waga niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój

Waga niemowlaka od urodzenia do 12 miesiąca: ile powinien przybierać? [TABELA]

Czasem mały przyrost wagi niemowlaka budzi niepokój rodziców. Warto więc wiedzieć, jaki jest prawidłowy przyrost wagi niemowlaka i jak korzystać z siatek centylowych. Nasza tabela pomoże ci sprawdzić, czy twoje dziecko dobrze przybiera na wadze w 1. roku życia.

Waga niemowlaka to jeden z tych objawów, który może świadczyć o prawidłowym (albo nieprawidłowym!) rozwoju dziecka. Pediatrzy podkreślają jednak, że to wcale nie waga niemowlaka jest najważniejsza, ale to, czy waga dziecka jest odpowiednia do jego wzrostu. Przyrost wagi niemowlaka warto kontrolować w oparciu o naszą tabelę. Sprawdź, ile dokładnie powinien przybierać na wadze niemowlak karmiony piersią i butelką od urodzenia do 12. miesiąca życia.

Waga i wzrost dziecka w 1. roku życia: kiedy do lekarza? [SPRAWDŹ NORMY]

Waga niemowlaka: spadek po porodzie

Noworodki tuż po urodzeniu ważą najczęściej 3000–3500 g, choć nawet spore odstępstwa od tej normy nie są żadnym powodem do niepokoju. Zdrowy, donoszony noworodek może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilograma więcej albo pół kilograma mniej niż statystyczny Jaś. O małej urodzeniowej masie ciała lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g. Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja zdrowia dziecka, bo tak mała waga noworodka może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia podczas ciąży) lub choroby dziecka, np. genetycznej. Drobniejsze są także dzieci z ciąży mnogiej i te noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.

Co ważne, po narodzinach zdrowe dziecko traci 5–10% swojej wagi urodzeniowej. To zupełnie naturalne. Najpóźniej w ciągu tygodnia od narodzin powinno odbić się i zacząć przybierać na wadze.

„Akademia Młodych Rodziców”
„Akademia Młodych Rodziców”
Sprawdź, jak rozwija się niemowlę i na co zwracać uwagę!

Ile niemowlę powinno przybierać na wadze?

  • W pierwszych 4 miesiącach życia niemowlę przybiera średnio 120–225 g na tydzień.
  • W kolejnych miesiącach przyrost wagi niemowlaka to już tylko 90–150 g na tydzień.
  • Półroczne niemowlę przybiera na wadze jeszcze mniej – 50–80 g na tydzień.
  • Między 4. a 6. miesiącem życia niemowlę powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, a około 1. urodzin ważyć 3 razy więcej.

Przyrost wagi dziecka: tabela

 
wiek dziecka przyrost wagi
1.-4. miesiąc życia 120–225 g na tydzień
4.-6. miesiąc życia 90–150 g na tydzień
6.-12. miesiąc życia 50–80 g na tydzień
12. miesiąc życia +/- potrojona waga urodzeniowa

 

Prawidłowy przyrost wagi niemowlaka: czy dziecko trzeba ważyć co tydzień?

Wystarczy ważyć dziecko podczas kontrolnych wizyt w przychodni. Częstsze sprawdzanie wagi (np. co tydzień) lekarz może zalecić, kiedy np. niemowlę rzadko samo budzi się na karmienia albo podczas karmienia zasypia. A także wtedy, gdy jest apatyczne, nie umie efektywnie ssać, przeszło poważniejszą chorobę albo jest wcześniakiem.

 

Waga niemowlaka: co mówią siatki centylowe?

Siatki centylowe pomogą ci sprawdzić, jak rozwija się dziecko na tle swoich rówieśników. Jeśli masa ciała dziecka znajduje się na poziomie 50. centyla, czyli wartości środkowej, oznacza to, że w danym wieku metrykalnym 50% rówieśników jest od niego wyższych i 50% niższych. Jeżeli parametry te są np. blisko 10. centyla, oznacza to, że w setce maluchów dziesięcioro dzieci jest szczuplejszych, a 90 jest cięższych od twojego niemowlaka. Możesz obliczyć normy dla swojego dziecka na interaktywnych siatkach centylowych.

Jak obliczyć centyle?

Wybierz siatkę odpowiednią do wieku i płci twojego dziecka. Są na końcu książeczki zdrowia dziecka. Znajdź na osi poziomej punkt odpowiadający wiekowi, a na osi pionowej – masie ciała niemowlaka. Przeprowadź z tych dwóch punktów linie proste. Punkt przecięcia się linii to tzw. pozycja centylowa, która powinna znajdować się w granicach odpowiedniego przedziału wyznaczonego przez krzywe przebiegające przez siatkę. Jeśli punkt przecięcia linii znajduje się między 25. a 75. centylem, nie musisz się martwić. Masa ciała twojego dziecka jest w tzw. wąskiej normie. To wartości, które obejmują połowę rówieśników maluszka. Norma „szeroka” mieści się między 10. a 90. centylem i obejmuje 80% dzieci.

Siatki centylowe: co powinno niepokoić?

Jeśli jednak twoje dziecko od urodzenia ma masę ciała i wzrost na poziomie np. 3. czy 10. centyla, to znaczy, że po prostu należy do drobniejszych dzieci. Jednakże nagła zmiana parametrów, np. spadek z pozycji między 25. a 50. centylem na pozycję poniżej 3. centyla, może świadczyć o chorobie. Niepokojąca jest też różnica między wartościami wzrostu i wagi (np. waga jest poniżej 10. centyla, a wzrost powyżej 75.).

Czy waga niemowlaka zależy od genów?

W dużej mierze tak. Zwykle niewysocy, szczupli rodzice mają drobne dzieci. Nieco lżejsze (i nieco niższe) są także dziewczynki, a jedynie w okresie dorastania (między 10. a 13. rokiem życia) przeciętnie nieznacznie więcej ważą i są wyższe od chłopców. Oprócz genów ważne są także dieta i zdrowie dziecka. Jeśli więc maluch przestał przybierać na wadze (i w ostatnich miesiącach spadł np. z 50. centyla na 10.), koniecznie idź z nim do lekarza. Pediatra może zlecić badania moczu i krwi, skontroluje też jadłospis dziecka.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Niski przyrost wagi oznacza, że niemowlę jest chore?

Czasem brak apetytu i słabe przybieranie na wadze może być oznaką choroby. Do najczęstszych należą choroby przewodu pokarmowego (w tym celiakia u dzieci jedzących gluten), choroby infekcyjne, zaburzenia metaboliczne. Niechęć do jedzenia może też prowadzić do anemii u dziecka (powoduje niedotlenienie tkanek, co wpływa niekorzystnie na pracę całego organizmu), a ta nasila brak apetytu.

Niska waga niemowlaka: jak karmić drobne dziecko?

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, karm dziecko według schematu żywienia niemowląt. Czasem pediatra może zalecić podawanie niemowlakowi karmionemu piersią dodatkowej porcji mleka modyfikowanego, a karmionemu butelką − wprowadzenie mieszanki przeznaczonej właśnie dla drobnych dzieci.

Zdarza się, że lekarz podejmuje decyzję o wcześniejszym rozszerzaniu diety (już trzymiesięcznemu dziecku zaleci dodawanie do mleka kleiku ryżowego, który wzbogaci posiłek, oraz podawanie owoców i warzyw) – nigdy jednak nie rób tego na własną rękę. Kiedy nadejdzie pora na rozszerzanie diety, do każdej domowej zupki dla niemowlaka dodawaj łyżkę dobrej jakości masła, oliwy czy oleju rzepakowe­go. Będzie bardziej kaloryczna.

Zobacz też:

mama, lekarz, waga, noworodek, ważyć
Rozwój
Od czego zależy waga i wzrost dziecka?
Skąd biorą się różnice we wzroście i wadze między rówieśnikami? Ma na to wpływ kilka czynników. Jakich? Zdradzamy najważniejsze z nich!

Waga noworodka i jego wzrost określane są zaraz po urodzeniu: od razu po porodzie noworodek jest ważony i mierzony. Te badania powtarza się potem podczas każdej wizyty u lekarza. Wymiary niemowlaka wiele mówią o jego kondycji. Na ich podstawie pediatra może stwierdzić, czy dziecko rośnie zdrowo i prawidłowo się rozwija. Ale jeśli martwisz się, że twoje dziecko jest zbyt pulchne , albo za malutkie, pamiętaj, że wzrost i waga dziecka zależą m.in. od tych 6 rzeczy: 1. Geny a waga i wzrost dziecka Zdrowy, donoszony noworodek waży około 3,5 kg . Tak mówi statystyka, ale różnice między wagą noworodka mogą być spore: jednemu wskazówka wagi pokaże 2,5 kg, drugiemu – 4,5 kg. W kolejnym miesiącu jeden z nich przytyje 600 g, a drugi dwa razy więcej. I obaj są zdrowymi, dobrze rozwiniętymi niemowlętami. Każde dziecko ma swój własny, niepowtarzalny rytm rozwoju. Jeśli ty i twój partner jesteście wysocy, najprawdopodobniej wasze dziecko także będzie mieć imponującą sylwetkę, jeżeli zaś jesteście drobni i niscy – pewnie tak jak wy, dziecko przez całe życie będzie musiało w towarzystwie innych zadzierać głowę. To dlatego, że za wymiary dziecka w ogromnej mierze odpowiadają geny. Według badaczy o wzroście dziecka decydują geny taty. Z kolei geny mamy wpływają na wagę dziecka. Dlatego nie porównuj niemowlaka z jego rówieśnikami, tylko zapytaj swoją mamę, jakim ty byłaś niemowlęciem. Pewnie okaże się, że tak samo drobnym (lub pulchniutkim) jak twoje dziecko! Preparaty witaminowe dla dzieci - sprawdź opinie 2. Przebieg ciąży a waga noworodka Ogromny wpływ na wagę urodzeniową malca ma m.in. sposób odżywiania się mamy w ciąży. Liczy się nie tylko to: ile, ale także: co jadła. Jeśli jej dieta ciążowa zawierała sporo tłuszczu, a mało warzyw, dziecko może być otyłe. Gdy zaś w jej diecie było za mało białka, noworodek może urodzić się...

największe noworodki
YouTube/News From World
Aktualności
Ile ważył największy noworodek w Polsce i na świecie? Rekordy na porodówkach
Przeciętna waga noworodka oscyluje wokół 2800-3000 g. Zdarza się jednak, że na świat przychodzą noworodki, które ważą kilka, a nawet kilkanaście kilo. Masa najcięższego noworodka na świecie wyniosła aż 18 kg! Co wpływa na tak dużą wagę nowo narodzonych dzieci?

Na wagę urodzeniową noworodka ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze z nich to przebieg ciąży i uwarunkowania genetyczne. Przeciętnie noworodek waży ok. 3250-3400 g. Choć w trudno w to uwierzyć, największe noworodki potrafią ważyć od kilku do nawet kilkunastu kilo. Przypominamy, ile waży największy noworodek w Polsce i na świecie. Największy noworodek: Ile powinien ważyć noworodek? Największy noworodek w Polsce Ile waży największy noworodek na świecie? Waga najmniejszych noworodków na świecie Ile powinien ważyć noworodek? Średnia masa urodzeniowa noworodka  w Polsce waha się między 3250 a 3400 g. Warto pamiętać, że nie ma idealnej wagi noworodka. To ile dziecko waży tuż po porodzie,  wynika z wielu czynników, w tym uwarunkowań genetycznych i wagi ciężarnej. Należy także podkreślić, że dziewczynki zwykle ważą mniej od chłopców. Zdarza się też, że na świat przychodzą dzieci, których waga dorównuje tej, jaką osiągają dopiero półroczne niemowlęta, czyli np. 7 kg. Do rekordów należą najcięższe noworodki , które urodziły się, mając 10 czy nawet 18 kg. Takie gigantyczne noworodki nie są jednak zwykle całkiem zdrowe. Największy noworodek w Polsce Największe dzieci urodzone w Polsce ważą zwykle od 5 do 7 kg. Przedstawiamy te, o których ostatnimi laty głośno było w polskich mediach: Największym noworodkiem w Polsce był urodzony w Szczecinie Kacper, który ważył aż 7 kg. Chłopiec miał 66 centymetrów długości i przyszedł na świat drogami natury . Poród był błyskawiczny –  trwał niecałe pół godziny. Do największych noworodków urodzonych w Polsce zalicza się także Ksawerego ze Świętochłowic . O jego narodzinach było głośno we wszystkich polskich mediach. W chwili narodzin Ksawery ważył 5.75 kg. Chłopiec także przyszedł na świat siłami natury. „W mojej 20-letniej karierze tak...

Najmniejsze dziecko na świecie
AdobeStock
Aktualności
Uratowano najmniejsze dziecko. W chwili narodzin ważyło zaledwie tyle, co duże jabłko. To cud!
Dziewczynka była tak maleńka, że mieściła się na dłoni. Lekarze byli przekonani, że nie przeżyje. Po 5 miesiącach właśnie opuściła szpital.

Maleńka Saybie przyszła na świat w grudniu 2018 roku w San Diego, aż trzy miesiące przed terminem porodu. Waga dziewczynki była tak niska, że lekarze nie dawali jej żadnych szans na przeżycie . Dzielny okruszek pokazał jednak wszystkim, w jak wielkim są błędzie. W środę dziewczynka opuściła szpital po prawie 5 miesiącach. Jej waga obecnie wynosi 2 kg. Nadzieja umiera ostania Lekarze zdecydowali się na wykonanie awaryjnego cesarskiego cięcia w 23. tygodniu ciąży . Wszytko dlatego, że u matki Saybie zdiagnozowano stan przedrzucawkowy , który zagraża zarówno dziecku, jak i ciężarnej. Neonatolodzy przewidywali, że wieśniak będzie ważył ok. 400 g. Po narodzinach personel nie mógł uwierzyć, jak bardzo Saybie jest mała. Ważyła zaledwie 243,8 g . Choć nie oddychała, lekarze uznali, że tętno jest właściwe. Rodzice zdecydowali więc, że chcą, by specjaliści podjęli próbę ratowania maleństwa.  World's Smallest Surviving Baby Finally Goes Home from San Diego Hospital: 'She's a Miracle' https://t.co/c44ktVOb0l — People (@people) 30 maja 2019 Nie obyło się bez wielu komplikacji zdrowotnych, które mogą być potencjalnie śmiertelne dla każdego dziecka urodzonego przed 28. tygodniem. Lekarze uważają jednak, że dziewczynka przyszła na świat w dobrym stanie. Największym wyzwaniem było znalezienie sprzętu odpowiedniej wielkości. Specjaliści podejrzewają, że waga maluszka, spowodowana była stanem przedrzucawkowym.  Rekordzistka, która daje nadzieję Saybie została uznana za najmniejsze, zdrowe dziecko w dziejach udokumentowanej medycyny i weszła do księgi najmniejszych noworodków świata (Tiniest Baby Registry), jaka jest prowadzona przez wydział medyczny Uniwersytetu Iowy. Poprzedniczka rekordzistki urodziła się w Niemczech w 2015 roku, ważąc 252 g. Natomiast chłopiec urodzony na początku tego roku w Japonii ważący 268 g w chwili...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz