Reklama

Trzeba tylko wiedzieć jakie kwiaty wybrać. Balkon zacieniony uważany jest za mniej atrakcyjny i smutniejszy – niesłusznie! Kwiaty rozkwitające w cieniu może nie są tak barwne i rzucające się w oczy, ale mają inne cenne zalety. Stwarzają wrażenie większego spokoju i harmonii. Szczególnie efektownie wyglądają rośliny o liściach w białe i srebrzyste wzory: paski, plamki, itp.
Ich zieleń zachwyca różnorodnością odcieni. W miejscach cienistych lepiej także rosną gatunki o zimozielonych liściach. W czasie gorącego lata nie trzeba ich tak często podlewać, bo ziemia tak szybko nie wysycha i dłużej zatrzymuje wilgoć. Jest wiele pięknych roślin, które na pewno nie zmarnieją w cieniu. Należą do nich, m.in: fuksja, begonia lodowa, wrzosy i wrzośce, hortensje, kocimiętka, bożykwiat.

Reklama

KRZEWY Na balkonie cienistym sprawdzą się małe krzewy i niektóre byliny. Możesz posadzić np. żurawkę, żółtą tojeść lub w dużych donicach funkie, które mają piękne, ozdobne liście i będą zdobić balkon do późnej jesieni. Sprawdzą się też bukszpany i niektóre miniaturowe odmiany iglaków, np. żywotnik wschodni odmiana „Sieboldii”, świerk biały odmiana „Alberta Globe”.

RADA: Na zacienionych balkonach i tarasach bardzo ładnie wyglądają rośliny o jasnych, najlepiej białych kwiatach (hortensje, wrzośce, na wiosnę konwalie). Warto też ustawić na nich meble w kolorze białym.

Panthermedia

BEGONIA
Idealnie nadaje się na północne balkony. Najlepiej rośnie w żyznej, próchniczej, lekko kwaśnej glebie. Ziemia powinna być stale wilgotna.

Panthermedia

BLUSZCZ
Roślina pnąca. Wymaga stale zacienionego, zacisznego miejsca i żyznej, niezbyt ciężkiej ziemi. Podlewamy go regularnie, by podłoże było lekko wilgotne.

Panthermedia

FUKSJA
Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, choć są już odmiany tolerujące słońce. Podlewamy ją dość obficie. Zasilamy nawozem do roślin kwitnących.

Nasz ekspert:
Małgorzata Świgoń, dziennikarka "Przyjaciółki" działu Ogród

Reklama

Czytaj i dyskutuj na forum »

Reklama
Reklama
Reklama