Reklama

Oprócz wody – przegotowanej niskozmineralizowanej, odpowiedniej dla niemowląt – w pierwszym roku życia możesz podawać malcowi do picia także co innego. W chłodne dni sprawdzają się herbatki.

Reklama

Przygotujesz je z torebek ekspresowych (zalej wrzątkiem na 5–10 minut, a przed podaniem ostudź napój i sprawdź temperaturę) lub granulek gotowych do rozpuszczenia w przegotowanej ciepłej albo chłodnej wodzie. Herbatki granulowane są dosładzane glukozą, a niektóre, zwłaszcza te na przeziębienie, wzbogacone w witaminę C. W tej postaci kupisz też herbatki na kolkę. Wyjaśniamy, które są najlepsze oraz w jakiej ilości i kiedy je podawać.

Sprawdź, czy nie jest za wcześnie
Jako dodatkowe picie dziecku karmionemu sztucznie można podawać herbatki ziołowe od czwartego miesiąca, natomiast owocowe – od piątego. Są pomocne, kiedy wprowadzasz do diety nowe pokarmy, bo zapobiegają zaparciom. Maluchowi karmionemu piersią podawaj herbatkę tylko w szczególnych sytuacjach: gdy ma wysoką gorączkę, biegunkę albo jeśli w ogrzewanym mieszkaniu jest gorąco. Dopajanie zapobiega odwodnieniu.

Trzymaj zapas w apteczce
Z kolei herbatki ziołowe łagodzące niemowlęce dolegliwości można już podawać dzieciom, które ukończyły pierwszy miesiąc. Dla maluchów zmagających się z kolką jelitową najlepsze są te z koprem włoskim oraz rumiankiem. Rumianek działa przeciwzapalnie i łagodzi wzdęcia (choć może uczulać), a koper ułatwia trawienie i uwalnianie gazów. Napary ziołowe łagodzące przeziębienie, np. z dzikiej róży, malin, lipy nadają się dla niemowląt powyżej szóstego miesiąca.

Kieruj się gustem malucha
Producenci herbatek prześcigają się w pomysłach na nowe smaki. Jest więc pomarańczowa, jagodowa, morelowa, a nawet z mieszanki owoców południowych. O tym, jaką będziesz kupować najczęściej, zdecyduje mały smakosz. Jego reakcja powie ci najwięcej.

Nie dawaj picia zamiast jedzenia
Maluch karmiony butelką powinien dostawać w ciągu dnia tyle picia (wody, herbatek, soczków), ile mieszanki wypija podczas jednego posiłku. Przyjmuje się, że średnia ilość napojów może wahać się w granicach od 100 do 300 mililitrów na dobę. Herbatkę najlepiej podawać często, ale po trochu – dziecku do czwartego miesiąca życia wystarczą dwie łyżki co 2–3 godziny. I najważniejsze: nie wolno „przedawkować” leczniczych herbat ziołowych, np. na kolkę!

Podawaj świeżo przygotowaną
Herbatka, podobnie jak mleko, nie może być ponownie podgrzewana. Nie podawaj dziecku jednej porcji przez cały dzień, bo w butelce mogą się rozwinąć bakterie. Rób częściej małą ilość – jeśli malec jej nie wypije w ciągu pół godziny, wylej. Zawsze też sprawdzaj termin przydatności do spożycia na opakowaniu. Zwykle jest krótki – do dwóch miesięcy po otwarciu.

Wykorzystaj herbatki do nauki samodzielnego picia
Od około piątego miesiąca, kiedy maluszek potrafi już siedzieć z podparciem, możesz podawać mu herbatkę w kubku z miękkim dzióbkiem. Im wcześniej nauczy się z niego pić, tym lepiej. Ustnik kubeczka nie powoduje wad zgryzu, natomiast długotrwałe karmienie z butelki nie jest zdrowe dla ząbków dziecka.

Konsultacja: dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra, specjalista chorób dzieci, przez wiele lat pracowała w Klinice Pediatrycznej AM.

td_dopisek.gif
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama