pacjenta do wyrażania zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody. GIS przypomina, że inspektorzy sanitarni mogą stosować karę grzywny dla rodziców za uchylanie się od obowiązku szczepień dzieci.

Efekty nieszczepienia dzieci: wzrost chorób zakaźnych

Według amerykańskiej organizacji Council on Foreign Relations, w miejscach, gdzie zmniejszyła się liczba szczepień, m.in. z powodu działalności ruchów antyszczepionkowych, pojawiły się nowe ogniska chorób zakaźnych, którym można zapobiegać przez szczepienia. Council on Foreign Relations opublikowała mapę, która obejmuje cały świat, i uwzględnia m.in. zachorowania na odrę, świnkę, różyczkę, polio, krztusiec. Na jej podstawie można stwierdzić, że jednym z efektów zmniejszenia odsetka zaszczepionych są ogniska epidemiczne odry w Europie (szczególnie w Wielkiej Brytanii) i USA.

Zobacz także

W ubiegłym roku w Niemczech odnotowano znaczny wzrost zachorowań na świnkę, której powikłaniem może być zapalenie jąder, zapalenie trzustki, opon mózgowo-rdzeniowych oraz uszkodzenie nerwu słuchowego. Rosnąca liczba zachorowań spowodowała, że coraz słabiej słyszalne stały się w Niemczech głosy ruchów antyszczepionkowych.[CMS_PAGE_BREAK]

Szczepienia obowiązkowe w Polsce

W Polsce obecnie sytuacja nie jest zła, gdyż ponad 95 proc. rodziców szczepi dzieci do 12. roku życia, zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. Po to, by populacja była chroniona przed chorobami, tzw. stan zaszczepienia nie może być niższy niż 85 proc.
Epidemiologów niepokoi jednak to, że rośnie liczba niezaszczepionych dzieci: jest ich rocznie ok. 4-5 tys. dzieci.
Epidemiolodzy ostrzegają, że to może spowodować pojawianie się chorób zakaźnych, których już dawno nie odnotowywano u dzieci, a każda choroba może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.

Zostaw opinię: Czy powinno się szczepić dziecko bez zgody rodziców?

Czytaj też: Niepożądane odczyny poszczepienne: szczepionki w sądzie

Reklama

Weź udział w dyskusji o szczepieniach na forum babyonline.pl

Reklama
Reklama
Reklama