debiut w przedszkolu, przedszkolak
Fotolia
Edukacja

Gotowy na przedszkolny debiut

Twoje dziecko już we wrześniu idzie do przedszkola. Pewnie na razie w ogóle się tym nie denerwuje, bo po prostu kilkulatek nie myśli o przyszłości – dla niego jest ważne tu i teraz. Za to ty... na pewno masz mnóstwo pytań. A my na nie odpowiadamy.

Rodzice przyszłych przedszkolaków zadają mnóstwo pytań. Począwszy od tych poważniejszych, w jaki sposób przygotować dziecko do debiutu, a skończywszy na praktycznych, jak ubrać dziecko 1 września. Oto, co powinnaś wiedzieć o przedszkolu, zanim twoje dziecko przekroczy jego progi.    

Pierwszy września jest bardziej uroczystym dniem od innych?

To zależy od przedszkola. W większości jednak uroczyste pasowanie na przedszkolaka jest organizowane później, dopiero po kilku tygodniach, kiedy dzieci już oswoją się z nową sytuacją. Pierwszy dzień w nowym miejscu to dla nich bardzo duży stres, a uroczyste otwarcie wprowadzałoby tylko dodatkowe zamieszanie.

Czy przez pierwsze dni mogę zostawać z dzieckiem w przedszkolu?

W niektórych placówkach istnieje taka możliwość – trzeba o nią zapytać dyrekcję. Lepiej jednak tego wyjścia zbytnio nie wykorzystywać, bo przedszkolak musi się przyzwyczaić do samodzielnego zostawania. Jeśli jest przy nim mama, okres jego całkowitej adaptacji często się wydłuża.

Jak mam ubierać dziecko do przedszkola?

Przede wszystkim wygodnie i praktycznie. Co z tego, że założy piękne spodnie, gdy nie będzie mogło ich samodzielnie rozpiąć, a klamerka od paska przez cały czas będzie uciskała jego brzuszek? Lepiej też nie przesadzać z elegancją - szkoda najnowszej sukienki do zajęć plastycznych czy zwykłego obiadu, podczas którego przedszkolak ma prawo się przecież ubrudzić. Wybierając ubranie, trzeba jednak także uwzględnić gust dziecka. Gdy będzie musiało pójść w znienawidzonej koszulce, trudniej będzie mu zachować dobry humor w przedszkolu. A wtedy łatwiej o zniechęcenie już na starcie.

Zajrzyj też na: Zakupy dla przedszkolaka

Przedszkolak przed wyjściem powinien coś zjeść?

Przedszkolaki dostają pierwsze śniadanie, więc dziecko nie musi koniecznie jeść we domu. Jeśli jednak jest głodne, nie ma sensu upierać się, że nie może zjeść przed wyjściem. Dobrze jest też podać lekkie śniadanie, jeśli do przedszkola macie wyjątkowo daleko, a także zimą, kiedy bez posiłku łatwiej dziecku zmarznąć.

Czy do przedszkola dziecko może zabrać swoją ulubioną zabawkę?

To doskonały pomysł! Dzięki temu będzie czuło się pewniej i bezpieczniej. I łatwiej odnajdzie się w grupie.

Jakie rzeczy trzeba zabrać ze sobą pierwszego dnia?

Potrzebne będzie przede wszystkim kompletne ubranie na zmianę (łącznie z koszulką, bo może się np. zalać kompotem). Taki zestaw należy włożyć do podpisanego worka lub reklamówki. Jeśli zajdzie potrzeba, pani wyciągnie odpowiednią część garderoby i poprosi cię o doniesienie w to miejsce nowej. Niezbędne są także kapcie na zmianę zapakowane w worek. Każdemu dziecku zostanie przydzielony jeden znaczek (np. autko, słoneczko, jabłko), który w pierwszym tygodniu wyszyjesz na worku. W ten sposób dzieci z łatwością będą odnajdywać w szatni swoje rzeczy. Dobrze jest także już pierwszego dnia przynieść piżamkę (chyba, że odbierasz dziecko przed leżakowaniem). O pozostałych rzeczach, które będą potrzebne, dowiesz się w ciągu najbliższych kilku dni.

Czytaj też: Wyprawka przedszkolaka – o tym nie możesz zapomnieć!

Lepiej by małego debiutanta odprowadziła mama czy tata?

Najlepszy będzie ten z rodziców, który potrafi zachować zimną krew i czule, ale stanowczo pożegna się z dzieckiem w szatni. A to dlatego, że pierwsze rozstania zazwyczaj okupione są łzami. Kiedy dziecko wyczuje niezdecydowanie rodzica, zobaczy jego pełen wahania wzrok, szybko to wykorzysta i zacznie prosić jeszcze mocniej. Trzeba także pamiętać, by osoba odprowadzająca sama nie zaczęła się wzruszać – łzy w oczach mamy na pewno jeszcze bardziej zaniepokoją dziecko.

Na jak długie pożegnanie pozwolić dziecku?

To zależy. Są dzieci, które potrzebują więcej czasu na pożegnanie, ale za to potem spokojnie odchodzą do sali. Są jednak i takie, które na długie pożegnanie reagują jeszcze większym płaczem i niezdecydowaniem. To ty znasz swoje dziecko najlepiej, więc wiesz, jak się z nim pożegnać, by poczuło się kochane i pewniejsze.

Czytaj też: Jak radzić sobie z dziecięcą histerią? Sprawdź porady eksperta

Czy już pierwszego dnia powinnam porozmawiać z wychowawczynią?

Długa rozmowa rano jest raczej niewykonalna. Panie są skupione na debiutantach i im poświęcają całą swoją uwagę. Warto wspomnieć jedynie o tym, co dla ciebie najważniejsze, np. że prosisz, by dziecko zjadało całe posiłki (albo odwrotnie, nie chcesz, by było do nich zmuszane). Odbierając dziecko z przedszkola, możesz zapytać, jak się zachowywało, czy bardzo tęskniło. Na dłuższą rozmowę przyjdzie czas później – warto się na nią wcześniej umówić.

Zapisać przedszkolaka od razu na zajęcia dodatkowe?

To raczej zbyteczne. Po pierwsze nie wiesz jeszcze, jak szybko dziecko zaaklimatyzuje się w przedszkolu – a dodatkowe wrażenia w postaci np. angielskiego czy judo nie są wtedy wskazane. Po drugie najczęściej na pierwsze takie zajęcia maluch może iść bezpłatnie, żeby mieć szansę powiedzenia, czy w ogóle mu się podobają. Nie powinnaś jednak traktować wypowiedzi trzylatka wiążąco – dziecko może jednego miesiąca chcieć chodzić na plastykę, a już drugiego nie chcieć nawet o niej słyszeć. I ma do tego prawo!

Sprawdź: Przegląd zajęć dodatkowych

O której powinnam odebrać dziecko z przedszkola?

Jeśli tylko jest taka możliwość przez pierwsze dni warto odbierać je tuż po obiedzie. Dziecko ma wtedy szansę w łagodniejszy sposób przyzwyczaić się do zmian. Jeśli obiecasz dziecku, że będziesz po obiedzie, to masz na nie czekać w przedszkolu już w trakcie jego posiłku. Nie wolno ci się spóźnić, bo maluch poczuje się oszukany i następnym razem już ci nie uwierzy. A może nawet stwierdzi, że skoro teraz kłamiesz, to w innych kwestiach też nie zawsze mówisz prawdę (i w przedszkolu wcale nie jest tak fajnie).

Czy pierwszy dzień w przedszkolu warto jakoś uczcić?

Lody, kino albo mała zabawka to dobry pomysł. Można podkreślić, jak się cieszysz, że malec był dzielny, pochwalić za ładną zabawę. Dobrze jest znaleźć w jego zachowaniu coś pozytywnego – nawet jeśli siedział w kącie niemal przez cały dzień, ucieszyć się, że pozwolił Jasiowi pobawić się swoją zabawką. Zachowaj tylko umiar i nie obiecuj dziecku, że od jutra wszystko się zmieni i już będzie wspaniale. Bo nie będzie. Do tego potrzeba jeszcze troszkę czasu. Ale warto poczekać.

Czytaj też: Nie chce chodzić do przedszkola?

Za co dzieci kochają przedszkole? Posłuchajcie!

Śpiworki do przedszkola
AdobeStock
Aktualności
Co zrobić, by sny w przedszkolu były bardziej kolorowe?
Pierwsze dni, a nawet tygodnie w przedszkolu mogą być ciężkie dla dziecka. Warto więc szykując wyprawkę zadbać o rzeczy, które umilą pobyt z dala od mamy.

Choć za oknem piękna pogoda i niektórzy jeszcze próbują wykorzystać ostatnie dni wakacji, to wielkimi krokami zbliża się początek roku szkolnego . Dla wielu dzieci to będzie wielki dzień, bo to będzie pierwszy dzień w przedszkolu. Warto więc nadchodzące dni wykorzystać również na kompletowanie przedszkolnej wyprawki. Przedszkolak to już nie taki maluszek To będzie wielka zmiana zarówno dla waszego dziecka, jak i dla was. I choć nie jest to już taki maluszek, to pierwsze dni w przedszkolu mogą być bardzo sterujące dla dziecka. Pedagodzy i psychologowie zalecają, by malca przygotować wcześniej . Warto rozpocząć rozmowy kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy wcześniej. niech dziecko wie, jakie zmiany się szykują w waszym życiu . Ważnym etapem przygotowania do przedszkola, który pomaga dziecku w oswojeniu się z tematem, jest kompletowanie przedszkolnej wyprawki. Jednym z jej elementów jest pościel. To nie "tylko zwykła poduszka" W ubiegłym roku moja córka szła do przedszkola. Szykowaliśmy się przez całe lato, ale i tak byłam w szoku, gdy się okazało,  jak istotne dla mojego dziecka jest leżakowanie . Zakładaliśmy, że przez tydzień, albo dwa będziemy ją odbierać wcześniej - zaraz po obiedzie, by miała szansę się oswoić z nowym miejscem. Ona jednak koniecznie chciała móc się przespać w swoim nowym śpiworze . Tak, to było coś! Warto więc z kompletowania wyprawki zrobić rodzinne wydarzenie i zaangażować dziecko w cały proces zakupowy. Tłumacząc, że spanie w przedszkolu to niezykła przygoda. Pamiętaj, wybieraj rozsądnie, ale rzeczy takie, które podobają się przedszkolakowi. Oczywiście można zawsze przynieść "zwykłą" pościel. Warto jednak do przedszkola kupić nowy zestaw poszewek – taki wyjątkowy, bo przecież okazja wyjątkowa. Można dostać w sklepach również gotowe komplety poduszeczka i kołderka z dopasowanym...

pierwsze dni w przedszkolu
AdobeStock
Edukacja
Pierwsze dni w przedszkolu: dziecko płacze i boi się? Nie popełniaj tych błędów!
Pierwsze dni i tygodnie w przedszkolu mogą upłynąć pod znakiem płaczu dziecka i niechęci wobec nowego miejsca. To zwykle przejściowe smutki. Trwają krócej lub dłużej, ale z czasem wszyscy przyznają, że przedszkole to najlepsze rozwiązanie.

Dzieci nie lubią być niczym zaskakiwane, dlatego rozpoczęcie przedszkolnej edukacji powinno poprzedzić solidne przygotowanie i ustalenie odpowiedniej strategii na pierwsze tygodnie. Dni adaptacyjne w przedszkolu , które już zapewne macie za sobą, to bardzo ważny krok w oswajaniu z nowym miejscem. Jeśli jednak poprzestaniecie tylko na nich, szybko może okazać się, że to jednak za mało. Bo pójście do przedszkola to duże wyzwanie nawet dla otwartego i towarzyskiego dziecka. Oto rady dla rodziców na pierwsze dni dziecka w przedszkolu, przygotowane wspólnie z ekspertami – psychologiem i nauczycielem przedszkolnym. Wcześniejsze doświadczenia dziecka są ważne Nawet dziecko, które chodziło wcześniej do żłobka lub brało udział w zajęciach klubu malucha, może mieć w pierwszych tygodniach trudność z zostawaniem w przedszkolu. Może czuć się onieśmielone nowym miejscem i kolegami. Może udzielić mu się nastrój innych dzieci (skoro one płaczą przy rozstaniu, popłaczę i ja). Pierwsze dni są jednak najtrudniejsze dla tych dzieci, które nie są przygotowane do rozłąki , do tej pory pozostawały w domu pod opieką mamy, babci lub niani. Dla nich pójście do przedszkola to naprawdę wielka zmiana i tu mogą pojawić się kłopoty z adaptacją przedszkolną. Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem! Staraj się dużo z dzieckiem rozmawiać. Podkreślaj pozytywne strony przedszkola.  Opowiadaj o tańcach w kółeczku, rysowaniu, lepieniu z plasteliny, wyjściach na plac zabaw. Wspominaj swoją przedszkolną edukację (pomiń przykre momenty), pokaż zdjęcia z tego czasu. Pamiętaj, by nigdy nie straszyć dziecka przedszkolem. Nawet w żartach! Ugryź się w język, zanim wypowiesz kwestię w stylu: musisz ładnie zjadać obiadek, bo pani w przedszkolu na pewno nie będzie zachwycona resztkami na talerzu. Kieruj się wyczuciem.  Uwaga! Jeśli zauważysz, że dziecko ma...

jak zachęcić dziecko do przedszkola
AdobeStock
Edukacja
Dziecko nie chce chodzić do przedszkola: jak je zachęcić? (porady psychologa)
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Z pewnością wiedziałaś, że początki przedszkola mogą nie być łatwe, ale na taki dramat i wielkie łzy nie byłaś przygotowana. Co robić? Jak to przetrwać? Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Dziecko, które nie chce chodzić do przedszkola, lepiej nadal tam posyłać. A że maluch się buntuje? No cóż, trzeba znaleźć sposób, by ułatwić mu oswojenie się z tą sytuacją. Jaki? Wiele zależy od tego, w którym momencie zaczął protestować.  „Nie będę się ubierał”, „Nie chcę”, „Zostaw”, „Nie pójdę” – wobec takiego oporu czujesz się bezsilna i trudno ci być konsekwentną. Czasem więc maluchowi odpuszczasz. Jednak konsekwencja to podstawowy warunek, jaki trzeba spełnić. Tylko jak to zrobić? – Gdyby chodziło o podanie dziecku lekarstwa, nie miałybyśmy wątpliwości, jak postąpić – podpowiada psycholog Beata Chrzanowska-Pietraszek. – Mimo oporów malucha konsekwentnie dawałybyśmy mu leki. Bo wiemy, że to dla niego dobre i mu potrzebne. Tak samo jest z przedszkolem. Jak reagować w zależności od sytuacji, w której dziecko przeżywa kryzys, wyjaśniamy wspólnie z ekspertem. Spis treści: Jak namówić dziecko do chodzenia do przedszkola, kiedy dopiero zostało przedszkolakiem? Jak zachęcić dziecko do przedszkola? Dziecko nie chce chodzić do przedszkola i płacze Dziecko nie chce chodzić do przedszkola Jak zachęcić dziecko do przedszkola: wyjaśnij ewentualne problemy Kiedy jest za wcześnie na przedszkole? Jak przekonać dziecko do przedszkola: tego nie rób! Jak zachęcić dziecko do jedzenia w przedszkolu: wskazówki Jak namówić do chodzenia do przedszkola dziecko, które dopiero zostało przedszkolakiem? Dziecko dopiero rozpoczęło swoją przygodę z przedszkolem, a już protestuje? To całkiem normalna reakcja zwana okresem adaptacyjnym . Każdy człowiek – mały także – przeżywa ogromny stres w momencie zmiany swojej sytuacji życiowej. Pomyśl, że dziecko czuje się tak jak ty, gdy właśnie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak