Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, noworodek, tulić
Zdrowie

Uczulony na dotyk

Dziwisz się, gdy skóra bobaska czerwieni się za każdym razem, gdy wkładasz mu body z zatrzaskami albo smarujesz go nowym kremem? To może być objaw alergii kontaktowej.

Alergię kontaktową dość trudno ją wykryć i wyleczyć, co nie znaczy jednak, że jesteś bez szans.

Alergia kontaktowa mylona jest z atopowym zapaleniem skóry: w obu przypadkach malec może mieć zaczerwienioną skórę, swędzące krostki. Dlatego uczulenie na dotyk często pozostaje niezdiagnozowane. Tymczasem może je mieć co czwarty smyk!

Jakie objawy mogą świadczyć o alergii kontaktowej?
Reakcja alergiczna nie pojawia się od razu. Pierwsze zmiany możesz zauważyć dopiero kilka dni po tym, jak włożyłaś maluszkowi felerne ubranko, posmarowałaś go nowym kremem, umyłaś główkę szamponem, który mu „nie podpasował”. Dlatego tak trudno powiązać problemy skórne z przyczyną ich pojawienia się.

Co najczęściej powoduje kłopoty?
Proszki z dużą ilością detergentów, niektóre mydełka, szampony, kremy, nikiel, tiomersal. Zmiany skórne pojawiają się tylko wtedy, gdy smyk ma długo kontakt z alergenem. To znaczy, że jeśli tylko czasem np. złapie cię za metalowy guzik (są zwykle z niklu!) przy spódnicy, nic mu się nie stanie.

Są testy potwierdzające ten typ uczulenia?
Niestety, tej alergii nie wykryją testy z krwi ani typowe testy skórne. Wykrywają go tylko tzw. testy płatkowe. Lekarz przykleja na plecy dziecka plastry nasączone alergenem. Po dwóch dniach alergolog odkleja plastry, sprawdza, czy na skórze widać zmiany. Testy płatkowe (ok. 300 zł) najlepiej zrobić, gdy malec ma 5–6 lat.

Co robić, by ustrzec smyka przed podrażnieniami?
Dokładnie czytaj skład kosmetyków. Nie kupuj takich, które zawierają balsam peruwiański i inne substancje zapachowe. Do prania wybieraj płatki mydlane lub proszki z małą ilością detergentów, np. Jelp, Lovela, Bobas, Dzidziuś. Pościel i ubranka płucz kilka razy, by pozbyć się detergentów. Nie kupuj body, koszulek, śpioszków, których zapięcia są wykonane z niklu. Zadbaj też o to, by w mieszkaniu nie było gorąco, często je wietrz, ale też wychodź z malcem na dwór. Pamiętaj, że skórę leczy także powietrze, słońce, woda.

Jak pielęgnować skórę takiego alergika?
Nie myj malca zwykłym mydłem, bo wysusza ono skórę. Lepsze są emolienty, czyli środki, które zatrzymują wodę w skórze i jednocześnie ją natłuszczają. Smaruj też dziecko tłustymi kremami. Lekarz może zalecić również stosowanie preparatów z dodatkiem mocznika, a także (w razie zaostrzenia się objawów) kremów sterydowych. Zwykle po sterydach skóra szybko robi się ładna, ale wolno ich używać tylko przez taki czas, jaki zalecił lekarz (ich nadmiar może bowiem spowodować, że naskórek stanie się cienki).

Główni podejrzani
To substancje, które najczęściej uczulają.
- Balsam peruwiański - to substancja zapachowa, często dodawana do leków.
- Nikiel - jest w zegarkach, suwakach, pierścionkach, monetach, kluczach, nożyczkach, guzikach.
- Mieszanki zapachowe - są często w kosmetykach.
- Chrom - jest w cemencie, konserwantach drewna, barwnikach cieni do powiek, pastach do podłóg i butów.
- Tiomersal - czasem jest w szczepionkach, kosmetykach.
- Lanolina - jest bazą dla wielu maści i kosmetyków, również tych dla najmłodszych!


Dyskutuj na forum: Emolium, Oilatum, Balneum? Co najlepsze?

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Zdrowie
Alergia kontaktowa u dzieci - co uczula najczęściej?
Czy wiesz, że uczulać mogą nawet swetry, zatrzaski i kalosze? Alergia kontaktowa dotyczy najczęściej dorosłych, ale dzieci także są na nią narażone.

Alergia kontaktowa dotyka najcześciej dorosłych, jednak czasem przydarza się także dzieciom.   Alergeny wnikają wówczas do organizmu nie wraz z jedzeniem albo przez drogi oddechowe, lecz przez skórę.    Podobnie jak pyłki czy uczulający pokarm stawiają na równe nogi układ immunologiczny i prowokują go do odpowiedzi. W przypadku alergii kontaktowej tą odpowiedzią są zmiany zapalne na skórze: od łagodnych, polegających na lekkim zaczerwienieniu, po uciążliwe, ze swędzącymi pęcherzami i sprawiającymi ból rankami.  Przeczytaj także: 6 najczęstszych wysypek u dzieci   Uczulać może niemal wszystko, jednak  na szczęście nikt nie jest uczulony na wszystko naraz. Co może wchodzić w grę? Uczulenie na nikiel Na skórze twojego dziecka pojawiły się dziwne, czerwone zmiany ? Przypomnij sobie, w co było ostatnio ubrane. Zdarza się, że pojawiające się na ramionkach albo brzuchu czerwone kropki, są pamiątką po zatrzaskach.  Nietypowa (bo w kształcie prostokąta) zmiana na plecach może być śladem po klamerce od szelek, która przylegała do ciała, gdy małemu wiercipięcie zadarła się koszulka.  Zapięcia, haftki, klamry od pasków, guziki i nity od dżinsów, tanie bransoletki, kolczyki i pierścionki zawierają nikiel - metal, który często powoduje alergię kontaktową u dzieci. Płyn do kąpieli dla niemowlaka - sprawdź opinie Uwaga! Zmiany spowodowane kontaktem skóry z niklem  mogą pojawić się nie tylko w miejscu przylegania, ale także na całym ciele. Uczulenie na barwniki Alergię kontaktową mogą powodować m.in. barwniki, zwłaszcza te używane do farbowania włókien syntetycznych.  Na ogół powodują zmiany pod pachami, na szyi, w pachwinach, pod kolanami , czyli tam, gdzie materiał przylega do skóry, a dziecko się najbardziej poci. Uczulenie na gumę Uczula również guma, a raczej niektóre...

Alergia na pyłki
Fotolia
Zdrowie
To uczula dziecko! Wyliczamy najczęstsze alergeny
Aby skutecznie walczyć z alergią u dziecka, musisz wiedzieć, co ją wywołuje. Dopiero kiedy dokładnie poznasz wroga, będziesz mogła działać.

Sienny katar, zapalenie spojówek i zmiany skórne (krostki na buzi, suche placki, zaczerwienienie, AZS) to najczęstsze objawy alergii . Tutaj nie pomoże samo smarowanie maściami i podawanie leków antyhistaminowy. Żeby pomóc dziecku, musisz wykryć, co go uczula – czyli znaleźć alergen, na jaki dziecko ma alergię. Oto lista głównych podejrzanych. Mleko, gluten, orzechy: alergeny wywołujące alergię pokarmową U niemowląt najczęściej ze wszystkich uczuleń pojawia się alergia pokarmowa . Choć uczulać może nawet marchewka, zazwyczaj winowajcami są: mleko, jajka, gluten (białko z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa), ryby, czekolada, cytrusy, truskawki i miód. Jak pomóc dziecku? Przez pół roku karm dziecko tylko piersią (jeśli ma objawy uczulenia, sama zrezygnuj z mleka krowiego i jego przetworów). Gdy karmisz mieszanką, a ktoś w rodzinie ma alergię, podaj dziecku mleko hipoalergiczne (HA) . W drugim półroczu ostrożnie rozszerzaj dietę dziecka (sprawdź, jak rozszerzać dietę alergika , zgodnie z wytycznymi Instytutu Matki i Dziecka). Niebezpieczne pleśnie – uwaga: alergia wziewna Najczęściej zarodki pleśni znajdują się w łazience i kuchni, czyli tam, gdzie jest ciepło, wilgotno i nie ma dobrej wentylacji. Dziecko zwykle reaguje na pleśnie przewlekłym katarem i kaszlem. Jak pomóc dziecku? Dbaj o prawidłową wentylację, zwłaszcza kuchni i łazienki. Nie używaj nawilżaczy. Z pokoju dziecka wynieś kwiaty doniczkowe , bo w ziemi w doniczkach także często rozwija się pleśń (zostaw tylko te, które lubią suszę, np. kaktusy). Nie podawaj też dziecku serów pleśniowych. Roztocza kurzu domowego – kolejny częsty sprawca alergii wziewnej Miliony roztoczy (niewidocznych gołym okiem pajęczaków) kryją się w fotelach, dywanach, kocach – wszędzie, gdzie gromadzi się kurz. Największe ich skupiska są w materacach i pościeli , bo żywią się...

dziecko
Panthermedia
Zdrowie
Alfabet mamy alergika
To choroba przewlekła i przykra dla dziecka. Z naszego alfabetu dowiesz się, jak o niego dbać, by wszystkie podrażnienia i dolegliwości znikały bez śladu.

A jak AZS Czyli atopowe zapalenie skóry. To schorzenie, którego przyczyną jest alergia. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się w trzecim miesiącu życia dziecka. Smyk ma czerwone, jakby „lakierowane” policzki lub suche, łuszczące się  zaczerwienione owalne placki na rączkach, nóżkach, plecach i pupie. U starszych dzieci takie plamy pojawiają się w zgięciach łokci, pod kolankami i wokół nadgarstków. Malucha z AZS powinien prowadzić lekarz dermatolog lub alergolog. C jak ciepło Za niska, a także zbyt wysoka temperatura może spowodować podrażnienie skóry malucha. Dlatego sprawdzaj kark malca i jeśli jest mu zbyt gorąco lub zimno – przebierz go. W mieszkaniu powinno być 20–21°C. Ustaw w pokoiku dziecka termometr. D jak drapanie Maluszkowi trudno się od niego powstrzymać, bo wysypka wyjątkowo swędzi. Tłumaczenie, że nie wolno się drapać, nic nie da. Lepiej pomóż zwalczyć świąd. Stosuj preparaty przepisane przez lekarza, wypróbuj też domowe sposoby, np. chłodną kąpiel z oliwką lub kompres z tłustej maści. Dbaj, by smyk miał krótko obcięte paznokcie, a na noc zakładaj mu bawełniane rękawiczki, by nie rozdrapał skóry do krwi. Często myj dziecku dłonie, by nie doszło do infekcji. E jak eliminacyjna dieta Jeśli karmisz piersią, zapytaj lekarza, jakich produktów nie wolno ci jeść. Najczęściej uczulają: mleko, jaja, orzechy, miód, czekolada. Zwykle jednak lekarz na początku zaleca dość restrykcyjną dietę (np. tylko ryż, indyka, ziemniaki, kukurydzę), by co kilka dni wprowadzać kolejne produkty. Malcowi na butelce lekarz przepisze odpowiednie mleko. [CMS_PAGE_BREAK] F jak fazy choroby Latem AZS ma zwykle łagodniejszy przebieg, natomiast wiosną i jesienią objawy zaostrzają się m.in. dlatego, że w powietrzu jest wtedy więcej alergenów (pyłków, pleśni). Ich stężenie jest mniejsze w górach i nad morzem, więc dziecku może...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak