Ciekawostki o czekoladzie - 7 rzeczy, których nie wiecie o tym przysmaku
Zdania są podzielone: niektórzy twierdzą, że jest zdrowa i pożywna, inni, że tucząca i przereklamowana. Jak to jest z tą czekoladą?
1 z 8
Składniki czekolady
Co czekolada musi zawierać, żeby była czekoladą?
Podstawowymi składnikami czekolady jest miazga kakaowa, masło kakaowe i cukier. Według wytycznych UE czekoladę to wyrób otrzymywany z wyrobów kakaowych i cukrów, który zawiera nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej ogółem, w tym nie mniej niż 14% suchej odtłuszczonej masy kakaowej. Najmniej masła kakaowego zawiera biała czekolada, stanowi ono około 1/3 jej składu.
Czytaj też: Przepisy z czekoladą
2 z 8
Produkcja czekolady
Produkcja czekolady
Ziarna kakaowca po zbiorach są poddawane fermentacji i suszeniu, następnie są prażone i wyciskane - w ten sposób otrzymujemy miazgę kakaową. Miazgę kakaową miesza się z tłuszczem kakaowym i cukrem i długo podgrzewa, mieszając. Na tym etapie można dodawać orzechy, aromaty, skórkę pomarańczową. Później masa jest chłodzona i formowana w najróżniejsze kształty.
Czytaj też: Przepisy z czekoladą
3 z 8
Historia czekolady
Skąd się wzięła czekolada?
W Europie czekolada pojawiła się dopiero w XVI, dzięki hiszpańskiemu podróżnikowi Hernánowi Cortésowi. Napój ten przyrządzany był z gniecionych nasion kakaowca i wody, a zwano go 'chocolatl'. Aztekowie pili go na zimno, dodając do smaku pikantne przyprawy, np. pieprz. Hiszpanie zamiast przypraw dodawali cukier. Pierwszą tabliczkę czekolady wyprodukowano dopiero w 1819 roku!
Czytaj też: Przepisy z czekoladą
4 z 8
Wartości czekolady
Czy czekolada jest zdrowa?
W rozsądnych ilościach - tak. Zawiera co prawda sporo tłuszczu i cukru, ale także magnez, żelazo, cynk, selen, wapń, białko, witaminy B6, B2, A, E, B3, B12, kwas foliowy oraz kofeinę. Jest więc dużo zdrowsza od wielu innych słodyczy!
Czytaj też: Przepisy z czekoladą
5 z 8
Rekordy Guinessa
Największa na świecie czekolada
Rekord Guinessa na największą tabliczkę czekolady został pobity w 2011 przez firmę roku Thorntons, w angielskim hrabstwie Derbyshire, z okazji stulecia zakładu. Ważyła niemal 6 ton, a przy produkcji czekolady-giganta, o wymiarach cztery metry na cztery, pracowało ponad 50 osób. Wielką formę wolontariusze uzbrojeni w wiadra ponad 10 godzin wypełniali masą czekoladową.
Największy kubek gorącej czekolady pomieścił w sobie 2 400 litrów słodkiego napoju i przygotowano go w Meksyku.
Najdłuższa rzeźba z czekolady to pociąg o długości ponad 34 metrów.
Czytaj też: Przepisy z czekoladą
6 z 8
Czekolada jest trująca dla zwierząt
Czekolada jest toksyczna dla zwierząt
Organizmy niektórych zwierząt, np. psów, kotów czy papug nie są przystosowane do rozkładania zawartego w czekoladzie alkaloidu – teobrominy. Spożycie czekolady może powodować u nich drgawki, zawał serca, krwotok wewnętrzny, a nawet śmierć.
Czytaj też: Przepisy z czekoladą
7 z 8
Skąd się wzięła nazwa czekolady?
Czekolada - skąd nazwa?
Nazwa czekolada pochodzi od azteckiego "xocalati" - słowa oznaczającego gorzką wodę. Słowo było kłopotliwe do wymówienia, więc Europejczycy połączyli je ze słowem „chocola”. Wyraz ten oznaczał co prawda „pić czekoladę” ale został przyjęty i zadomowił się w niemal wszystkich językach.
Czytaj też: Przepisy z czekoladą
8 z 8
Przysłowia i cytaty o czekoladzie
„Naprawdę silny jest ten, kto potrafi połamać całą tabliczkę czekolady i zjeść tylko jeden kawałek” - Judith Viorst
"Nie wierzcie, że czekolada jest substytutem miłości. Miłość to substytut czekolady." - Miranda Ingram
Czytaj też: Przepisy z czekoladą