Skurcze macicy i bóle krocza po porodzie
To normalne, że po porodzie czujesz się, jakbyś właśnie zeszła z ringu po ciężkiej walce. Boli brzuch, obkurczająca się macica, krocze. Znamy sposoby, by złagodzić poporodowe bóle.
- Katarzyna Polaczek
Bóle poporodowe przez kilka pierwszych dni po porodzie są normalne, nie musisz się niepokoić. Obserwuj je jednak uważnie, by wykluczyć możliwość komplikacji. Mama po porodzie ma prawo jednak przez kilka tygodni czuć się nie najlepiej.
Poporodowe bóle i skurcze brzucha
Silne bóle i skurcze pojawiające się wyraźnie podczas karmienia piersią świadczą o tym, że obkurcza się macica i wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Oksytocyna, hormon odpowiedzialny za wydzielanie mleka, stymuluje również czynność skurczową macicy.
Nie przejmuj się bólami i skurczami macicy. Karmisz piersią na zdrowie: dzięki temu macica szybciej wróci do dawnych rozmiarów.
Ból i skurcze macicy możesz odczuwać silniej, jeśli urodziłaś kolejne dziecko, a także wtedy, gdy urodziłaś więcej niż jedno dziecko.
Co robić, gdy skurcze i bóle są silne:
Jeśli skurcze przeszkadzają Ci się rozluźnić podczas karmienia piersią, porozmawiaj z lekarzem. Może zalecić łagodne środki przeciwbólowe (zwykle z paracetamolem). Pomaga też delikatne głaskanie brzucha. Możesz też zastosować zimny na okolice podbrzusza (np. ze zmoczonej w wodzie pieluszki).
Bóle i skurcze macicy powinny minąć w ciągu tygodnia od porodu.
Kiedy bóle i poporodowe skurcze macicy mogą wzbudzić niepokój: Jeżeli bólom i skurczom macicy towarzyszą cuchnące, krwiste odchody połogowe, albo bóle i skurcze macicy są silne i trwają dłużej niż tydzień, powiedz o tym ginekologowi. Być może wdała się bakteryjna infekcja i konieczne będzie jej leczenie.
Poporodowe bóle w okolicy krocza
Jeśli dziecko przyszło na świat w naturalny sposób, krocze jest spuchnięte i obolałe. Nic dziwnego: trzykilogramowy noworodek musiał przecież rozpychać się z całych sił, aby przecisnąć się przez malutki otwór. Gorzej, jeśli krocze pękło lub zostało nacięte podczas akcji porodowej – wtedy będziesz potrzebowała więcej czasu, aby dojść do siebie.
Rana powinna się zagoić mniej więcej w ciągu dziesięciu dni po porodzie, bez względu na to, czy powstała w wyniku samoistnego pęknięcia, czy nacięcia.
Jak pielęgnować okolice krocza
1. Jak najczęściej zmieniaj podpaski (najlepiej podczas każdej wizyty w toalecie).
2. Po każdym skorzystaniu z ubikacji starannie myj krocze ciepłą lub chłodną wodą (zimniejsza łagodzi ból). Pamiętaj o prawidłowym kierunku podmywania: z przodu do tyłu (nigdy odwrotnie!).
Kiedy skontaktować się z lekarzem: Natychmiast skontaktuj się z lekarzem w przypadku przeszywającego bólu w kroczu lub w razie rozwiązania się szwów.
Jak uśmierzyć ból w okolicach krocza po porodzie
Podczas oddawania moczu staraj się, aby strumień omijał bolesne miejsce. Możesz też spróbować siusiać w trakcie brania prysznica – ciepła woda rozluźni Cię i jednocześnie zapobiegnie infekcji.
Przemywaj miejsca intymne kilka razy dziennie, a następnie dokładnie je osuszaj, najlepiej papierowymi ręcznikami.
Wietrz krocze jak najczęściej. Brak higieny to najczęstsza przyczyna infekcji ran krocza.
Gdy siedzisz, przyda Ci się małe dmuchane kółko (takie, jakiego dzieci używają na basenie), dzięki któremu unikniesz nacisku na ranę. Możesz też podczas siadania próbować zwierać ciasno pośladki, aby uniknąć podrażnienia krocza.
Aby przywrócić prawidłowe napięcie tkanek i krążenie krwi w okolicach podbrzusza, stosuj ćwiczenia Kegla.