Reklama

W ostatnich latach obserwujemy coraz większą liczbę zakażeń na choroby pneumokokowe. Najbardziej narażone są dzieci oraz osoby starsze. Skąd ten wzrostowy trend? Jak leczyć pacjentów zakażonych pneumokokami, jakich powikłań po chorobie można się spodziewać i dlaczego warto szczepić się przeciw pneumokokom? O to wszystko zapylaliśmy dr. n. med. Anetę Górską-Kot.

Reklama

Jak zapobiegać chorobie pneumokokowej?

Ekspertka podkreśla, że samo leczenie, nawet jeśli jest prawidłowe, to często nie zdaje rezultatów. Dr Górska-Kot zachęca do szczepień, które chronią przed powikłaniami po chorobie pneumokokowej.

Mimo całej baterii antybiotyków i leków, które stosujemy w leczeniu zakażeń zarówno nieinwazyjnych, jak i inwazyjnych, często ta choroba wymyka nam się spod kontroli. Mimo prawidłowego leczenia mamy jednak powikłania, więc wydaje się, że nie tędy powinniśmy iść. Nie w szukaniu nowych leków przeciwko pneumokokom, ale w zapobieganiu zachorowaniu na inwazyjną chorobę pneumokokową. Tu na szczęście mamy szczepienia. To szczepienia są rozwiązaniem i ochroną przed tymi wszystkimi powikłaniami i przed zakażeniami pneumokokowymi - mówi dr Aneta Górska-Kot.

Szczepienia przeciw pneumokokom

Skuteczną i bezpieczną metodą zapobiegania zakażeniom pneumokokowym są szczepienia ochronne.
Dostępne szczepionki przeciw pneumokokom w Programie Szczepień Ochronnych stosowane u dzieci różnią się pod względem zawartości. To dlatego zawsze warto zapytać lekarza o rekomendację, dotyczącą wyboru szczepienia.

Na dzień dzisiejszy na rynku mamy dwie szczepionki przeciwko pneumokokom. Taka, która chroni przed dziesięcioma sereotypami i taka, która chroni przed trzynastoma sereotypami. Ta z dziecięciowalentną szczepionką jest refundowana przez państwo i dostępna dla wszystkich polskich dzieci. Natomiast ta trzynastowalentna – tę szczepionkę trzeba kupić samemu, jeśli dziecko jest urodzone o czasie i jest zdrowe. Natomiast jest refundowana przez nasze państwo dla wcześniaków - dodaje ekspertka.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat choroby pneumokokowej, jej powikłań i możliwości leczenia? Zobacz nasze całe wideo!

Reklama

Mat. prasowe

Reklama
Reklama
Reklama