Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, pigułki, antykoncepcja
Fotolia
Starania o dziecko

Płodność po odstawieniu antykoncepcji

Powrót do prawidłowych cykli miesiączkowych po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może trwać nawet kilka miesięcy. Przeczytaj, od czego to zależy.

Czas potrzebny do powrotu płodności po odstawieniu antykoncepcji uzależniony jest od wieku kobiety, jej wagi oraz od rodzaju hormonów dostarczanych do organizmu.

Działanie antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna polega na dostarczaniu do organizmu kobiety zazwyczaj dwuskładnikowych tabletek estrogenno-progestagenowych. Ilość hormonów w doustnych środkach jest znacznie wyższa niż w czasie naturalnej produkcji przez organizm kobiety. Hormony podawane w takiej formie blokują układ hormonalny na poziomie podwzgórze-przysadka. Hamują produkcję hormonów folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH), czyli naturalnych hormonów jajnikowych, w efekcie czego obserwujemy zmiany cykliczne w ustroju kobiety.

Zmiany cykliczne dotyczą:

  • Blokowania jajeczkowania - przyczyną jest brak wzrostu pęcherzyków Graafa oraz owulacji.
  • Zmiany w śluzie kobiety - najczęściej występuje tylko czop śluzu.
  • Zmiany w perystaltyce jelit.
  • Zmiany w śluzówce macicy blokujące zagnieżdżanie.

Antykoncepcja a miesiączka

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych następuje krwawienie. Jest ono traktowane przez kobietę jako zwykła miesiączka, ale nią nie jest. Na unormowanie cyklu trzeba poczekać. Czas oczekiwania zależy od wieku kobiety, rodzaju tabletek, okresu, w jakim kobieta dostarczała do organizmu tabletki oraz typu płodności przed rozpoczęciem zażywania antykoncepcji. Czas owulacji w swoim cyklu możesz określić w kalkulatorze dni płodnych.

Co się dzieje po odstawieniu tabletek?

Po odstawieniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych:

  • cykle miesiączkowe mogą być bardziej obfite i bolesne
  • mogą różnić się pod względem długości – prowadź więc kalendarz miesiączki
  • mogą być z owulacją lub możesz mieć cykl bezowulacyjny
  • śluz może być bardziej obfity

jak obliczyć dni plodne, kalendarz dni płodnych, owulacja, jajeczkowanie, kalkulator dni płodnych, metody obliczania dni płodnych, dni płodne
Babyonline







Sprawdź, jak rozpoznać cykl bezowulacyjny.

Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia kobiety, które chcą mieć dziecko, a wcześniej stosowały doustną antykoncepcję, powinny wstrzymać się z poczęciem dziecka nawet pół roku od momentu odstawienia tabletek, tym samym dając czas organizmowi kobiety na powrót do równowagi hormonalnej.

Polecamy: Kalendarz miesiączki

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]

jaką metodę antykoncepcji wybrać?
Fotolia
Związki i seks
Kobieta u ginekologa: jak zapobiegać ciąży?
Każda z nas szuka idealnej metody zapobiegania ciąży. Idealnej, czyli przede wszystkim skutecznej i dającej pewność, że nie zawiedzie. Zobacz, jakie metody antykoncepcyjne poleca lekarz ginekolog.

Antykoncepcja nie tylko nie może szkodzić zdrowiu, ale także powinna dawać kobiecie dodatkowe korzyści. Idealna antykoncepcja powinna nie dawać skutków ubocznych, być skuteczna i niekłopotliwa w stosowaniu. Zaskakujące? Niekoniecznie. Są przecież metody zapobiegania ciąży , które dodatkowo sprawiają, że młoda dziewczyna może na przykład pozbyć się szpecącego trądziku, a czterdziestolatka wyleczyć z anemii spowodowanej zbyt obfitymi miesiączkami. Naprawdę teraz każda z nas może znaleźć sposób, który właśnie dla niej spełni wszelkie wymagane kryteria. Oto jeden dzień pracy prof. Violetty Skrzypulec, ginekologa z ogromnym doświadczeniem. Przedstawiamy kobiety, które zgłosiły się do jej gabinetu z prośbą o wybranie najlepszej dla nich metody antykoncepcji. O tym, który sposób każdej z nich zaproponowała i dlaczego właśnie ten, przeczytaj sama. Ważne, że skuteczność tych metod jest w zasadzie taka sama i wynosi blisko 100 proc. Dla kogo pigułka antykoncepcyjna? Ewa, 30 lat: Ma jedno dziecko, nie wie jeszcze, czy chciałaby kiedyś urodzić następne. Teraz chce mieć pewne zabezpieczenie przed ciążą, bo niedawno wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wybór lekarza : Najkorzystniejszą metodą zapobiegania ciąży w takich przypadkach jest doustna antykoncepcja hormonalna . Zabezpiecza skutecznie przed zajściem w ciążę, a jednocześnie daje możliwość szybkiego powrotu do płodności po odstawieniu tabletek (najczęściej już w następnym cyklu, choć niektórzy lekarze doradzają odczekanie kilku miesięcy). Pigułki tego typu zawierają dwa rodzaje hormonów: gestagen i estrogen, a ich działanie polega na zahamowaniu owulacji. Przyjmuje się je przez 21 dni, w czasie tygodniowej przerwy w ich stosowaniu pojawia się krwawienie (około 2–3 dni po przyjęciu ostatniej pigułki). Jest ono jednak najczęściej mniej obfite i krótsze, niż zwykła miesiączka. Wady tej...

brak owulacji
Adobe Stock
Mama
Brak owulacji – czym się objawia i jak się go leczy
Często powtarzający się brak owulacji może być przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę. Cykl bezowulacyjny jest to cykl, w którym nie dochodzi do jajeczkowania, a co za tym idzie – nie ma szans na zapłodnienie.

Brak owulacji jest całkowicie normalny w czasie dojrzewania i po porodzie. Wiele kobiet nawet nie wie, że mają cykle bezowulacyjne. Dopiero kiedy pojawiają się problemy z płodnością i mimo starań nie zachodzą w ciążę, zaczynają zastanawiać się, czy przyczyną kłopotów nie są przypadkiem cykle bezowulacyjne. Brak owulacji  pozbawia szans na zapłodnienie. Na szczęście medycyna jest w stanie pomóc. Spis treści: Cykl bezowulacyjny to nie choroba Brak owulacji – objawy Brak owulacji – przyczyny Brak owulacji a okres Brak owulacji – diagnozowanie Brak owulacji – leczenie Cykl bezowulacyjny to nie choroba Cykl bezowulacyjny nie jest chorobą, ale objawem zaburzeń, które pojawiają się w organizmie kobiety. Cykl bezowulacyjny, zwany też brakiem owulacji, oznacza, że nie pękł pęcherzyk Graafa i nie wydostała się z niego komórka jajowa – wyjaśnia ekspertka ds. kobiecej płodności Aleksandra Demiańczyk. Brak owulacji – objawy Cykl miesiączkowy składa się z czterech etapów następujących kolejno po sobie, czyli menstruacji, fazy folikularnej, owulacji i fazy lutealnej. W cyklu bezowulacyjnym występują tylko dwa pierwsze etapy. Do objawów cyklu bezowulacyjnego (nazywanego także anowulacją) należą: nieregularne cykle miesiączkowe – krótsze ok. 21-24 dni lub dłuższe ok. 35 dni, brak podwyższonej temperatury ciała podczas jajeczkowania, brak bólu w podbrzuszu, towarzyszącego czasami owulacji, obecność gęstego, lepkiego i białego śluzu, który nie zmienia się w „płodny’’ – przejrzysty, mokry lub rozciągliwy, obniżone libido, bardzo skąpe krwawienie miesiączkowe w postaci plamienia. Brak owulacji jest całkowicie normalny u młodych dziewcząt przed okresem dojrzewania i u kobiet po menopauzie. Cykl bezowulacyjny – przyczyny Do...

brak okresu
AdobeStock
Starania o dziecko
Brak okresu - to może być ciąża, ale nie tylko
Nie lekceważ tego, zwłaszcza jeżeli chcesz urodzić dziecko, bo nieleczony brak okresu może zmniejszać płodność.

Ciąża to najbardziej naturalna przyczyna, że go nie masz. Jeżeli jednak nie spodziewasz się dziecka, jest to ważny sygnał ze strony twojego organizmu. Miesiączka jest objawem zdrowia kobiety, a jej brak znakiem, że doszło do jego zakłóceń. Jest wiele powodów, dla których nie masz okresu. Zobacz, jakie są tego przyczyny i jak można je leczyć. Brak okresu - przyczyny Przeciętnie długość cyklu miesiączkowego u kobiety utrzymuje się w przedziale 26-32 dni. O braku miesiączki ( łac. amenorrhea) , można mówić, gdy nie pojawiła się nigdy u kobiety, która ukończyła 16 lat (postać pierwotna) lub krwawienie nie wystąpiło przez trzy kolejne cykle u kobiety, która wcześniej regularnie miesiączkowała (postać wtórna). Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się cykle krótsze (25 dni) oraz dłuższe (nawet 36 dni), które nadal mieszczą się w normie. Nieregularne cykle mogą mieć nastolatki oraz kobiety ok. 40 roku życia powoli wchodzące w okres menopauzy. Zanik krwawienia może być spowodowany bardzo wieloma przyczynami: ciążą, karmieniem piersią, nieprawidłowościami hormonalnymi w cyklu miesięcznym kobiety, odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych – organizm może potrzebować trochę czasu, aby się przyzwyczaić i unormować, stresem – wzrasta poziom adrenaliny i kortyzolu, hamujących kobiecą owulację, gwałtownym spadkiem wagi, niedożywieniem, zaburzeniami odżywiania się,  anemią, długotrwałym wyczerpaniem ćwiczeniami fizycznymi, pracą zmianową – często prowadzi ona do niewysypiania się, w efekcie czego zwalnia się metabolizm i zanika miesiączka, zmianą stref czasowych, zażywaniem leków antydepresyjnych, przyjmowanie antybiotyków, nowotworami (guzy okolicy podwzgórzowo-przysadkowej, guzy jajnika, rak błony śluzowej macicy), menopauzą. Brak miesiączki - najczęstsze powody...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz