Nakarmiłaś maleństwo, ułożyłaś w łóżeczku, a po chwili zauważyłaś, że z buzi malca wylewa się mleko. Nie martw się – ta przypadłość zdarza się niemal wszystkim niemowlętom.

Reklama

Przyczyny ulewania

Ulewanie pokarmu jest spowodowane osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. Taki niedorozwój mięśnia przełyku występuje u większości noworodków i utrzymuje się zazwyczaj do trzeciego, czwartego miesiąca życia. Ulewany pokarm nie różni się od wypijanego, jeśli dojdzie tylko do przełyku. Jeśli natomiast doszedł już do żołądka, wówczas będzie zwarzony, o zapachu kwaśnego mleka.
Zdarza się, że maleństwa ulewają z przejedzenia. Połknięty pokarm po prostu nie mieści się w malutkim żołądku i zostaje z niego usunięty.

Czy się najada?

Niektóre mamy obawiają się, że dziecko ulewa dużo pokarmu i w związku z tym nie najada się do syta. Są to obawy bezpodstawne. Maleństwo ulewa nie więcej niż jedną, dwie łyżeczki mleka. Taka ilość nie ma wpływu na nasycenie dziecka. Jeśli maluch dobrze się rozwija i odpowiednio przybiera na wadze, wówczas nie ma powodu do niepokoju – z ulewania na pewno wyrośnie.

Kiedy do lekarza?

Jeśli ulewanie wiąże się z niskim przyrostem wagi lub jeśli maluch ulewając krztusi się albo kaszle, skontaktuj się z lekarzem. Porada lekarska jest konieczna także wówczas, gdy ulewane mleko ma zabarwienie brązowe lub zielone oraz wówczas gdy tryska na odległość (tzw. wymioty chlustające). Takie objawy mogą sygnalizować zwężenie odźwiernika, które leczy się operacyjnie.

Ubrudzone ubranka

Ulewanie jest kłopotliwe także ze względu na brudzenie się ubranek. Aby wszystkie kaftaniki i pajacyki twojej pociechy nie były pochlapane mlekiem, pamiętaj, aby w trakcie karmienia i bezpośrednio po nim podłożyć dziecku pod bródkę i na ramiona pieluszkę tetrową.
Jeśli ulewanie jest obfite, wówczas lekarz może przepisać lek o nazwie coordinax hamujący ten odruch.

Zobacz także

Jak pomóc maleństwu?

W trakcie karmienia:

  • postaraj się, aby dziecko dobrze uchwyciło pierś, co spowoduje, że nie będzie łykało powietrza, – jeśli karmisz butelką, trzymaj dziecko jak najbardziej pionowo i dopilnuj, by otwory w smoczku nie były ani za małe, ani za duże,
  • sprawdź, czy trzymasz butelkę pod takim kątem, aby cały smoczek był cały wypełniony mlekiem,
  • możesz przerwać karmienie, aby dziecko „odbiło” połknięte powietrze,
  • nie przystawiaj do piersi i nie podawaj dziecku butelki gdy płacze lub krzyczy – postaraj się najpierw go uspokoić.

Po karmieniu:

  • przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej, nawet do dziesięciu minut, aby „odbiło” połknięte powietrze (pamiętaj jednak, że nie wszystkim malcom odbija się po jedzeniu),
  • ułóż maleństwo pod kątem 30 stopni,
  • możesz także położyć dziecko na brzuszku lub na lewym boku,
  • bezpośrednio po jedzeniu nie układaj dziecka w pozycji na wznak, gdyż może zakrztusić się ulewanym pokarmem.

Warto wiedzieć:
Większość niemowląt przestaje ulewać, gdy nauczy się siedzieć. Jednak niektórym zdarza się to aż do pierwszych urodzin.

Konsultacja artykułu: Krystyna Polak, specjalista neonatolog

Reklama

Zobacz także: 6 wygodnych pozycji do karmienia butelką

Reklama
Reklama
Reklama