Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
śluz szyjkowy, płodność, dni płodne, śluz płodny, płodność kobiety
materiały prasowe
Połóg

Mama po porodzie

Ciąża już za tobą, maleństwo jest na świecie. Jednak twój organizm potrzebuje czasu, by powrócić do formy po wysiłku, jakim był poród. Podczas sześciu tygodni połogu możesz odczuwać wiele dolegliwości.

Ból brzucha i podbrzusza

Po porodzie fizjologicznym, czyli drogami natury, będziesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Rana goi się w większości przypadków siedem do 10 dni. Jednak także jeśli nie doszło do nacięcia, krocze jest posiniaczone, rozciągnięte i ból może ci towarzyszyć nawet miesiąc. Chłodne okłady (np. ze zmoczonej w wodzie pieluchy tetrowej) i codzienny prysznic powinny przynieść ulgę i przyspieszyć gojenie się krocza.  Poza tym, przez kilka dni po porodzie podczas karmienia piersią możesz odczuwać ból brzucha. To oznaka kurczenia się macicy, a więc i... upragnionego zmniejszania się brzucha.

Wygląd jak w ciąży

Wiele mam zaskakuje fakt, że mimo urodzenia dziecka wciąż mają duży brzuch. Poród oznacza ubytek wagi około pięciu kilogramów, jednak w trakcie ciąży w twoim organizmie nagromadziło się sporo płynów - dlatego brzuch jest nadal tak widoczny. Na jego wygląd ma też wpływ powiększona macica, która jednak (szczególnie gdy karmisz piersią) kurczy się z każdym dniem coraz bardziej. W odzyskaniu jędrnej skóry pomogą chłodne prysznice (lub naprzemienne polewanie brzucha chłodną i ciepłą wodą), a także balsamy ujędrniające.  

Niepokojące krwawienie

Każdy poród wiąże się z krwawieniem, niezależnie od tego, czy odbył się drogami natury, czy też przez cięcie cesarskie. Krwiste odchody połogowe (tzw. lochia) są dla organizmu sposobem na oczyszczenie organizmu z pozostałej po porodzie krwi, śluzu oraz łożyska. Czasem ich natężenie jest duże i mama obficie krwawi, jednak  w niektórych przypadkach to zaledwie większe plamienie. Na czas połogu zaopatrz się w duże pieluszki jednorazowe bez rzepów lub podpaski. Nie używaj tamponów. Odchody muszą mieć swobodne ujście, a z tamponami mogłyby się dostać do macicy bakterie wywołujące infekcje intymne. 
 
Połóg to czas, gdy kobieta jest wyjątkowo delikatna i osłabiona. Na powrót do formy potrzebujesz czasu i spokoju. Dolegliwości, szczególnie krwawienie, mogą się zacząć nasilać, jeśli za wcześnie zaczniesz wykonywać cięższe prace domowe (może je wywołać nawet długotrwałe stanie).

Kłopoty z pęcherzem

Jednym z mniej spodziewanych, a dość częstym problemem u mam świeżo po porodzie jest nietrzymanie moczu. Mija po kilku tygodniach. Jego powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy. W powrocie do formy pomogą im ćwiczenia wzmacniające mięśni krocza. Zapytaj o nie swojego lekarza. 

Zobacz także: Podpaski na nietrzymanie moczu - opinie o TENA Lady Slim Normal

Samopoczucie po cięciu cesarskim

Nawet jeśli wiedziałaś, że urodzisz przez cesarkę, możesz być zaskoczona siłą bólu, jaki się wtedy odczuwa. Mamy po cięciu mają sporo ograniczeń – rana boli i uniemożliwia samodzielne poruszanie się, a nawet podniesienie na łóżku. Innym problemem są nagromadzone gazy. Jeśli bardzo dokuczają, warto poprosić rodzinę o przyniesienie herbaty miętowej lub z kopru włoskiego. Aby uśmierzyć nieco ból, można przyjmować tabletki z paracetamolem.  

Jak łagodzić ból po porodzie

Cały czas czujesz się obolała, nie możesz usiąść ani zajmować się dzieckiem? Oto rady, jak złagodzić te dolegliwości.
  • Weź prysznic. Chłodny, ale nie zimny. Przyniesie ulgę nabrzmiałemu kroczu.  Nie korzystaj z długich kąpieli,w wannie  łatwo możesz złapać infekcję. 
  • Zrób nasiadówkę. Do miski nalej ciepłej wody i dołóż saszetkę preparatu Tantum Rosa lub napar z oczaru wirginijskiego. Uśmierzą nieco ból i przyspieszą gojenie.
  • Znieczulaj ból. Jeśli rzeczywiście nie możesz funkcjonować, weź tabletkę przeciwbólową, najlepiej paracetamolu.
  • Użyj żelu lub maści. Farmaceuci i lekarze polecają te z arniką oraz nagietkiem.
  • Siadaj na kole. Gdy każda próba skorzystania z krzesła kończy się bólem, wykorzystaj do siadania specjalny krążek-fasolkę dla mam w połogu lub zwykłe koło dmuchane do pływania dla dzieci.

Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

Połóg po cesarskim cięciu
Adobe Stock
Połóg
Połóg po cesarskim cięciu – ile trwa i jak wygląda?
Połóg po cesarskim cięciu może trwać dłużej niż po porodzie naturalnym. Do standardowych dolegliwości okresu połogu, takich jak ból podbrzusza czy głowy, po cesarce dołącza także gojenie się bolesnej rany i osłabienie po znieczuleniu.

Połóg po cesarskim cięciu może być dłuższy i nieco cięższy niż połóg po porodzie naturalnym. Twoje samopoczucie będzie zależało przede wszystkim od rodzaju znieczulenia, które otrzymałaś przy operacji, oraz od tego, jak szybko będzie goić się rana. Mamy po cesarce spędzają w szpitalu najczęściej ok. 3 dni – o ile nie ma żadnych komplikacji. A co potem? Sprawdź, czego możesz spodziewać się w czasie połogu po cesarce. Spis treści: Jak wygląda połóg po c esarce? Ile trwa połóg po cesarskim cięciu? Połóg po cesarce – czy można się ruszać? Ból po cesarskim cięciu – jak sobie z nim radzić? Połóg po cesarskim cięciu a krwawienie Blizna po cesarce Karmienie piersią po cesarskim cięciu Jak wygląda połóg po cesarce? Połóg to okres regeneracji organizmu po wielkim wysiłku, jakim jest ciąża i poród – niezależnie od tego, czy odbył się on naturalnie, czy przez cesarskie cięcie . Najczęściej towarzyszą mu silne uczucie zmęczenia oraz bóle podbrzusza wynikające z kurczenia się macicy. Drogi rodne oczyszczają się też wtedy z resztek śluzu oraz błon, które składały się na łożysko. Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest cięższy niż po porodzie naturalnym, trwa dłużej, wymaga więcej odpoczynku oraz dbałości o gojącą się bliznę po zabiegu, ale poza dolegliwościami pooperacyjnymi same objawy połogu po cesarce nie odbiegają od połogu po porodzie drogami natury. Objawy, które mogą ci towarzyszyć, zależne są również od rodzaju znieczulenia przy zabiegu. Jeśli miałaś znieczulenie zewnątrzoponowe, po cesarce możesz czuć: silny ból głowy, ból pleców, drętwienie nóg. Natomiast po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego mogą męczyć cię: nudności i wymioty, ból głowy i gardła, będziesz też mocno osłabiona. W połogu po...

Wygląd i samopoczucie
Dbanie o higienę intymną
W czasie ciąży i już jako młoda mama musisz szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych.

Ciąża to czas, kiedy często borykasz się z upławami. Jesteś też bardziej niż inne kobiety narażona na infekcje, np. bakterie w moczu czy grzybicę pochwy. Z kolei po urodzeniu maluszka może ci dokuczać bolesna rana w kroczu . Jeśli jednak poświęcisz higienie intymnej dość uwagi, będziesz się cieszyć zdrowiem i szybko dojdziesz do siebie. Płyn dla ciężarnych Przyszła mama powinna się podmywać dwa lub trzy razy dziennie. Do toalety krocza używaj delikatnego płynu do higieny intymnej. Mydła toaletowe mają kwaśny odczyn, który może zniszczyć zasadową w okresie ciąży osłonę pochwy, co zwiększy podatność na zakażenia i infekcje. Poza tym pachnąca kostka wysusza i podrażnia błony śluzowe. Czasem, np. jeśli jesteś w podróży i zapomniałaś swojego płynu, lepiej umyć się samą wodą. W takiej sytuacji sprawdzą się też chusteczki do higieny intymnej. Są wykonane z delikatnego materiału nasączonego płynem (pH 5,5). Zanim wybierzesz płyn do higieny intymnej, sprawdź na opakowaniu, czy był testowany w klinikach ginekologiczno-położniczych i jaki ma odczyn (najwłaściwsze jest pH równe 5–5,5 określane jako "fizjologiczne" albo "obojętne"). Nie może mieć syntetycznych dodatków (zapachowych albo koloryzujących), bo mogą one powodować uczulenia. Przy myciu nie przesadzaj z ilością płynu – wystarczy jedno psiknięcie z dozownika. Higienę okolic intymnych zaczynaj od przodu (unikasz wtedy przenoszenia nieczystości z odbytu). Podczas spłukiwania piany nie pozwól, by strumień wody z prysznica dostał się do pochwy. Przyda się bawełniany ręcznik przeznaczony wyłącznie do osuszania krocza. W ciąży możesz zauważyć pojawienie się silniejszych upławów. By uniknąć zabrudzenia bielizny, noś wkładki – najlepsze są te z celulozy. Zmieniaj je kilka razy dziennie. By zmniejszyć ich ilość i nie dopuścić do pieczenia, sięgnij np. po...

objawy połogu
Adobe Stock
O połogu
Połóg – niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę
Połóg – niepokojące objawy mogą wyglądać groźnie tylko dla kobiety, ale nie dla lekarza. Jednak są i takie dolegliwości, które faktycznie mogą oznaczać kłopoty zdrowotne. Podpowiadamy, co powinno niepokoić w połogu, a co jest zupełnie normalne i jak sobie radzić z różnymi dolegliwościami, które pojawiają się po porodzie.

Dolegliwości poporodowe trwają zwykle sześć tygodni, bo tyle właśnie trwa połóg, czyli czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Które z niepokojących kobiety objawów połogu są normalne, a za którymi może stać coś poważniejszego i powinnaś iść do lekarza? Sprawdź koniecznie! Spis treści:   Połóg – niepokojące objawy Odchody połogowe Ból kości ogonowej po porodzie Ból brzucha w połogu Ból krocza w połogu Kłopoty z oddawaniem stolca w połogu Połóg – niepokojące objawy Niektóre objawy w połogu są niepokojące.  Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeżeli: masz bardzo obfite lub gwałtownie nasilające się krwawienie z pochwy (wymaga wymiany dwóch lub więcej podpasek w ciągu godziny), pojawił się nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy po porodzie, temperatura ciała wzrosła do 38,5°C lub więcej (nie dotyczy to pierwszych 24 godzin po porodzie), masz dreszcze, piersi są bolesne lub stwierdzasz ich zaczerwienienie, masz obrzęknięte bolące nogi lub zauważyłaś ich zaczerwienienie, masz silne bóle podbrzusza lub pleców, oddawanie moczu sprawia ci ból lub odczuwasz mocne parcie na pęcherz, odczuwasz ostry ból w pochwie lub odbytnicy . Odchody połogowe Wydzielina wypływająca z pochwy po porodzie to tzw. odchody połogowe. Przypominają one obfite miesiączki. Odchody połogowe odpływają z pochwy przez okres około 4 tygodni. Przez pierwsze 3-4 dni mają zabarwienie czerwone, do ok. 14. dnia po porodzie krwawienie powinno się zmienić w wydzielinę brązową, a następnie żółtawą. W ostatniej fazie połogu odchody są bezbarwne. Jeżeli przez kilka pierwszych dni: odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach, są bardzo gęste, są wyjątkowo wodniste, musisz powiadomić o...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz