Co o aktywności fizycznej w ciąży sądzi psycholog?
Gdy tylko ciąża stanie się faktem, przyszła mama słyszy mnóstwo niejednokrotnie sprzecznych ze sobą zaleceń i rad. Tak jest też w sprawie uprawiania sportu. Psycholog wyjaśnia, jak radzić sobie z tymi sprzecznościami.
- Natalia Przybylska
Od lekarza i w szkole rodzenia dowiadujesz się, że umiarkowana aktywność fizyczna w ciąży jest jak najbardziej wskazana. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że poprawia krążenie, pomaga utrzymać dobrą przemianę materii, wzmacnia mięśnie i więzadła, pogłębia oddech i zapobiega typowo ciążowym dolegliwościom, m.in. zaparciom oraz bólom kręgosłupa. Ale nie wszyscy są tego samego zdania. Psycholog, dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, wyjaśnia jak reagować, jeśli od rodziny i bliższych lub dalszych znajomych płyną ostrzeżenia, że sport w ciąży może zaszkodzić oraz tłumaczy, skąd się biorą takie przekonania.
Skąd się biorą te opinie?
Te obiegowe opinie wynikają z utrwalonych przekonań o tym, co powinna, a czego nie powinna robić kobieta w ciąży. Bywają one na tyle silne, że przyszłe mamy najczęściej słyszą: „Dużo odpoczywaj”, „Nie wolno ci się przemęczać”, „Ciąża to nie jest czas na sport”. W przypadku kobiet, które przyzwyczaiły się do aktywnego trybu życia, takie rady są trudne do przyjęcia. Niełatwo zaakceptować ograniczenia, jakie niekiedy chciałoby narzucić otoczenie.
Czy im ulegać?
Czy rezygnować z aktywnego trybu życia, zwłaszcza jeśli ciąża przebiega bez żadnych powikłań? Jak zawsze należy zasięgnąć porady lekarza. Poza korzyściami czysto zdrowotnymi warto również rozważyć, co przyszłej mamie sprawia przyjemność i jakie miejsce wśród źródeł przyjemności zajmuje aktywność fizyczna.
Jakie korzyści niesie ruch w ciąży?
Z badań psychologicznych wynika, że regularne ćwiczenia fizyczne pomagają kobiecie w ciąży zachować dobre samopoczucie i zapobiegają ciążowym huśtawkom nastrojów (pod wpływem ruchu wydzielają się endorfiny). Ruch sprzyja także poczuciu własnej wartości. Co więcej, pomaga lepiej radzić sobie ze stresem, który często zakłóca spokój kobietom oczekującym na maleństwo. Ma to ogromne znaczenie, bo gdy przyszła mama jest spokojna, spokojne jest też jej nienarodzone dziecko (sprawdź: Jak stres w ciąży wpływa na dziecko?). Spacery, pływanie, inne ćwiczenia dostosowane do okresu ciąży pozwalają także utrzymać dobrą kondycję fizyczną, która przyda się w czasie porodu.
Polecamy: Huśtawka nastrojów w ciąży
Warto więc pozostawić przyszłym mamom decyzję, jak bardzo chcą być aktywne w ciąży, a wspólnie z lekarzem prowadzącym wybiorą formę najkorzystniejszą dla nich samych i dziecka. Nawet jeśli nieco kłóci się to ze zdrowym rozsądkiem.
Sprawdź też: Joga dla kobiet w ciąży - instrukcja video