Reklama

Przez całe lato przyroda obdarowuje nas różnorodnymi owocami, które są nie tylko pachnące i smaczne, ale działają też leczniczo.
Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyroda obdarowuje nas nie tylko smacznym jedzeniem, ale dostarcza cennego surowca o właściwościach leczniczych. Przemierzając w czasie wakacji leśne ścieżki lub polne drogi, warto pamiętać, co kryje się pod czerwoną skórką napotkanego owocu. A gdy jeszcze uda się zatrzymać odrobinę lata w małym słoiczku, z przyjemnością sięgniemy później przy nękających dolegliwościach po cenne naturalne remedium.

Leśne owocobranie
Zarówno owoce, jak i liście borówki czernicy, znanej jako czarna jagoda, są leczniczym surowcem. Dzieci bardzo lubią świeże owoce posypane cukrem, ale także pierogi z jagodami. Zawarte w owocach związki antocyjanowe powodują silne zabarwienie śluzówki i skóry na kolor niebieskofioletowy, lecz mają też właściwości uszczelniania naczyń kapilarnych gałki ocznej. Świeże owoce to również źródło pektyn, kwasów organicznych, witamin – C, B1, PP oraz karotenu i składników mineralnych. Działają lekko rozwalniająco i regulują czynności żołądka. Natomiast suszone stosowane są w postaci odwaru jako środek bakteriobójczy, przeciw owsikom i w przypadku biegunki. Przy nieżycie jelit, biegunkach, zatruciach pokarmowych, dolegliwościach brzusznych podajemy 2 łyżeczki dwa razy dziennie. Odwar z liści borówki czernicy podaje się przy przewlekłych biegunkach i zapaleniu dróg moczowych oraz przy inwazji owsikowej. Małym dzieciom aplikujemy 1 łyżeczkę od herbaty odwaru kilka razy dziennie.
Owoce borówki brusznicy są źródłem wapnia, witaminy C oraz kwasów: jabłkowego, cytrynowego i benzoesowego o właściwościach antyseptycznych (rozgniecione owoce kładzie się na oparzoną skórę), zawierają też garbniki. Spożywane na surowo lub w postaci konfitury regulują czynności trawienne przewodu pokarmowego. Odwar z liści jest gorzki, lecz ceniony ze względu na moczopędne i odkażające działanie na drogi moczowe. Poza tym wodne wyciągi działają ściągająco na śluzówkę przewodu pokarmowego, zapobiegają i leczą biegunki.

Poziomki
Jako jedyna w tej grupie nie zawdzięcza swych leczniczych właściwości owocom, lecz liściom. Obecność w liściach flawonoidów powoduje, że odwary z nich działają lekko moczopędnie, usuwają szkodliwe produkty przemiany materii. Natomiast dzięki garbnikom mają właściwości przeciwbiegunkowe i bakteriobójcze.

Maliny
Działanie lecznicze wykazują zarówno liście, jak i owoce. Owoce to znany środek napotny, podawany dzieciom przy przeziębieniach z podwyższoną temperaturą. Napar z suszonych owoców maliny przygotowuje się zalewając 2 łyżki suszu 1 szklanką wrzącej wody i pozostawiając pod przykryciem na 15 minut. Podajemy go dzieciom z miodem lub sokiem z czarnej porzeczki.

Zobacz także

Jeżyny
Nie należą do zbyt popularnych owoców z tego względu, ze dość późno dojrzewają i nie zawsze mamy okazję je zbierać. W roślinie tej nie tyle są cenione owoce (pomocne przy łagodnych zaburzeniach żołądkowych), co młode liście. Przygotowany odwar to lek na biegunki, nieżyt przewodu pokarmowego, krwawienia, kaszel, zgagę. Środek poprawiający przemianę materii, przeciwbakteryjny (do płukania jamy ustnej), przeciwzapalny. Lekko moczopędny, działa napotnie, oczyszcza organizm z toksyn.

Dzika róża
Zyskała sławę dzięki swoim owocom, a także płatkom. Ale właściwości lecznicze posiadają przede wszystkim te gatunki, których owoce są gładkie i intensywnie czerwone. Owoce dzikiej róży to nic innego, jak naturalna pigułka witaminy C oraz źródło innych witamin (A, B1, B2, E, K i P), flawonoidów, karotenoidów, garbników, pektyn i kwasów organicznych. Podawane na świeżo lub przetworzone dostarczają głównie witamin. Napary i odwary działają napotnie, ściągająco, uspokajająco, moczopędnie. Jako środek pomocniczy podaje się je przy schorzeniach wątroby, dróg żółciowych, nerek, nieżytach pęcherza, przewodu pokarmowego oraz rekonwalescentom.
O na pewno słyszał ten, kto nieraz był przeziębiony. Odwar z kwiatu bzu jest doskonałym środkiem napotnym, podobnie jak odwar z owoców, które działają ponadto moczopędnie i przeczyszczająco, a także podnoszą odporność na choroby zakaźne.

Katarzyna Szymkiewicz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama