Reklama

Zbilansowana dieta
Zrównoważona dieta to taka, która zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na energię oraz wszystkie składniki pokarmowe potrzebne do rozwoju życia i zachowania zdrowia. Nie istnieje produkt spożywczy, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich, potrzebnych dla organizmu ilościach. Tylko wykorzystanie wielu różnych produktów pozwala na właściwe zbilansowanie diety. Obok produktów zbożowych, tłuszczów roślinnych, warzyw, owoców, roślin strączkowych, nabiału, ważnym składnikiem diety każdego, niezależnie od płci i wieku, powinny być ryby.

Reklama

Ryby – źródło zdrowia
Ryby to cenne źródło:
- dobroczynnych dla organizmu kwasów tłuszczowych nienasyconych, zwłaszcza omega-3;
- białka łatwiej przyswajalnego niż białko z mięsa;
- fosforu, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie nerek oraz zdrowie kości;
- witaminy A, która wzmacnia odporność;
- witaminy D, która wpływa na wygląd skóry i stan mięśni;
- witaminy grupy B, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego;
- ryby morskie zawierają dużo jodu, którego niedobór grozi powiększeniem tarczycy.
Ryby powinno się jeść dwa - trzy razy w tygodniu (porcja 200-300g), a przynajmniej jedna porcja powinna zawierać rybę tłustą, np. łososia. Ryby morskie i słodkowodne różnią się między sobą proporcją i zawartością poszczególnych składników odżywczych. Ryby morskie, mimo dość dużej ilości tłuszczu, posiadają znacznie większe ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (z rodziny omega-3).

Naturalne, zdrowe, niezbędne: kwasy omega-3
W grupie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych wyróżnia się dwie istotne podgrupy: kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Te pierwsze znaleźć można przede wszystkim w rybach morskich, a także w skorupiakach, tofu, migdałach czy orzechach włoskich. Natomiast w kwasy tłuszczowe omega-6 bogate są oleje roślinne.

Zamrożona świeżość
Nad rybami świeżymi, ryby mrożone mają taką przewagę, że dzięki mrożeniu zdecydowanie wydłuża się okres ich przydatności do spożycia, a jednocześnie takie ryby wymagają zdecydowanie mniej czasu i pracy przy przygotowywaniu, co przy dzisiejszym tempie życia ma z pewnością niebanalne znaczenie.
Dlatego najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe są ryby mrożone bezpośrednio na morzu, bowiem już na pokładzie statku, w ciągu 6-12 godzin od złowienia są poddawane tzw. szokowemu zamrażaniu (czyli szybkiemu zamrożeniu w bardzo niskich temperaturach). Dzięki szybkiej obróbce i błyskawicznemu mrożeniu na morzu surowce nie tracą prawie nic ze swoich walorów odżywczych w porównaniu do ryb świeżych.

Złota rybka dla malucha
Rodzice chcą dla swoich dzieci wszystkiego co najlepsze! Dlatego, gdy na stole pojawia się wartościowa potrawa – ryba, a dzieci marszczą nos, wówczas mamusie i tatusiowie, uświadomieni w dziedzinie żywienia, nie odpuszczają, gdyż każdy posiłek rybny oznacza porcję zdrowia.
Dlatego naukowcy z dziedziny żywienia polecają - w ramach zbilansowanej diety - łączenie dwóch posiłków rybnych tygodniowo z dużą ilością owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i chudych produktów mlecznych.
W diecie dziecka powinny pojawiać się ryby zarówno słodkowodne, jak i morskie. Ideałem jest łosoś, który żyje zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej. Dobrze, by dziecko mogło jeść zarówno ryby chude (dorsza, mintaja, morszczuka), jak i tłuste (łososia, halibuta, śledzia, makrelę). Nie do pogardzenia są także owoce morza - dziecko może je jeść na zmianę z rybami.

Ugotuj mi, mamo
Dla najmłodszych najlepiej gotować ryby na parze, można też ugotować je w wodzie, upiec w piekarniku lub na grillu, a także usmażyć na świeżym oleju. Nie należy podawać maluchowi ryb wędzonych, solonych, marynowanych i w konserwach. Świetnym rozwiązaniem dla małych niejadków są burgery czy paluszki rybne z fileta, zwłaszcza te całkowicie bez ości (jest to możliwe dzięki specjalnym technologiom filetowania).

Sprawdź, jakie pyszne i zdrowe dania możesz przyrządzić z ryb >>

Reklama

Artykuł sponsoruje:

Reklama
Reklama
Reklama