Reklama

To, kiedy masz dni płodne, ustala się podczas monitorowania cyklu. Monitorowanie cyklu to badanie pozwalające zaobserwować, czy występują prawidłowe fazy cyklu miesiączkowego, a przede wszystkim kiedy zaczynają się dni płodne (czyli owulacja – to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka Graafa).
Poznaj: 12 badań, które musisz zrobić przed ciążą

Reklama

Badanie wykonuje się za pomocą USG dopochwowo. Na pierwszą wizytę powinnaś się zgłosić na początku cyklu (pomiędzy piątym a ósmym dniem, licząc od pierwszego dnia miesiączki). Lekarz oceni ilość pęcherzyków w jajniku. Określi też, kiedy przyjdziesz na następne badanie – są one wykonywane zwykle co dwa dni. Specjalista będzie obserwował wzrastanie pęcherzyka Graafa (w którym znajduje się komórka jajowa) oraz grubość błony śluzowej macicy. Ginekolog na podstawie tych badań i badań hormonalnych oceni, czy dni płodne się zaczęły (zobacz, jak wygląda owulacja na filmie).

Polecamy: Dni płodne - obliczanie - sprawdź nasz kalendarz

Reklama

Uwaga! W czasie badania może okazać się, że kobieta nie ma owulacji. Przyczyną braku jajeczkowania może być m.in. zespół policystycznych jajników (sprawdź, jak rozpoznać zespół policystycznych jajników), ale też choroby przysadki i podwzgórza, nadmierna otyłość, znaczna niedowaga, nadmiar prolaktyny czy inne zaburzenia hormonalne.

Konsultacja merytoryczna

lek. med. Ewa Paszkiewicz-Juszczak

Specjalistka położnictwa i ginekologii, ginekologii dziecięcej, seksuologii, ginekologii estetycznej, jest założycielką Gabinetów Medycznych Twój Doktor
Reklama
Reklama
Reklama