owoce letnie
Dieta

Rozmroź wspomnienie lata

Pyszności zaklęte w lodzie – tak poeta powiedziałby o mrożonkach. My dodamy tylko, że tak przechowywane owoce i warzywa zachowują smak, kolor i witaminy.

Wczesną wiosną, gdy mało jest świeżych warzyw i owoców, śmiało korzystaj z mrożonych. Są niemal w każdym sklepie, i to w dużym wyborze. Jeśli warzywa zostaną zamrożone tuż po zbiorze, zachowują co najmniej tyle witamin, ile te przechowywane przez kilka miesięcy w sposób tradycyjny.

Szybkie zupy
W sklepach dostępne są warzywa pakowane według gatunku oraz mieszanki. Możesz z nich gotować pyszne zupy. Oprócz tradycyjnej jarzynowej przyrządzaj zupy-kremy, np. brokułową, z zielonego groszku, a także barszcz ukraiński, wiśniową czy truskawkową.
Zapamiętaj. Zawsze miej w zamrażarce torebkę włoszczyzny krojonej w paseczki i używaj jej w miarę potrzeby do różnych zup. Zbędne są kostki rosołowe, nie musisz też gotować zup na mięsie. Ich smak podkreśli dodatek świeżego masła, śmietanki, natki pietruszki, koperku, majeranku i innych ziół.

Dietetyczny krupniczek (od 12. miesiąca). Ugotuj dwie łyżki mrożonej włoszczyzny z pokrojonym ziemniakiem. Gdy będzie miękka, dodaj łyżeczkę kaszki krakowskiej i gotuj jeszcze pięć minut. Dopraw świeżym masłem i posiekanym koperkiem.

Fasolowa z zacierkami (od 4. roku). Ugotuj opakowanie mrożonej zupy fasolowej (około 15 minut). Dodaj domowe zacierki: zagnieć dość twarde ciasto z mąki i jajka, dwoma palcami rób zacierki. Wsyp je do wrzącej zupy i gotuj do miękkości. Dopraw majerankiem i masłem lub drobno pokrojonym i lekko przesmażonym boczkiem.

Wiśniowa z kluseczkami (od 2. roku). Paczkę mrożonych wiśni ugotuj z cukrem, przetrzyj je przez sitko. Dodaj ugotowany drobny makaron. Podaj z kleksem śmietany.


Pyszne jarzynki
Mrożone warzywa i ich mieszanki nic nie tracą na smaku i wyglądzie: zielona i żółta fasolka szparagowa, brokuły, kalafior w różyczkach. Bardzo smaczna i pięknie wyglądająca na talerzu jest mieszanka „bukiet z jarzyn” lub warzywa po meksykańsku, do których wystarczy dodać tylko kawałki piersi z kurczaka.
Zapamiętaj. Mrożone warzywa wkładaj do gotującej się wody i gotuj jak najkrócej. Idealnym sposobem jest gotowania na parze. Tak przyrządzone jarzynki są smaczne i nie tracą soli mineralnych, które odlewasz wraz z wodą.

Canneloni ze szpinakiem (od 4. roku). Pół paczki makaronu cannelloni ugotuj na półtwardo, przelej zimną wodą. Opakowanie szpinaku rozmroź, odcedź wodę, uduś na maśle. Dodaj wyciśnięty ząbek czosnku i łyżkę soku z cytryny. Gdy szpinak przestygnie, wsyp dwie łyżki tartego sera, dopraw do smaku. Nadziej rurki szpinakiem, ułóż w naczyniu do zapiekania i polej sosem (śmietana z roztartym rokpolem). Zapiekaj w gorącym piekarniku 10–15 minut.

Sola w jarzynach (od 3. roku). Opakowanie włoszczyzny krojonej w paseczki uduś na oliwie, dodaj dwie łyżki koncentratu pomidorowego i chwilę podduś. Włóż do jarzyn dwa listki laurowe i cztery kuleczki ziela angielskiego. Dopraw do smaku. Trzy filety z soli umyj, skrop cytryną. Połowę warzyw ułóż w żaroodpornym naczyniu, połóż na nich rybę i posyp wiórkami masła. Przykryj resztą jarzyn. Piecz pod przykryciem około 45 minut.


Owocowe desery
Truskawki po rozmrożeniu pyszne są nawet na surowo. Ale doskonale smakują też aromatyczne maliny (np. jako ciepły sos do lodów waniliowych), jagody, wiśnie bez pestek czy węgierki w połówkach. Owoce dodawaj do mlecznych koktajli, ciast, orzeźwiających napojów, kompotów, galaretek i kisieli. Straty witaminy C są niewielkie, jeśli od zagotowania gotujesz je jedynie 2–3 minuty.
Zapamiętaj. Po wyjęciu z zamrażarki owoce opłucz, posyp cukrem, który zapobiega psuciu się i stratom witamin. Rozmrażaj owoce w temperaturze pokojowej (2–3 godziny) lub w lodówce (5–6 godzin).

Sakiewki z serkiem malinowym (od 3. roku życia). Usmaż cienkie naleśniki, serek śmietankowy wymieszaj z dwiema łyżkami rozmrożonych malin i z cukrem. Na środek naleśnika nałóż łyżkę twarożku, zwiąż go jak sakiewkę paseczkiem wanilii (przekrój ją wzdłuż na kilka części, wyskrob ziarenka i wymieszaj je z cukrem – wykorzystasz je potem do deserów). Możesz podgrzać na maśle.

Mus truskawkowy (od 2. roku życia – bez migdałów, od 3–4. roku – z migdałami). Truskawki umyj, posyp cukrem, rozmroź i zmiksuj. Podaj w kompotierkach posypane płatkami migdałów.

Śliwki z kruszonką (od 3. roku). Śliwki umyj, osusz na sitku, ułóż w płaskim naczyniu do zapiekania. Ćwierć kilograma mąki, 10 dkg masła i 10 dkg cukru wymieszaj, rozkrusz palcami. Taką kruszonką posyp śliwki. Piecz w gorącym piekarniku około 45 minut. Podawaj na ciepło lub zimno.


Jak świeże
Badania przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia wykazały, że nawet po kilku miesiącach przechowywania straty
witaminy C w owocach są niewielkie lub żadne.
Czarne porzeczki: 100 g świeżych zawiera ok. 196 mg witaminy C, mrożonych – ok. 196 mg.
Truskawki: 100 g świeżych zawiera 67 mg witaminy C, mrożonych – 50 mg.
Maliny: 100 g świeżych zawiera 32 mg witaminy C, mrożonych – 3O mg.

Trzy ważne zasady:
1. Kupując mrożonki, zwracaj uwagę na ich wygląd.
Rozdrobnione warzywa i owoce powinny przesypywać się przy poruszeniu torebką. Jeśli są pozlepiane i zbrylone, musiały być nieco rozmrożone, a potem ponownie zamrożone.
2. Nie używaj warzyw, które są odbarwione lub zbrązowiałe. Kolor jarzyn i owoców powinien odpowiadać ich barwie, gdy są świeże.
3. Staraj się nie przechowywać mrożonek zbyt długo w zamrażarce (najwyżej tydzień lub dwa). Temperatura w domowej zamrażarce powinna wynosić –18°C lub jeszcze mniej.

Konsultacja: dr Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, jest kierownikiem Zakładu Żywienia IMiD w Warszawie.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

fotolia.com
Dieta
Jedzenie dla dziecka wczesną wiosną
Mrożonki mogą być dobrym źródłem witamin w diecie dziecka. Kiedy nie ma jeszcze świeżych warzyw, możemy zastąpić je właśnie mrożonkami. Są nie mniej wartościowe a na pewno zdrowsze od nowalijek.

Mrożonki w diecie dziecka Mrożonki to źródło nie tylko witamin oraz soli mineralnych, ale również błonnika , którego w dziecięcym menu często brakuje. Mrożone owoce i warzywa szybko się gotują, zachowują smak, zapach i kolor świeżych, a także – prawie w całości – ich wartości odżywcze. Zwłaszcza jeśli zostały zamrożone od razu po zbiorze. Na podstawie badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia wiadomo, że straty witaminy C w mrożonych owocach są niewielkie. Na przykład 100 g świeżych malin zawiera 32 mg tej witaminy, a mrożone – 30, natomiast w 100 g świeżych truskawek jest jej 67 mg, w mrożonych zaś – 60. Z kolei 100 g czarnych porzeczek, zarówno mrożonych, jak i świeżych, ma jej aż 180 mg! Jak poznać dobre mrożonki Kupując mrożonki, sprawdź, czy przesypują się, gdy poruszasz torebką. Jeżeli są pozlepiane, musiały być rozmrożone i ponownie zamrożone. Kolor owoców i warzyw nie powinien odbiegać od tego, jaki mają, gdy są świeże. Jeśli są lekko odbarwione, zbrązowiałe – nie kupuj! Jakie mrożonki można podać dziecku Odpowiednio przechowywane mrożonki mogą – obok dań w słoiczkach – trafić do menu dziecka już pod koniec 1. roku. Możesz mu dać np. fasolkę szparagową, brokuły, kalafiora, mieszankę „bukiet z jarzyn” – po ugotowaniu podaj je z masłem. To doskonałe danie dla dzieci, które samodzielnie próbują jeść rączkami. Dobry, nawet dla rocznego dziecka, jest mrożony barszcz ukraiński, zupy wiosenna i fasolowa. Nie dodawaj do nich kostek rosołowych! Smak podkreślą naturalne przyprawy (pietruszka, koperek, majeranek), masło, śmietanka. Z krojonej włoszczyzny (bez pora, bo zaostrza smak) szybko zrobisz niemowlęcą zupkę lub pulpeciki w jarzynach (od 11–12. miesiąca) albo sałatkę jarzynową dla starszych domowników. Farszem z mrożonego szpinaku możesz...

Żywienie
Kolacje - coś smacznego na wieczór
Dobrze skomponowana działa uspokajająco – jak szklanka ciepłego mleka wypita przed snem.

Dobrze skomponowana działa uspokajająco – jak szklanka ciepłego mleka wypita przed snem. Kolacja powinna być łatwo strawna i zawierać wysokowartościowe produkty spożywcze dostarczające białka, witamin oraz składników mineralnych – chude mięso, mleko i jego przetwory (kwaszone mleko, kefir, jogurt naturalny z dodatkiem miodu lub świeżych owoców). Młodszym dzieciom lepiej podawać białe pieczywo. Ciemne niekiedy może wywoływać dolegliwości trawienne, więc podajemy je od czasu do czasu w niewielkich ilościach. W drugim roku życia stopniowo przyzwyczajamy dziecko do jedzenia pieczywa pełnoziarnistego. Spraw, aby kolacja była nie tylko lekka, ale i smaczna! 1. Omlet z groszkiem – 1 cienki plasterek szynki, – 1 łyżka zielonego groszku, – 1 jajko, – 2 łyżeczki mleka, – 1 łyżeczka masła lub oleju, – szczypta soli. Posiekaj szynkę, młody groszek opłucz, wrzuć na 2-3 minuty do wrzącej wody i odcedź. Roztrzep na puszystą masę jajko z 2 łyżeczkami mleka i odrobiną soli. Rozgrzej masło (olej) na małej patelni teflonowej. Zmieszaj masę jajeczną z dodatkami (szynką i groszkiem) i wlej ją na patelnię. Podgrzewaj na wolnym ogniu przez 2-3 minuty, aż jajko się zetnie i lekko przyrumieni. Delikatnie podważ omlet, wyłóż na talerz i podziel na porcje jak pizzę. Dodaj pomidor pokrojony w cząstki i od razu podawaj do jedzenia. 2. Bukiet warzywny z jajem – 2-3 różyczki kalafiora, – 1 mały ziemniak, – 1/2 małej marchwi, – 1 jajko, – 2 łyżeczki masła, – 1/2 łyżeczki posiekanego szczypiorku. Umyj ziemniaka i marchewkę, obierz, opłucz i włóż do lekko osolonej wody (około 1 szklanki), dodaj różyczki kalafiora i ugotuj do miękkości (15-20 minut). Jajo umyj, sparz wrzątkiem, wbij do szklanki z 1 łyżeczką masła i wstaw szklankę do rondelka z wrzącą wodą. Wodę gotuj tak długo, aż...

Żywienie
Jedno danie na obiad
Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował!

Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował! Posiłki jednodaniowe to doskonały pomysł na obiad, kiedy masz mało czasu na gotowanie, a zależy Ci, by Twoi najbliżsi dostali smaczne i zdrowe potrawy przygotowane w domu. Najprościej zrobić je z warzyw, kasz czy makaronów połączonych z mięsem lub innymi produktami białkowymi – serami, jajami, rybami (dostarczą wtedy Twoim bliskim wszystkich potrzebnych składników odżywczych). Często podstawą takich potraw są nasiona roślin strączkowych – groch, fasolka, soczewica. Kiedy dodasz do nich posiekaną natkę pietruszki, zielony koperek lub szczypiorek, wzbogacisz je w biopierwiastki i witaminę C. Przygotowując obiad jednodaniowy dla Twojego malucha, pamiętaj, by potraw nie gotować zbyt długo, żeby nie obniżyć wartości odżywczej białka i zawartości witamin – zwłaszcza z grupy B i witaminy C (są one wrażliwe na działanie temperatury). I jeszcze jedno – potrawy tego typu dostarczają więcej energii niż tradycyjne obiady. Dlatego nakładając porcje dla dzieci, staraj się, by nie były one zbyt duże. 1. Kaszka waniliowa - od dziesiątego miesiąca życia – 7 miarek mleka modyfikowanego następnego, – 210 ml wody, – 3 łyżeczki kaszki manny, – wanilia w lasce lub esencja naturalnej wanilii. Zagotuj wodę w rondelku. Odlej połowę do czystej, wygotowanej butelki lub wyparzonego porcelanowego kubeczka. Lekko ostudź, wsyp mleko i wymieszaj je. Do pozostałej wody wsyp kaszkę i gotuj ją na wolnym ogniu, ciągle mieszając ok. 7-10 minut. Pod koniec gotowania dodaj szczyptę startej na drobnej tarce wanilii lub 1-2 krople esencji wanilii. Ugotowaną kaszkę dodaj do mleka, wymieszaj. Podawaj dziecku po sprawdzeniu temperatury. 1 porcja = 200-220 ml 2. Zupa z mięsem z kurczaka - od...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak