Mleczne deserki
Dziecko cały czas powinno pić sporo mleka. Ale warto urozmaicić sposoby podawania go.
- Edipresse
Dziecko cały czas powinno pić sporo mleka. Ale warto urozmaicić sposoby podawania go. Maluch dostanie to, co zdrowe, a przy okazji będzie poznawał nowe smaki i konsystencje.
Mleczna pycha na deser
Spróbuj sama przygotować smaczne mleczne deserki. Choć zabiera to trochę czasu, warto, bo nic nie zastąpi domowych przysmaków.
Takie kisiele czy galaretki możesz podawać maluchowi na podwieczorek. Popołudniowy posiłek powinien być nie tylko pożywny, ale także atrakcyjnie podany i smaczny. Maluch nie odmówi, gdy zaproponujesz mu coś słodkiego. I przy okazji zdrowego.
Z jakiego mleka?
Jeśli dziecko nie ma alergii na mleko krowie, w drugim roku życia możesz już przygotować deserek na bazie świeżego krowiego mleka.
Jak podawać?
Do mlecznych dań świetnie pasują owoce. Nie ma świeżych? W daniach dla starszych niemowląt wykorzystuj mrożone – są równie wartościowe. Doskonałe mogą być także gotowe przeciery owocowe przygotowywane specjalnie dla dzieci.
Może ze słoiczka?
Nie miej poczucia winy, jeśli Twój maluch zwykle jada deserki ze słoiczków (o ile są to produkty przeznaczone dla dzieci i przebadane). Większość ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Te przetwory są tak skomponowane, żeby zaspokajały wszystkie potrzeby rosnącego organizmu. Wzbogaca się je w witaminy i cenne minerały. Na co dzień jest to wygodne rozwiązanie.
A co z jogurtami?
Naturalny możesz już podać jedenastomiesięcznemu maluchowi. Starszemu zrobisz z niego pyszną galaretkę. Będzie dużo zdrowszy od słodkich, kolorowych deserków, od których uginają się sklepowe półki. Choć te ostatnie mają atrakcyjne opakowania, które podobają się dzieciom, zwykle zawierają zbyt dużo cukru, sztuczne barwniki i substancje dodatkowe, np. smakowe. Czytaj etykiety!
Jak zachęcić malca do domowych smakołyków?
Dziecko, które przyzwyczaiło się do gotowych deserów, namów na wspólne gotowanie.
Tekst: Marta Jesionek
Konsultacja: dr Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka, autorka przepisów i książek o żywieniu najmłodszych dzieci