Po nocnym śnie pierwszy posiłek jest bardzo ważny, gdyż ciało potrzebuje nowych składników energii. Dlatego też przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Dzięki temu rozpocznie dzień w pełni sił.

Reklama

Podstawą śniadania powinno być mleko (np. zupy mleczne) lub przetwory: twaróg, kefir lub jogurt z owocami, kawa zbożowa lub kakao. W zestawie śniadaniowym małego dziecka należy uwzględniać także inne produkty bogate w białko – jaja, pasty mięsno-warzywne, sałatki jarzynowe z serem lub dobrymi wędlinami.
Ważna jest kompozycja śniadań. Jeśli dziecko pije sok, powinno dostać kanapkę z chudą, wędliną, twarożkiem lub pastą z jaj. Nie należy łączyć w jednym zestawie takich samych produktów, np. zupy mlecznej z lanymi kluskami i jajek. Dzieciom powyżej roku podajemy pieczywo: pszenne, żytnio-pszenne, razowe. Wartość energetyczna śniadania dla 2-3-latka powinna wynosić ok. 250-325 kcal, a dla przedszkolaka 350-425 kcal, co stanowi 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka w tym wieku.

Dziecko potrzebuje dużo energii już od samego rana
Najlepiej będzie, gdy przyzwyczaisz je do jedzenia pełnowartościowego śniadania, aby w ten sposób uzupełniło zasób energii po 8-10 godzinach nocnego snu. W skład idealnego śniadanka wchodzą następujące produkty: mleko i jego przetwory – 20%; proteiny (mięso, ryby, jajka) – 10%; owoce i warzywa – 50% oraz pieczywo i produkty zbożowe – 20%. Poczynając od trzeciego roku życia idealne menu na śniadanie powinno wyglądać następująco: 1 lub 2 niewielkie owoce, można również spożyć je w postaci soku; 1/2 miseczki płatków z mlekiem; ewentualnie jogurt i plasterek szynki. Dla urozmaicenia możesz również podać dwie kromki chleba z masłem i dżemem. Częsta zmiana menu jest bardzo ważna, gdyż dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, nie lubią jeść stale tych samych potraw. Na śniadanie podawaj malcowi produkty dostarczające dużych ilości energii, takie jak ser, jajka, wędliny, pieczywo, owoce świeże i suszone.

1. Płatki owsiane z owocami
– 1 szklanka mleka 2% tł.
– 2 płaskie łyżki płatków owsianych,
– jabłko,
– łyżeczka rodzynek.
Rodzynki sparz, odcedź, ostudź. Mleko zagotuj i odlej ok. 1/2 objętości do przestudzenia. Do pozostałego mleka dodaj płatki owsiane. Gotuj do miękkości i uzyskania gęstej masy. Do miseczki nałóż porcję płatków, dodaj rodzynki, pokrojone lub utarte jabłko i polej przestudzonym mlekiem.

2. Tosty i kakao
Tosty

– 2 kawałki pieczywa tostowego pełnoziarnistego,
– 1 jajko,
– 1 łyżka kiełków z rzodkiewki,
– 1 łyżeczka masła,
– 3 pomidorki koktajlowe,
– sól, pieprz ziołowy
Pokrojone w trójkąty tosty podpiecz w tosterze lub piekarniku. Łyżkę masła rozpuść na patelni i usmaż jajka. Pod koniec smażenia dodaj kiełki, sól i pieprz do smaku. Tosty posmaruj masłem i na każdy wyłóż jajecznicę. Na wierzchu ułóż pokrojone pomidory.
[CMS_PAGE_BREAK]
3. Pyszne tradycyjne kakao
– 1 szklanka mleka 2%,
– 1-2 łyżeczki kakao w proszku,
– 1 łyżeczka cukru.
Przegotuj płynne, pasteryzowane mleko. Do kubeczka wsyp kakao, dodaj cukier, odrobinę mleka i starannie rozetrzyj na gładką masę. Kakao zalej wrzącym mlekiem i jeszcze raz zagotuj, przestudź.

Zobacz także

4. Jajko na parze ze szczypiorkiem
– 1 jajko,
– 1 łyżeczka masła,
– 1/2 łyżeczki posiekanego szczypiorku.
Jajo umyj, sparz wrzątkiem, wbij do szklanki i roztrzep widelcem. Dodaj 1 łyżeczkę masła i wstaw szklaneczkę do rondelka z wrzącą wodą. Wodę gotuj tak długo, aż białko się zetnie, a żółtko zostanie półpłynne. Szczypiorek opłucz pod bieżącą wodą i drobno posiekaj. Posyp jajko.

5. Płatki z malinami
– 2 łyżki płatków kukurydzianych,
– 1/2 szklanki przecieru ze świeżych malin,
– 1 łyżeczka soku z cytryny,
– 1 małe opakowanie naturalnego jogurtu,
– 1 łyżeczka cukru pudru lub miodu pszczelego.

Płatki wymieszaj z dwiema łyżkami przegotowanej zimnej wody. Maliny przebierz, przetrzyj przez grube sitko i dodaj do płatków. Wszystko wymieszaj z jogurtem i sokiem z cytryny. Następnie dodaj miód lub posyp danie cukrem pudrem.

6. Koperkowa pasta z twarogu i ryby
– 1/2 kostki miękkiego sera twarogowego,
– średnia wędzona makrela (ok. 100 g),
– 1 łyżka oleju sojowego,
– 1/2 pęczka koperku
– pieczywo.

Koperek opłucz i posiekaj. Zdejmij z ryby skórę i starannie wybierz z niej ości. Rybę i twaróg rozgnieć widelcem i wymieszaj na jednolitą masę. Dodaj olej sojowy i posiekany koperek. Wszystko wymieszaj. Posmaruj pastą ciemne pieczywo lub niewielkie kromeczki pszennej bułki (możesz zrezygnować z masła). Kanapki ozdób dodatkowo zielonym koperkiem. Takie danie zapewnia dużą porcję pełnowartościowego białka, wapnia i fosforu oraz cennych witamin.
1 porcja dla dziecka = 30-40 g

7. Słodkie danie na śniadanie
– 3 kromki chleba,
– 3 łyżki mleka w proszku,
– 1 jajko,
– olej, cukier, cynamon,
– 200 ml (1 szklanka) soku brzoskwiniowego.

Rozpuść mleko w 100 ml (1/2 szklanki) wody. Wbij jajko, rozmieszaj z mlekiem i zanurz kromki chleba. Smaż z obu stron na gorącym oleju. Po usmażeniu na złoty kolor posyp cukrem i cynamonem. Podawaj razem z sokiem brzoskwiniowym. Dla odmiany możesz posypać cukrem wymieszanym z czekoladą w proszku.

8. Szybkie i pożywne
– 1 jajko,
– 1 kromka chleba formowego,
– 1 łyżeczka masła,
– 1/2 szklanki soku pomarańczowego,
– 1 jogurt naturalny,
– 2 łyżki dżemu truskawkowego,
– 2 łyżki orzechów włoskich,
– 2 łyżki rodzynek.

Reklama

Wymieszaj jogurt z dżemem, rodzynkami i drobno pokrojonymi orzechami. Wcześniej namocz je (przynajmniej pół godziny) w letniej wodzie.
Następnie opiecz kromkę chleba, posmaruj ją masłem i pokrój na paseczki. Ugotuj jajko (trzy minuty we wrzącej wodzie). Podawaj razem ze świeżo wyciśniętym sokiem z pomarańczy. Aby urozmaicić dziecku śniadanie, dodaj do jogurtu płatki kukurydziane.

Reklama
Reklama
Reklama