łuk leśna kraina Tiny Love Marko
fot. materiały prasowe

Poznaj zabawki rozwijające wyobraźnię i kreatywność

Wyobraźnia i kreatywność są potrzebne nie tylko artystom. Przekładają się m.in. na sprawność, elastyczność i oryginalność myślenia, umiejętność przewidywania, zdolność uczenia się, zasób słów czy nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów, a to przydaje się wszystkim! Jakie zabawki mogą pomóc w rozwoju tych obszarów?
łuk leśna kraina Tiny Love Marko
fot. materiały prasowe
Z rozwojem wyobraźni i kreatywności jest podobnie jak z rozwojem innych obszarów: wszystko odbywa się stopniowo i jakby mimochodem, podczas zabawy.

Rozwój małego dziecka

Przez większą część 1. roku życia dziecko żyje w świecie konkretów, a więc tego, co może zobaczyć, dotknąć, usłyszeć i zbadać na wszelkie dostępne sposoby, z oblizywaniem i wąchaniem włącznie. Potem zaczyna także eksperymentować, np. w nieskończoność zrzuca na podłogę jakiś przedmiot. Rodziców to czasem denerwuje, jednak warto zaufać maluszkowi, bo dzięki temu odkrywa ważne rzeczy, w przypadku rzucania na przykład to, że jest w stanie świadomie zwolnić uchwyt palców, a upuszczony przedmiot zawsze spada, zamiast poszybować pod sufit.
Pod koniec 1. roku życia zaczyna się rozwijać także jego wyobraźnia, a wraz z nią kreatywność. Najpierw maluszek naśladuje w zabawie czynności, które dobrze zna: karmi misia, układa go do snu, udaje, że rodzice rozmawia przez telefon itd. Jego wyobraźnia pracuje już pełną parą, bo telefonem może być otwarta dłoń, a miś może zjeść na obiad zupę z klocków albo kolorową skarpetkę. Z czasem dziecko potrafi coraz więcej: tworzy w wyobraźni coraz bardziej złożone światy, pełne postaci, przedmiotów i zdarzeń, z którymi nie zetknął się w rzeczywistości.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jak wspierać malucha?

Co możesz zrobić, by twoje dziecko rozwijało kreatywność i wyobraźnię?  Przede wszystkim pozwól mu eksperymentować i badać świat na wszelkie możliwe sposoby (oczywiście w granicach rozsądku, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo). Niech maluch bawi się używając zabawek i innych przedmiotów tak, jak ma ochotę, np. niech paraduje z miską na głowie, udając, że to hełm. Doceń jego wyobraźnię i kreatywność, gdy wciela się w najróżniejsze role, rozmawia z psem, wymyśla niesłychane historie albo bawi się zabawką, w sposób, którego nie zaproponował producent. Każda z takich zabaw jest niezwykle rozwijająca i będzie procentować w przyszłości!

Odpowiednie zabawki

Istnieją jednak zabawki, które mogą pomóc w rozwoju wyobraźni i kreatywności. Warto się im przyjrzeć.

Mali Odkrywcy
Lew Leonardo, Królik Thomas i Myszka Coco zawdzięczają swoje imiona trzem wielkim, niezwykle kreatywnym postaciom: Leonardowi daVinci, Thomasowi Edisonowi i Coco Chanel.

Każda z tych zabawek jest interaktywna i dzięki inteligentnym czujnikom reaguje na to, co robi z nią dziecko, np. zaczyna chrupać, gdy malec podsuwa jej jedzenie, chichocze, pochrapuje itd.
Małymi Odkrywcami można się bawić na wiele sposobów. Na przykład w „A ku ku” wygląda tak: gdy schowasz Leonarda, Thomasa lub Coco w pudełku, szufladzie albo gdziekolwiek indziej, zwierzątko zawoła, by je znaleźć, a gdy malec je odkryje, będzie wiwatować. Takich funkcji Mali Odkrywcy mają aż 7. Karmienie zwierzątka, łaskotanie go, skakanie wraz z nim i pozostałe zabawy to także świetny punkt wyjścia do snucia najróżniejszych historii, których bohaterem jest malec i jego ulubiony Mały Odkrywca.

Do każdej z zabawek dołączono 7 bezpłatnych kart rozwojowych ze wskazówkami dotyczącymi nauki i zabawy, które nie tylko pozwalają rodzicom w pełni zrozumieć wartość rozwojową poszczególnych zabaw, ale także są inspiracją do wielu kolejnych.

Książeczka interaktywna – dwustronna –  Zabawa na łące (Tiny Love)
Czarno-białe ilustracje, które możemy znaleźć po jednej stronie tej składanej w harmonijkę książeczki, są idealne dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3. miesiąca życia i właśnie takie kontrastowe obrazki widzą najlepiej. Nieco starszy bobas także znajdzie tu coś dla siebie: piękne, pełne intrygujących szczegółów kolorowe obrazki przedstawiające sarenkę bawiącą się na łące.

Książeczka rozwija wyobraźnię i kreatywność dziecka i może być punktem wyjścia do rozmów i opowiadania bajek o jej bohaterce.
Zabawka pomaga także w rozwoju innych obszarów, np. dzięki niej maluszek spędza więcej czasu na brzuchu (to ważne, bo dzięki temu wzmacnia mięśnie ramion i karku), uczy się wyciągania rąk , chwytania i badania poszczególnych elementów, a różne kolory, kształty i tekstury, stymulują zmysły.

Książeczka jest nieduża i lekka, dzięki czemu łatwo ją zabrać ze sobą na spacer albo w podróż. Twoje dziecko znajdzie w niej lusterko, zabawkę „A ku ku” i satynowe wstążki, odkryje, że ogonek lista szeleści, a drzewo ma ciekawą fakturę. 

Książeczka edukacyjna dla dziecka – Świat Małej Księżniczki
Ta piękna, mięciutka książeczka ma liczne elementy, które zachęcają, by je odkrywać: ciekawe tekstury, klakson, elementy 3D, gryzak, satynowe wstążki i lusterko.

Zabawka rozwija wiele obszarów, w tym wyobraźnię i kreatywność: bawiące się nią dziecko z czasem uświadamia sobie, że ukazane w książeczce przedmioty istnieją także w realnym świecie, bajkowe sceny zachęcają do rozmawiania o nich, a z czasem także snucia własnych historii na ich temat.

Książeczka jest nieduża i ma uniwersalne zapięcie, za pomocą którego można ją przypiąć ją np. do wózka.

Zestaw kubeczków kąpielowych do zabawy

Kolorowe kubeczki o ciekawym kształcie zachęcają do eksperymentowania w wodzie i nie tylko. Rozwijają wiele obszarów, w tym wyobraźnię i kreatywność. Dziecko może bawić się nimi na wiele różnych sposobów: może sprawdzać, co się z nimi dzieje w wodzie (Toną? Unoszą się na powierzchni?), układać jedne na drugich, tworzyć fontannę, sprawdzać, czy poza wodą da się w nich przenosić coś jeszcze itd.  Kubeczki są wykonane z nietoksycznych materiałów oraz wolne od  BPA i ftalanów.


Zestaw zabawek do kąpieli
Te 4 kolorowe postacie – Lisek Christopher, Jeżyk Marie, Króliczek Thomas i Słonik Samuel – są tak urocze, że można się nimi bawić w nieskończoność, wymyślając im wciąż nowe przygody, np. wysyłając je w morską podróż na gąbce albo ucząc nurkowania.

Są mięciutkie i miłe w dotyku, a w dodatku można je wypełnić wodą, a potem nią pryskać. Mają idealny rozmiar: świetnie się mieszczą w rączce dziecka. Wykonano je z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów, wolnych od BPA i ftalanów.


Sorter i układanka 2 w 1
Ten kolorowy sorter uczy nie tylko myślenia i panowania nad niesfornymi paluszkami, ale także rozwija kreatywność i wyobraźnię, bo jest także nietypową – bo przestrzenną – układanką.
Gdy zabawka jest złożona, dziecko może bawić się nią jak klasycznym sorterem, a więc dopasowywać kształty do otworów w kształcie kwadrata, kółka, krzyżyka i trójkąta.

Gdy ją rozłoży, sorter zmienia się w układankę z wieloma ciekawymi elementami, które można badać. Co więcej, zabawka ma ruchome ścianki, które można ustawiać w różnych pozycjach, tworząc z nich najrozmaitsze konstrukcje, np. domek, dinozaura, pudełko z ruchomym wieczkiem albo podest na nóżkach.
Różnokolorowe klocki (każdy ma inny kształt) także są interesujące: dwa z nich są grzechotkami, jeden piszczkiem, który wydaje odgłos po naciśnięciu, a jeden piszczkiem-shakerem.

Uwagę malca przyciąga także obracające się kółko A ku-ku z ukrytymi pod nim postaciami zwierzątek oraz bezpieczne lusterko, w którym można się przejrzeć.
Ruchome ścianki sprawiają, że zabawka może przybrać najróżniejsze kształty, co pozwala rozwijać wyobraźnię i kreatywność.

Artykuł powstał z udziałem Marko
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy