Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
waga niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój

Waga niemowlaka od urodzenia do 12 miesiąca: ile powinien przybierać? [TABELA]

Czasem mały przyrost wagi niemowlaka budzi niepokój rodziców. Warto więc wiedzieć, jaki jest prawidłowy przyrost wagi niemowlaka i jak korzystać z siatek centylowych. Nasza tabela pomoże ci sprawdzić, czy twoje dziecko dobrze przybiera na wadze w 1. roku życia.

Waga niemowlaka to jeden z tych objawów, który może świadczyć o prawidłowym (albo nieprawidłowym!) rozwoju dziecka. Pediatrzy podkreślają jednak, że to wcale nie waga niemowlaka jest najważniejsza, ale to, czy waga dziecka jest odpowiednia do jego wzrostu. Przyrost wagi niemowlaka warto kontrolować w oparciu o naszą tabelę. Sprawdź, ile dokładnie powinien przybierać na wadze niemowlak karmiony piersią i butelką od urodzenia do 12. miesiąca życia.

Waga i wzrost dziecka w 1. roku życia: kiedy do lekarza? [SPRAWDŹ NORMY]

Waga niemowlaka: spadek po porodzie

Noworodki tuż po urodzeniu ważą najczęściej 3000–3500 g, choć nawet spore odstępstwa od tej normy nie są żadnym powodem do niepokoju. Zdrowy, donoszony noworodek może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilograma więcej albo pół kilograma mniej niż statystyczny Jaś. O małej urodzeniowej masie ciała lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g. Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja zdrowia dziecka, bo tak mała waga noworodka może być objawem zaburzeń pracy łożyska (nie dostarczało odpowiedniej ilość pożywienia podczas ciąży) lub choroby dziecka, np. genetycznej. Drobniejsze są także dzieci z ciąży mnogiej i te noworodki, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.

Co ważne, po narodzinach zdrowe dziecko traci 5–10% swojej wagi urodzeniowej. To zupełnie naturalne. Najpóźniej w ciągu tygodnia od narodzin powinno odbić się i zacząć przybierać na wadze.

„Akademia Młodych Rodziców”
„Akademia Młodych Rodziców”
Sprawdź, jak rozwija się niemowlę i na co zwracać uwagę!

Ile niemowlę powinno przybierać na wadze?

  • W pierwszych 4 miesiącach życia niemowlę przybiera średnio 120–225 g na tydzień.
  • W kolejnych miesiącach przyrost wagi niemowlaka to już tylko 90–150 g na tydzień.
  • Półroczne niemowlę przybiera na wadze jeszcze mniej – 50–80 g na tydzień.
  • Między 4. a 6. miesiącem życia niemowlę powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, a około 1. urodzin ważyć 3 razy więcej.

Przyrost wagi dziecka: tabela

 
wiek dziecka przyrost wagi
1.-4. miesiąc życia 120–225 g na tydzień
4.-6. miesiąc życia 90–150 g na tydzień
6.-12. miesiąc życia 50–80 g na tydzień
12. miesiąc życia +/- potrojona waga urodzeniowa

 

Prawidłowy przyrost wagi niemowlaka: czy dziecko trzeba ważyć co tydzień?

Wystarczy ważyć dziecko podczas kontrolnych wizyt w przychodni. Częstsze sprawdzanie wagi (np. co tydzień) lekarz może zalecić, kiedy np. niemowlę rzadko samo budzi się na karmienia albo podczas karmienia zasypia. A także wtedy, gdy jest apatyczne, nie umie efektywnie ssać, przeszło poważniejszą chorobę albo jest wcześniakiem.

 

Waga niemowlaka: co mówią siatki centylowe?

Siatki centylowe pomogą ci sprawdzić, jak rozwija się dziecko na tle swoich rówieśników. Jeśli masa ciała dziecka znajduje się na poziomie 50. centyla, czyli wartości środkowej, oznacza to, że w danym wieku metrykalnym 50% rówieśników jest od niego wyższych i 50% niższych. Jeżeli parametry te są np. blisko 10. centyla, oznacza to, że w setce maluchów dziesięcioro dzieci jest szczuplejszych, a 90 jest cięższych od twojego niemowlaka. Możesz obliczyć normy dla swojego dziecka na interaktywnych siatkach centylowych.

Jak obliczyć centyle?

Wybierz siatkę odpowiednią do wieku i płci twojego dziecka. Są na końcu książeczki zdrowia dziecka. Znajdź na osi poziomej punkt odpowiadający wiekowi, a na osi pionowej – masie ciała niemowlaka. Przeprowadź z tych dwóch punktów linie proste. Punkt przecięcia się linii to tzw. pozycja centylowa, która powinna znajdować się w granicach odpowiedniego przedziału wyznaczonego przez krzywe przebiegające przez siatkę. Jeśli punkt przecięcia linii znajduje się między 25. a 75. centylem, nie musisz się martwić. Masa ciała twojego dziecka jest w tzw. wąskiej normie. To wartości, które obejmują połowę rówieśników maluszka. Norma „szeroka” mieści się między 10. a 90. centylem i obejmuje 80% dzieci.

Siatki centylowe: co powinno niepokoić?

Jeśli jednak twoje dziecko od urodzenia ma masę ciała i wzrost na poziomie np. 3. czy 10. centyla, to znaczy, że po prostu należy do drobniejszych dzieci. Jednakże nagła zmiana parametrów, np. spadek z pozycji między 25. a 50. centylem na pozycję poniżej 3. centyla, może świadczyć o chorobie. Niepokojąca jest też różnica między wartościami wzrostu i wagi (np. waga jest poniżej 10. centyla, a wzrost powyżej 75.).

Czy waga niemowlaka zależy od genów?

W dużej mierze tak. Zwykle niewysocy, szczupli rodzice mają drobne dzieci. Nieco lżejsze (i nieco niższe) są także dziewczynki, a jedynie w okresie dorastania (między 10. a 13. rokiem życia) przeciętnie nieznacznie więcej ważą i są wyższe od chłopców. Oprócz genów ważne są także dieta i zdrowie dziecka. Jeśli więc maluch przestał przybierać na wadze (i w ostatnich miesiącach spadł np. z 50. centyla na 10.), koniecznie idź z nim do lekarza. Pediatra może zlecić badania moczu i krwi, skontroluje też jadłospis dziecka.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Niski przyrost wagi oznacza, że niemowlę jest chore?

Czasem brak apetytu i słabe przybieranie na wadze może być oznaką choroby. Do najczęstszych należą choroby przewodu pokarmowego (w tym celiakia u dzieci jedzących gluten), choroby infekcyjne, zaburzenia metaboliczne. Niechęć do jedzenia może też prowadzić do anemii u dziecka (powoduje niedotlenienie tkanek, co wpływa niekorzystnie na pracę całego organizmu), a ta nasila brak apetytu.

Niska waga niemowlaka: jak karmić drobne dziecko?

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, karm dziecko według schematu żywienia niemowląt. Czasem pediatra może zalecić podawanie niemowlakowi karmionemu piersią dodatkowej porcji mleka modyfikowanego, a karmionemu butelką − wprowadzenie mieszanki przeznaczonej właśnie dla drobnych dzieci.

Zdarza się, że lekarz podejmuje decyzję o wcześniejszym rozszerzaniu diety (już trzymiesięcznemu dziecku zaleci dodawanie do mleka kleiku ryżowego, który wzbogaci posiłek, oraz podawanie owoców i warzyw) – nigdy jednak nie rób tego na własną rękę. Kiedy nadejdzie pora na rozszerzanie diety, do każdej domowej zupki dla niemowlaka dodawaj łyżkę dobrej jakości masła, oliwy czy oleju rzepakowe­go. Będzie bardziej kaloryczna.

Zobacz też:

mama, lekarz, waga, noworodek, ważyć
Rozwój
Od czego zależy waga i wzrost dziecka?
Skąd biorą się różnice we wzroście i wadze między rówieśnikami? Ma na to wpływ kilka czynników. Jakich? Zdradzamy najważniejsze z nich!

Waga noworodka i jego wzrost określane są zaraz po urodzeniu: od razu po porodzie noworodek jest ważony i mierzony. Te badania powtarza się potem podczas każdej wizyty u lekarza. Wymiary niemowlaka wiele mówią o jego kondycji. Na ich podstawie pediatra może stwierdzić, czy dziecko rośnie zdrowo i prawidłowo się rozwija. Ale jeśli martwisz się, że twoje dziecko jest zbyt pulchne , albo za malutkie, pamiętaj, że wzrost i waga dziecka zależą m.in. od tych 6 rzeczy: 1. Geny a waga i wzrost dziecka Zdrowy, donoszony noworodek waży około 3,5 kg . Tak mówi statystyka, ale różnice między wagą noworodka mogą być spore: jednemu wskazówka wagi pokaże 2,5 kg, drugiemu – 4,5 kg. W kolejnym miesiącu jeden z nich przytyje 600 g, a drugi dwa razy więcej. I obaj są zdrowymi, dobrze rozwiniętymi niemowlętami. Każde dziecko ma swój własny, niepowtarzalny rytm rozwoju. Jeśli ty i twój partner jesteście wysocy, najprawdopodobniej wasze dziecko także będzie mieć imponującą sylwetkę, jeżeli zaś jesteście drobni i niscy – pewnie tak jak wy, dziecko przez całe życie będzie musiało w towarzystwie innych zadzierać głowę. To dlatego, że za wymiary dziecka w ogromnej mierze odpowiadają geny. Według badaczy o wzroście dziecka decydują geny taty. Z kolei geny mamy wpływają na wagę dziecka. Dlatego nie porównuj niemowlaka z jego rówieśnikami, tylko zapytaj swoją mamę, jakim ty byłaś niemowlęciem. Pewnie okaże się, że tak samo drobnym (lub pulchniutkim) jak twoje dziecko! Preparaty witaminowe dla dzieci - sprawdź opinie 2. Przebieg ciąży a waga noworodka Ogromny wpływ na wagę urodzeniową malca ma m.in. sposób odżywiania się mamy w ciąży. Liczy się nie tylko to: ile, ale także: co jadła. Jeśli jej dieta ciążowa zawierała sporo tłuszczu, a mało warzyw, dziecko może być otyłe. Gdy zaś w jej diecie było za mało białka, noworodek może urodzić się...

największe noworodki
YouTube/News From World
Aktualności
Ile ważył największy noworodek w Polsce i na świecie? Rekordy na porodówkach
Przeciętna waga noworodka oscyluje wokół 2800-3000 g. Zdarza się jednak, że na świat przychodzą noworodki, które ważą o wiele więcej. Masa najcięższego noworodka na świecie wyniosła aż 10 kg! Co wpływa na tak dużą wagę nowo narodzonych dzieci?

Na wagę urodzeniową noworodka ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze z nich to przebieg ciąży i uwarunkowania genetyczne. Przeciętnie noworodek waży ok. 3200-3400 g. Choć trudno w to uwierzyć, największe noworodki potrafią ważyć od kilku do nawet kilkunastu kilo. Przypominamy, ile waży największy noworodek w Polsce i na świecie. Spis treści: Ile powinien ważyć noworodek? Największy noworodek w Polsce Ile waży największy noworodek na świecie? Waga najmniejszych noworodków na świecie Ile powinien ważyć noworodek? Średnia masa urodzeniowa noworodka  w Polsce waha się między 3250 a 3400 g. Należy podkreślić, że dziewczynki zwykle ważą mniej od chłopców. Zdarza się też, że na świat przychodzą dzieci, których waga dorównuje tej, jaką osiągają dopiero półroczne niemowlęta, czyli np. 7 kg. Najcięższe noworodki , które przyszły na świat w ostatnich 30 latach, w chwili narodzin ważyły ponad 10 kilogramów!  Największy noworodek w Polsce Największe dzieci urodzone w Polsce ważą zwykle od 5 do 7 kg. Przedstawiamy te, o których ostatnimi laty głośno było w polskich mediach: Największym noworodkiem w Polsce był urodzony w Szczecinie Kacper, który ważył aż 7 kg. Chłopiec miał 66 centymetrów długości i przyszedł na świat  siłami natury . Poród był błyskawiczny –  trwał niecałe pół godziny. Drugim największym polskim noworodkiem płci męskiej jest Tobiasz . Kiedy przyszedł na świat, ważył 6250 gramów. Poród odbył się poprzez cesarskie cięcie w 2016 roku, w Radomsku. Największą dziewczynką i zarazem drugim co do wielkości noworodkiem w Polsce jest Maja. Dziewczynka urodziła się w 2020 roku w Piekarskim Centrum Medycznym. W chwili narodzin ważyła 6860 gramów i mierzyła aż 66 centymetrów, czyli tyle, ile przeciętne wynosi...

Najmniejsze dziecko na świecie
AdobeStock
Aktualności
Uratowano najmniejsze dziecko. W chwili narodzin ważyło zaledwie tyle, co duże jabłko. To cud!
Dziewczynka była tak maleńka, że mieściła się na dłoni. Lekarze byli przekonani, że nie przeżyje. Po 5 miesiącach właśnie opuściła szpital.

Maleńka Saybie przyszła na świat w grudniu 2018 roku w San Diego, aż trzy miesiące przed terminem porodu. Waga dziewczynki była tak niska, że lekarze nie dawali jej żadnych szans na przeżycie . Dzielny okruszek pokazał jednak wszystkim, w jak wielkim są błędzie. W środę dziewczynka opuściła szpital po prawie 5 miesiącach. Jej waga obecnie wynosi 2 kg. Nadzieja umiera ostania Lekarze zdecydowali się na wykonanie awaryjnego cesarskiego cięcia w 23. tygodniu ciąży . Wszytko dlatego, że u matki Saybie zdiagnozowano stan przedrzucawkowy , który zagraża zarówno dziecku, jak i ciężarnej. Neonatolodzy przewidywali, że wieśniak będzie ważył ok. 400 g. Po narodzinach personel nie mógł uwierzyć, jak bardzo Saybie jest mała. Ważyła zaledwie 243,8 g . Choć nie oddychała, lekarze uznali, że tętno jest właściwe. Rodzice zdecydowali więc, że chcą, by specjaliści podjęli próbę ratowania maleństwa.  World's Smallest Surviving Baby Finally Goes Home from San Diego Hospital: 'She's a Miracle' https://t.co/c44ktVOb0l — People (@people) 30 maja 2019 Nie obyło się bez wielu komplikacji zdrowotnych, które mogą być potencjalnie śmiertelne dla każdego dziecka urodzonego przed 28. tygodniem. Lekarze uważają jednak, że dziewczynka przyszła na świat w dobrym stanie. Największym wyzwaniem było znalezienie sprzętu odpowiedniej wielkości. Specjaliści podejrzewają, że waga maluszka, spowodowana była stanem przedrzucawkowym.  Rekordzistka, która daje nadzieję Saybie została uznana za najmniejsze, zdrowe dziecko w dziejach udokumentowanej medycyny i weszła do księgi najmniejszych noworodków świata (Tiniest Baby Registry), jaka jest prowadzona przez wydział medyczny Uniwersytetu Iowy. Poprzedniczka rekordzistki urodziła się w Niemczech w 2015 roku, ważąc 252 g. Natomiast chłopiec urodzony na początku tego roku w Japonii ważący 268 g w chwili...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz