kalendarz szczepień 2022
Dmitry Lobanov/Adobe Stock
Zdrowie

Kalendarz szczepień 2022: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​

Kalendarz szczepień to spis szczepień obowiązkowych i zalecanych dla dzieci. Znajdziesz tu aktualny harmonogram szczepień z podziałem na wiek dziecka wg wytycznych GIS (zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na rok 2022). Nasz kalendarz szczepień dziecka (z miejscem na notatki) możesz też wydrukować lub zapisać.
dr Paweł Grzesiowski
dr Paweł Grzesiowski
Konsultacja merytoryczna

Publikujemy aktualny kalendarz szczepień na 2022 rok. Znajdziesz w nim wszystkie szczepienia, które powinno przyjąć dziecko od urodzenia do 18 roku życia. Umieściliśmy też szczegółowe informacje o szczepionkach przygotowane wspólnie z pediatrą. 

Kalendarz szczepień 2022:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Kalendarz szczepień 2022 

W poniższych tabelach znajdziesz obowiązkowe szczepienia dla dzieci i szczepienia zalecane, a także informacje, kiedy należy zaszczepić dziecko. 

Szczepienia w Polsce dzielą się na dwa rodzaje:

 • szczepienia obowiązkowe (bezpłatne) – realizowane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego bez dodatkowych opłat (w tabeli zaznaczone na różowo)
 • szczepienia zalecane (odpłatne) – wskazane w celu rozszerzenia zakresu ochrony dziecka lub zmniejszenia liczby zastrzyków (np. szczepionka 6w1), ale nierefundowane z budżetu państwa. Rodzice muszą zakupić szczepionkę we własnym zakresie w punkcie szczepień lub w aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. [w tabeli zaznaczone na żółto]

Kalendarz szczepień noworodka i niemowlaka

Do obowiązkowych szczepień dla noworodka, podawanych dziecku po porodzie, należą szczepienie przeciw gruźlicy oraz szczepienie przeciw WZW B. W kolejnych miesiącach niemowlę będzie jeszcze szczepione w 2., 3-4., 5-6. i 7. miesiącu życia. W poniższej tabeli znajdziesz dokładną rozpiskę szczepień dla dzieci w 1. roku życia.

Legenda:

 • kolor czerwony 🔴
szczepienie obowiązkowe
 • kolor żółty 🟡
szczepienie zalecane

 


Od 7 miesiąca życia można też dziecko zaszczepić przeciwko grypie, a szczepienie to należy do szczepień zalecanych, płatnych.

Możesz też wydrukować kalendarz szczepień dla niemowląt z miejscem na własne notatki.


* obowiązkowe dla dzieci urodzonych po 31.12.2020 r. Szczepionka doustna, preparat 3-dawkowy. 1. dawka po ukończeniu 6. tygodnia życia (nie później niż 12. tygodnia życia), kolejne dawki do ukończenia 22. tygodnia życia (schemat 3-dawkowy). W wyjątkowych sytuacjach ostatnia dawka przed ukończeniem 32. tygodnia życia. Odstępy między dawkami nie dłuższe niż 4 tygodnie.
Dla dzieci urodzonych przed 1.01.2021 r. szczepienie przeciw rotawirusom jest szczepieniem zalecanym. Do wyboru szczepienie w schemacie 2- lub 3-dawkowym.
** od 2. miesiąca — można szczepić później, dawki podaje się według zaleceń producenta szczepionki

Kalendarz szczepień wcześniaka

Wszystkie szczepionki z obowiązkowego programu szczepień dla niemowląt (patrz wyżej) są podawane w tym samym czasie i wg tego samego schematu również wcześniakom, z następującymi różnicami:
 • WZW B - u dzieci z masą urodzeniową mniejszą niż 2000 g szczepienie przeciw WZW typu B stosuje się cztery dawki szczepionki w wieku 0, 1, 2 i 12 miesięcy. 
 • gruźlica (BCG) - szczepienie przeciw gruźlicy u wcześniaków wykonuje się, gdy osiągnie masę ciała powyżej 2000 g
 • błonica, tężec i krztusiec - wcześniaki urodzone przed 37. tygodniem ciąży szczepione są DTaP, zawierającą bezkomórkowy komponent krztuśca
 • pneumokoki - zamiast dwóch, wcześniaki otrzymują trzy dawki szczepionki podstawowej w 1. roku życia i 1 dawkę uzupełniającą w 2. roku życia.

Szczepienie wcześniaków powinno odbywać się zgodnie z ich wiekiem chronologicznym (liczonym od dnia narodzin), przy czym zaleca się, żeby pierwsze szczepienia (BCG, WZW typu B, DTaP, IPV, Hib, PCV) u dzieci urodzonych przed skończonym 32. tygodniem ciąży odbywały się jeszcze w szpitalu, jeśli pozwala na to zdrowie dziecka. 
Możesz też wydrukować kalendarz szczepień dla wcześniaków z miejscem na własne notatki.

Szczepienia po 1. roku życia (do 6 lat)

Po pierwszych urodzinach dziecko można szczepić już przeciw WZW typu A, ospie wietrznej czy odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Do 6. roku życia dziecko będzie otrzymywać dawki przypominające szczepień.

Legenda:

 • kolor czerwony 🔴
szczepienie obowiązkowe
 • kolor żółty 🟡
szczepienie zalecane
Możesz też wydrukować kalendarz szczepień dla dzieci 1-6 lat z miejscem na własne notatki.


* Pierwszą dawkę szczepionki można podać między 12. a 18. miesiącem życia; drugą dawkę po co najmniej 6 tygodniach.
** Szczepionka zalecana po 1. roku życia: w dowolnym okresie, po konsultacji z lekarzem (liczba dawek zależy od rodzaju szczepionki).
*** dawkę przypominającą podaje się w 6. roku życia dla dzieci urodzonych w 2016 roku. Dzieci z roczników 2014 i 2015 powinny uzupełnić brakujące szczepienie jak najszybciej, nie później niż do ukończenia 19. roku życia
**** Szczepionka przeciw grypie jest zalecana co roku, po konsultacji z lekarzem.

Jednym z zalecanych szczepień dla dzieci jest szczepienie przeciw grypie. W Polsce dostępne są cztery rodzaje szczepionki przeciw tej chorobie, trzy w formie zastrzyków oraz szczepionka donosowa. Zapytaj lekarza, którą z nich może przyjąć twoje dziecko.

Szczepienia dzieci 6-18 lat

Dzieci w wieku szkolnym w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych otrzymują dawki przypominające szczepionek przeciw odrze, śwince i różyczce (10. rok życia), WZW B (14. rok życia), błonicy i tężcowi (14. I 19. rok życia). Zalecane szczepienie w tym czasie to m.in. szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), szczególnie dla dzieci po 11. roku życia.

Zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 849), obowiązkowe szczepienia ochronne u osoby, która ukończyła 6. rok życia, a nie osiągnęła pełnoletności, można przeprowadzić bez obecności osoby sprawującej prawną pieczę nad tą osobą albo opiekuna faktycznego, po uzyskaniu ich pisemnej zgody i informacji na temat uwarunkowań zdrowotnych mogących stanowić przeciwwskazanie do szczepień.

Legenda:

 • kolor czerwony 🔴
szczepienie obowiązkowe
 • kolor żółty 🟡
szczepienie zalecane

* Jeśli dziecko do tej pory nie było szczepione, w dowolnym czasie — 2 dawki w odstępie co najmniej 6 tygodni.
** Jeśli dziecko nie było do tej pory szczepione, w dowolnym czasie.
*** Jeśli dziecko nie było do tej pory szczepione, w dowolnym czasie.
**** W dowolnym czasie: 3 dawki w szczepieniu podstawowym, dawki przypominające co 3-5 lat.
***** Szczepienie zalecane co roku.
****** Powyżej 9 lat, zalecane 3 dawki szczep/onki
****** Dawka przypominająca dla dzieci urodzonych w 2012 i 2013 roku.

Możesz też wydrukować kalendarz szczepień dla dzieci 6-18 lat z miejscem na własne notatki.


Źródło:
szczepienia.pzh.gov.pl, Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia komunikat z dnia 28 XI 2021


Zobacz także:

pierwsza wizyta u pediatry
Adobe Stock
O szczepieniach
Pierwsza wizyta u pediatry – kiedy i jak się przygotować?
Pierwsza wizyta u pediatry powinna się odbyć najpóźniej, gdy dziecko skończy 6 tygodni. Warto zaplanować ją wcześniej. Zapisanie dziecka do przychodni i wybranie lekarza jest jedną z pierwszych formalności, które należy wykonać po porodzie. Aby to zrobić, nie musisz mieć PESEL-u dziecka ani dowodu ubezpieczenia – w Polsce każde dziecko bez wyjątku ma prawo do leczenia w państwowych przychodniach i szpitalach.

Jeśli noworodek jest zdrowy, pierwsza wizyta u pediatry powinna odbyć się, gdy dziecko skończy 6. tygodni. W czasie jej trwania lekarz zbada niemowlę, sprawdzi, czy dobrze się rozwija, porozmawia z rodzicami o ewentualnych problemach i zakwalifikuje malucha do szczepienia. Jak dokładnie wygląda pierwsza wizyta u pediatry? Pierwsza wizyta u pediatry powinna trwać przynajmniej kilkanaście minut. W tym czasie lekarz dokładnie obejrzy dziecko: zmierzy je i zważy, sprawdzi obwód klatki piersiowej i głowy, obecność odruchów noworodkowych, wielkość ciemiączka – wszystkie te dane naniesie do książeczki zdrowia dziecka oraz do karty pacjenta w przychodni. Dzięki systematycznym obserwacjom będzie można z biegiem czasu stwierdzić, czy dziecko rozwija się harmonijnie. Lekarz powinien też uważnie wysłuchać twoich pytań i wątpliwości.  WAŻNE! Nie zapomnij zabrać ze sobą książeczki zdrowia dziecka ! Zabieraj książeczkę z sobą na wszystkie wizyty lekarskie! Podczas wizyty z małym dzieckiem u pediatry, rodzicom zwykle towarzyszy stres. Jeśli dziecko płacze w gabinecie lekarskim, łatwo zapomnieć o ważnych kwestiach, o których chciałoby się porozmawiać z lekarzem. Niedoświadczonym rodzicom niektóre pytania mogą po prostu nie przyjść do głowy. Oto krótka ściąga, która ułatwi przygotowanie się do pierwszej wizyty w przychodni (przeczytaj ją, możesz też kliknąć w link niżej, ściągnąć ją na telefon lub wydrukować i zabrać ze sobą do gabinetu). O co może zapytać cię lekarz? Lekarz będzie chciał zebrać wywiad okołoporodowy:               z której ciąży, porodu jest maluch?  czy rodził się siłami natury czy przez cięcie cesarskie? w którym tygodniu życia płodowego się urodził? ile miał punktów w skali Apgar ? jak przebiegał pobyt w oddziale noworodkowym...

podróż z niemowlakiem
Adobe Stock
Pielęgnacja
Podróż z niemowlakiem – jak się do niej przygotować?
Kiedy można wybrać się z niemowlakiem w dłuższą podróż? Jak się do niej przygotować? Czy lepiej podróżować samochodem, samolotem czy pociągiem? Na pytania odpowiada Agnieszka Pawłowska-Wypych, członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Kiedy można odbyć pierwszą podróż z dzieckiem? W jakim wieku powinno być dziecko? Agnieszka Pawłowska-Wypych: W pierwszą dłuższą podróż można się wybrać z dzieckiem, które skończyło 3. miesiąc życia. Wcześniej nie jest to wskazane. W pierwszych miesiącach życia dziecko w dużo większym stopniu odczuwa zmiany temperatury, wilgotności powietrza. Wiele osób pewnie powie, że podróż z tak małym dzieckiem jest ryzykowna... Agnieszka Pawłowska-Wypych: To prawda, ale wbrew pozorom podróż z kilkumiesięcznym dzieckiem jest bezpieczniejsza niż podróż z ciekawskim dwulatkiem, który wszystkiego chce dotknąć, spróbować. Jak się przygotować do takiej podróży? Agnieszka Pawłowska-Wypych:  Planując dłuższą podróż, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia dziecka (czy nie ma przeciwwskazań do takiej podróży). Warto skonsultować się z pediatrą. Podczas wizyty można zapytać, co zabrać ze sobą w podręcznej apteczce, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób reagować. Istotny jest też plan podróży, np. gdzie i kiedy zrobimy dłuższe postoje. Warto też sprawdzić, jakie warunki klimatyczne panują w miejscu, gdzie się udajemy. W trakcie długich podróży, należy pamiętać o częstej zmianie pieluchy , aby nie doszło do odparzenia pupy. W czasie podróży dziecko powinno być ubrane „na cebulkę”, tak by w każdej chwili – dostosowując się do panującej temperatury – móc zdjąć wierzchnie części bądź z powrotem ubrać dziecko. Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną , należy pamiętać o podaniu przed wyjazdem odpowiednich środków zapobiegawczych. W momencie, kiedy jest to pierwsza trasa malucha, warto zrobić krótką przejażdżkę, aby sprawdzić, w jaki sposób jego organizm zachowuje się podczas jazdy . Warto wiedzieć: Jak latać samolotem z dzieckiem?   Jaki środek transportu jest...

łóżeczko dla noworodka
Adobe Stock
Zakupy
Jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać, kiedy je kupić i jak przygotować dla noworodka? + polecane łóżeczka
Łóżeczko dla niemowlaka to bardzo ważny zakup. Nie dość, że wybierasz główny mebel do pokoju dziecka, to jeszcze dobrej jakości łóżeczko posłuży maluchowi przez co najmniej kilka lat. Warto dobrze przemyśleć zarówno wymiary łóżeczka, jak i jego przeznaczenie i dodatkowe udogodnienia. Jeśli zastanawiasz się, jakie łóżeczko kupić dla niemowlaka, sprawdź nasz ranking.

Niektórzy rodzice polecają łóżeczko dla niemowlaka z przewijakiem, inni wybierają łóżeczko mobilne albo z baldachimem. Jedno jest pewne: łóżeczko dla niemowlaka powinno być solidne, trwałe, wygodne i przede wszystkim bezpieczne. A może kupić łóżeczko wielofunkcyjne? Sprawdź, jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka. Spis treści: Kiedy kupić łóżeczko dla niemowlaka? Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka? Łóżeczko dla niemowlaka: wymiary Łóżeczko dla niemowlaka czy dostawka? Łóżeczko dla niemowlaka: turystyczne czy drewniane? Polecane łóżeczka dla niemowląt Jak przygotować łóżeczko dla niemowlaka? Kiedy kupić łóżeczko dla niemowlaka? Przyszli rodzice często zastanawiają się, kiedy powinni kupić łóżeczko dla niemowlaka. Nie trzeba się z tym bardzo spieszyć, ale też nie warto zwlekać z zakupem na ostatnią chwilę. Optymalnie będzie, jeśli kupimy łóżeczko dla niemowlaka w drugim trymestrze ciąży, a ostatecznie na początku trzeciego. Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka? Łóżeczko dla niemowlaka to nie jest zwykły mebel – oferta łóżeczek drewnianych, mobilnych, z szufladami i przewijakiem jest ogromna. Wybór pierwszego łóżeczka może być trudny, zwłaszcza dla niedoświadczonego rodzica niemowlaka. Na co trzeba zwracać uwagę, by dokonać mądrego zakupu? Wszystko zależy od potrzeb dziecka i rodziny. Wybierając łóżeczko dla dziecka, zwróć uwagę na: wielkość pomieszczenia – łóżeczka dla niemowląt mają różne wymiary, warto więc dostosować model do pokoju, w którym będzie stało, by go nie zagracić, ale też optymalnie wykorzystać przestrzeń; przeznaczenie – jeśli zależy nam na tym, by łóżeczko posłużyło niemowlęciu, a potem także kilkulatkowi, warto wybrać model ze zdejmowanym bokiem, funkcją...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj