Wychowanie

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Histeria dziecka chyba każdego rodzica potrafi wprawić w zakłopotanie, choć to żaden wstyd, bo to naturalny etap rozwoju malucha. Podczas ataku histerii najważniejsze jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Histeria u dziecka do czwartego roku życia jest normalnym etapem jego rozwoju. Maluch może dostać ataku histerii, bo nie umie jeszcze nazywać swoich emocji ani ich kontrolować i wyładowywać w powszechnie akceptowany sposób.

Spis treści:

Przyczyny ataków histerii u dzieci

Ataki histerii, także te związane z agresywnymi zachowaniami, związane są z nieumiejętnością wyrażania własnych uczuć. Najczęściej zdarzają się, gdy dziecko jest zmęczone, rozdrażnione, kiedy normalny rytm jego dnia zostanie zaburzony.

Histeria może także pojawiać się o stałej porze, np. po śniadaniu czy obiedzie. Jest ona sposobem dziecka na poradzenie sobie z własnymi emocjami. Ono dopiero musi nauczyć się je rozpoznawać, kontrolować i wyrażać w powszechnie akceptowany sposób. Nie stanie się to z dnia na dzień i wymaga od rodziców sporo cierpliwości i konsekwencji w działaniu.

Zdarza się, że dzieci wybudzają się w nocy, krzyczą, a zbliżającego się do nich rodzica próbują bić. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, gdy w życiu malucha doszło do jakiejś zmiany: na przykład jest oduczane od smoczka lub uczy się zasypiać we własnym łóżeczku. W takiej sytuacji trzeba spróbować uspokoić malca bez brania go na ręce. Najlepiej jest znaleźć się obok jego łóżeczka, delikatnie głaskać i bardzo cicho i spokojnie przemawiać. Jeśli dziecko jest agresywne, można poprzestać na obecności i przemawianiu. Zazwyczaj maluch po kilku minutach się uspokaja i zasypia.
Branie dziecka w takiej sytuacji na ręce może je mocniej wybudzić, co utrudni mu ponowne zaśnięcie.

Ataki histerii u dwulatka i trzylatka

Ataki histerii często zdarzają się w drugim i trzecim roku życia. W tym okresie u dziecka dokonuje się gwałtowny rozwój emocjonalny. Maluch nie tylko potrafi wykonać coraz więcej czynności, ale też zaczyna silniej odczuwać emocje. Układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze gotowy do radzenia sobie z nimi, a więc nie można liczyć na to, że malec opanuje bardzo gwałtowne emocje, bo to one opanowują jego.

U dwuletniego dziecka ataki histerii potrafią pojawiać się w bardzo charakterystycznych momentach:

 • po przebudzeniu lub tuż przed snem
 • podczas ubierania się
 • w czasie wizyty u lekarza lub tuż przed wejściem do gabinetu lekarskiego.


Pojawianiu się ataków histerii u dwulatka sprzyjają określone okoliczności. Należą do nich: głód, zmęczenie dziecka, zaburzenie normalnego rytmu dnia. U części dzieci ataki histerii mogą pojawić się nawet wtedy, gdy żadna z tych okoliczności nie zaistnieje.

Objawy ataku histerii u dziecka

Epizod histerii u dziecka może zdarzyć się wszędzie – w domu, na spacerze, w sklepie, u dziadków na imieninach albo w przedszkolu. Dla rodziców najtrudniejsze są objawy ataku histerii dziecka występujące w miejscu publicznym, np. w sklepie. Zwykle jest to spowodowane nieprzychylnymi reakcjami otoczenia.

Atak histerii wiąże się z charakterystycznymi zachowaniami dziecka:

 • krzykiem
 • płaczem
 • tupaniem
 • wymachiwaniem rękami
 • rzucaniem się na podłogę.


Czasami podczas napadu histerii dziecko może przejawiać agresywne zachowania, takie jak szczypanie, bicie, gryzienie innych. To także należy do normy w tym wieku, co nie oznacza, że nie należy temu zapobiegać i nie tłumaczyć maluchowi, że nie powinien tak postępować.

Poza tymi przykuwającymi uwagę otoczenia objawami histerii u dziecka, w jego ciele zachodzą też subtelniejsze zmiany. \

Napad histerii u dziecka może bowiem wiązać się także z:

 • przyspieszonym biciem serca
 • problemami z oddychaniem
 • nadmierną produkcją śliny
 • niemożnością mówienia
 • zaciskaniem zębów
 • trudnościami z utrzymaniem pionowej pozycji ciała
 • obrzękiem mięśni szyi.


Wraz z ustąpieniem ataku histerii te objawy także ustępują.

Histeria u dziecka – jak reagować?

Najlepszym sposobem na opanowanie emocji bardzo małego dziecka dziecka jest jego przytulenie. Można maluszka kołysać w ramionach, spokojnie do niego przemawiać.

Jeśli dziecko bije opiekuna, trzeba bez złości odsunąć się od niego i chwilę poczekać. Gdy agresja osłabnie, wtedy można podjąć próbę przytulenia dziecka. 

Sprawdza się również sposób z odwróceniem uwagi – im młodsze dziecko, tym lepiej działa. Można pokazać maluchowi zabawkę, zacząć śpiewać, wziąć go na ręce i przez okno wskazać ptaszka na drzewie czy psa na spacerze.

A co z kilkulatkiem? Podczas opanowywania ataku histerii u dziecka należy:

 • zapewnić dziecku bezpieczeństwo
 • za wszelką cenę zachować spokój
 • nie winić dziecka za złe emocje i za to, że nie umie nad sobą zapanować
 • zaczekać aż atak histerii zacznie mijać
 • komunikować się z dzieckiem w jak najprostszy sposób – używać krótkich komunikatów, powstrzymać się od tłumaczenia czegokolwiek. Na to przyjdzie czas, gdy maluch się uspokoi.


Gdy dziecko się uspokoi, warto z nim krótko porozmawiać. W rozmowie dobrze jest wyrazić swoje zrozumienie dla emocji dziecka, np. rozzłościło cię to, że nie chcę ci kupić tej zabawki, prawda? To uczy dziecko nazywać emocje. Warto też porozmawiać o tym, jak dziecko się zachowywało, np. to ze złości tak głośno krzyczałeś i uderzałeś w podłogę?

Kiedy maluch będzie już całkiem spokojny, wyjaśnij, dlaczego to nie był dobry moment na zakup zabawki lub zabawy jakimś przedmiotem. Zaproponuj rozwiązanie sytuacji, np. „W tym tygodniu dostałeś od babci nowe autko, dlatego nie chciałam ci kupić następnego. Jeśli masz ochotę, po powrocie do domu możemy się razem pobawić samochodem od babci".

Jak reagować na agresywne zachowania dziecka w histerii?

Najważniejsze jest zapobieganie takim zjawiskom, więc warto wychwycić moment, gdy dziecko traci nad sobą kontrolę i zapobiec histerii. Gdy się to nie uda, trzeba zapewnić maluchowi i ludziom w jego otoczeniu bezpieczeństwo, np. chwytając rękę dziecka, albo przytrzymując je, gdy chce podejść, żeby kogoś zaatakować. Jednocześnie trzeba maluchowi jasno powiedzieć, że nie wolno bić (kopać, gryźć) innych.

Moment po ataku histerii można wykorzystać do nauki. Zacznij od zapytania dziecka, czy jest złe i dlaczego czuje złość. Powiedz mu, że zamiast bić, może przyjść do ciebie, gdy tylko zacznie się złościć i powiedzieć o tym, co je denerwuje. To także dobry moment, aby pokazać dziecku, że zamiast atakować innych, może złe emocje wyładować w inny sposób, np. tupiąc albo drąc kartkę papieru.

Zobacz też:

złość, mina, emocje, smutek
fotolia.com
Wychowanie
5 sprawdzonych sposobów na dziecięcą złość
Dzieci czasem miewają złe dni. Są wtedy marudne, złoszczą się, krzyczą. Jak pomóc przedszkolakowi poradzić sobie z emocjami? Zobacz kilka prostych metod.
histeria, dziecko, krzyk, złość, mózg
fotolia
Wychowanie
Histeria dziecka - to wszystko wina mózgu - Jak z tym żyć?
Twoje dziecko potrafi płakać na cały głos w sklepie lub rzucić się z krzykiem na przedszkolną podłogę? Najnowsze badania wykazały, że dziecięce wybuchy są normalną biologiczną reakcją na złość, tak jak ziewanie na zmęczenie.
bunt 4-latka
fotolia
Wychowanie
Co robić, gdy dziecko nie chce iść do przedszkola?
Twoje dziecko nie chce iść rano do przedszkola? Jak się zachować w takiej sytuacji? Na pytania rodziców odpowiada pedagog.

  Jestem mamą 4-letniego Filipa i 16-miesięcznego Franka. Starszy syn już drugi rok chodzi do przedszkola. Rano nie chce tam iść i wymyśla różne powody. Muszę go ubierać prawie na siłę, obiecać słodycze, żeby wyszedł z domu. Myślałam, że w przedszkolu jest mu źle, ale jak go odbieram, ma pretensję, że tak wcześnie przyszłam. Jego zachowanie jest uciążliwe, mąż przez nie spóźnia się do pracy. Może to przez to, że ja zostaję w domu z młodszym synem?  Monika z Cieszyna   Gdy pojawia się młodsze dziecko, starsze, traktowane jest jako bardziej dojrzałe niż jest w rzeczywistości. Filip jest jeszcze małym dzieckiem, wrażliwym na rozłąkę z mamą i wyczulonym na nowego domownika. Dlatego spróbuj jednego z tych rozwiązań: Postaraj się skrócić czas przebywania w przedszkolu, w domu poświęcaj dziecku więcej uwagi, ale jednocześnie okazuj mu spokojną stanowczość . Spróbuj wcześniej wstawać. Choć to trudne, to rozwiązanie jest lepsze niż obarczanie buntownika odpowiedzialnością za spóźnienie. Pamiętaj, że to dorośli mają umiejętność planowania czasu, a nie dzieci! Nie nagabuj dziecka, dlaczego nie chce chodzić do przedszkola, bo kilkulatek raczej nie umie wyrazić tego, co go naprawdę trapi. Musisz być po prostu spokojna, konsekwentna i cierpliwa . Niedługo część problemów najprawdopodobniej ustąpi w związku z dojrzewaniem dziecka i przyzwyczajeniem się do nowej sytuacji. Czytaj też: 5 sprawdzonych sposobów na dziecięcą złość  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz