Otóż mięso ryb zawiera bardzo cenne dla organizmu składniki odżywcze, a mianowicie: białko, tłuszcze (w tym kwasy omega-3), składniki mineralne oraz witaminy.

Reklama

A konkretnie?
Ryby są źródłem łatwoprzyswajalnego białka o wysokiej wartości odżywczej. Białko pochodzące z ryb zawiera bowiem cały szereg aminokwasów, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, a które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Białko ryb jest łatwiej przyswajalne od białko pochodzącego z mięsa.

Kolejnym istotnym składnikiem występującym w rybach są tłuszcze. Ryby morskie zawierają dużo więcej tłuszczu, ale posiadają znacznie większe ilości niezbędnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3. Dobrym źródłem tych kwasów są tłuste ryby morskie, takie jak: łosoś, śledź, halibut, makrela, tuńczyk, flądra.

Kwasy omega-3 są niezbędne dla rozwoju organizmu dziecka już w życiu płodowym i we wczesnym niemowlęctwie. W okresie ciąży przedostają się one z pokarmu matki do płodu, a w trakcie laktacji przenikają do mleka matki, zapewniając prawidłowy rozwój mózgu młodego organizmu. Dlatego też ryby powinny być stałym składnikiem jadłospisu kobiet ciężarnych i karmiących. Tłuszcze zawarte w rybach wspierają rozwój układu nerwowego (poprawiają pamięć i zdolności umysłowe), są niezbędne dla prawidłowej budowy siatkówki oka oraz korzystnie wpływają na układ odpornościowy.

Ryby są również źródłem cennych składników mineralnych i witamin. Mięso ryb charakteryzuje się większą zawartością wapnia, fosforu, potasu i magnezu niż wołowina, cielęcina, wieprzowina czy baranina. Ponadto tłuste ryby są doskonałym źródłem naturalnego jodu regulującego działanie tarczycy. Wszystkie ryby dostarczają także witamin z grupy B, natomiast tłuste ryby znaczących ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a mianowicie A, D i E.

Zgodnie z nowym schematem żywienia niemowląt ze względu na tak wartościowe składniki odżywcze, ryby gotowane można włączyć do menu maluszka już od 7 miesiąca, zamiast mięsa, 1-2 razy w tygodniu. Ryby są silnymi alergenami, nie zaleca się więc ich podawania dzieciom, u których występuje podwyższone ryzyko reakcji alergicznych do 2 roku życia. Natomiast w przypadku zdrowych dzieci ryby – gotowane, pieczone, smażone, powinny być stałym elementem diety.

Zobacz także

Ile, kiedy, które?
Zaleca się, aby zastępować mięso rybami 2-3 razy w tygodniu (porcja 200g), w tym jedna porcja tłustej ryby morskiej np. łososia, makreli, tuńczyka – źródło cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Rybę można podawać na różne sposoby. Można ją ugotować w małej ilości wody lub na parze, upiec w piekarniku albo usmażyć na patelni na niewielkiej ilości tłuszczu lub na dobrej patelni teflonowej - bez dodatku tłuszczu. Złote paluszki rybne FRoSTY można przygotować także w piekarniku, bez tłuszczu.

Producenci zadbali o tych, którzy nie mają czasu na gotowanie, ale jednocześnie chcą dostarczyć cennych składników odżywczych dzieciom, które znajdują się w rybie. Na rynku znaleźć można szeroką ofertę mrożonych produktów rybnych bez ości – filety z łososia, paluszki rybne, burgery rybne.

mgr inż. Anna Tchórowska
absolwentka Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu AR w Poznaniu



Masz wątpliwości związane z dietą? Zapytaj dietetyka na www.frosta.pl

Sponsorem artykułu jest:




Reklama

Reklama
Reklama
Reklama