7 rodzajów pieczywa dla dziecka
Chleb biały czy razowy, pszenna bułeczka, a może grahamka – zastanawiasz się w sklepie. Jakie pieczywo jest dobre dla twojego dziecka? Oto nasze podpowiedzi.
1 z 7
Kajzerki
Czyli białe bułeczki. Są najbardziej lubiane przez dzieci, bo najdelikatniejsze. Dobre, gdy wprowadza się do diety niemowlęcia pieczywo. Piecze się je z oczyszczonej mąki pszennej, więc nie są bardzo wartościowe odżywczo.
Od kiedy: od 10. miesiąca życia
2 z 7
Biały chleb
Najpopularniejszy, ale niezbyt wartościowy, choć lepszy niż pszenne bułeczki. Piecze się go z oczyszczonej mąki żytniej lub pszenno-żytniej. Sprawdzaj, czy nie zawiera polepszaczy.
Od kiedy: od 10. miesiąca życia
3 z 7
Chleb graham
Jest delikatniejszy niż razowy, ale tak samo wartościowy. Piecze się go z nieoczyszczonej mąki pszennej. Spróbujcie też bułeczek grahamek.
Od kiedy: od 12. miesiąca życia
4 z 7
Ciabatta
Rodzaj bułki o włoskim rodowodzie. Piecze się ją z oczyszczonej mąki pszennej na zaczynie drożdżowym, dlatego jest porowata w środku.
Od kiedy: od 10. miesiąca życia
5 z 7
Chleb razowy
Najzdrowszy ze wszystkich. Robi się go z mąki żytniej z pełnego przemiału (razowej), zawiera dużo błonnika i substancji odżywczych. Zwróć uwagę, czy nie jest barwiony karmelem.
Od kiedy: po 1. roku życia
6 z 7
Chleb z ziarnami
Słonecznikowy, dyniowy, sojowy - pieczony z dobrej mąki: pszennej z pełnego przemiału, żytniej albo mieszanej. Zawiera dodatek ziaren, które wzbogacają go w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Jeśli zawiera całe ziarna (np. twarde z dyni), zwróć uwagę, by dziecko dobrze je gryzło.
Od kiedy: po 2-3. roku życia
7 z 7
Chleb tostowy
Nie jest polecany dla dzieci, bo zawiera polepszacze i środek antypleśniowy, choć może być pieczony z mąki razowej. Podawaj malcowi upieczony w tosterze, ale nie codziennie.
Od kiedy: po 3. roku życia