mama, dziecko, dziewczynka, podlewać, ogrodnik, konewka
Edukacja

Chcesz mieć mądre dziecko? Zabierz je do ogródka

Chcesz popracować w ogrodzie? Nie czekaj, aż małe dziecko pójdzie spać. Podglądanie przyrody to dla niego bardzo ciekawe zajęcie.

Wspólne spędzanie czasu w ogrodzie to najprostszy sposób, aby zarazić dziecko przyrodniczą pasją. Najlepsze zabawki pójdą w kąt, kiedy maluch będzie mógł pomóc ci w sadzeniu roślin, grabieniu trawnika, wyrywaniu chwastów. Gdy ma się kilkadziesiąt centymetrów wzrostu zwykły ogród sprawia wrażenie egzotycznej palmiarni. Kontakt z przyrodą jako dobra rozrywka to dopiero początek listy korzyści dla malucha.

Dziecinna rabatka

Twój ogródek nie ucierpi, jeśli skrawek ziemi przeznaczysz na dziecięce eksperymenty. Nawet wielka ogrodowa estetka znajdzie miejsce, w którym maluch będzie mógł kopać dołki, grabić, siać i podlewać. Może posadzicie tam razem poziomki?
Jaka korzyść? Dziecko zyska wiarę w swoje możliwości i poczucie, że choć jest małe, coś od niego może zależeć. Jeśli systematycznie będziecie się zajmować rabatką (pomoc mamy jest wskazana), maluch nauczy się odpowiedzialności, obowiązkowości i współdziałania – nie trzeba dodawać, jak to przyda się kiedyś w szkole i w pracy. No i pozna zalety cierpliwości – przecież trzeba poczekać, by roślinka wyrosła.

Wyprawa z dzieckiem po nasiona i sadzonki

Regały z kolorowymi torebkami, które w ręce wspaniale szeleszczą. Pokażcie brzdąca, który nie będzie zafascynowany kupowaniem nasion. Albo spacerem po centrum ogrodniczym pełnym konewek, węży ogrodowych i kwiatów. Zakupy do ogródka warto robić z dzieckiem.
Jaka korzyść? Po pierwsze nie będzie nudno, a poza tym – maluch dowie się, skąd się biorą rośliny, zapamięta, że zanim rozwiną się z nich piękne okazy, mają postać malutkich nasionek lub sadzonek. Oswoi się nie tylko z botanicznymi nazwami (wisteria, bakopa, pelargonia), ale pozna też ogrodniczy język – sadzonka, flancować, pikować, siać itp.

Dziecięce zainteresowanie przyrodą

Pasje ogrodnicze i zainteresowanie przyrodą można podsycać w dziecku niezależnie od tego, czy ma się własny skrawek ziemi, czy nie. Nawet na najmniejszym balkonie warto znaleźć miejsce na donice z kwiatami – choćby po to, by maluch mógł co dzień sprawdzać, czy roślinki nie mają za sucho. Jeśli nie masz ogrodu i balkonu na słonecznym parapecie, możesz założyć ziołową plantację.
Jaka korzyść: Pokażesz maluchowi, jak dzięki roślinom może być ładniej. Ziołami będziecie cieszyć nie tylko oczy. Gdy przyprawisz nimi dania, dziecko pozna też ich smak. A kiedy w doniczkach zacznie ubywać listków, posadź nowe roślinki, by ogrodnikowi nie było żal – bo sprawy roślin angażują też dzieci uczuciowo.

Dziecka zadanie: podlewanie

Konewka to ulubiony sprzęt wszystkich dzieci, bo maluchy zafascynowane są wodą. Wytłumacz małemu ogrodnikowi, w jaki sposób podlewać rośliny, aby pięknie rosły. Opowiedz, jakie mogą być skutki nadmiernego podlewania – maluch przejęty odpowiedzialnością za dobrą formę kwiatków na pewno będzie uważał.

Zobacz też: Parapetowa plantacja

Konsultacja: Małgorzata Ohme, psycholog, doktorantka w Polskiej Akademii Nauk, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
 


 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

rodzina
Panthermedia
Edukacja
Jak przyroda wpływa na dziecko
Dzieci poznają przyrodę wszystkimi zmysłami i reagują na nią w sposób bezpośredni, czynny, ciesząc się życiem. Swój zachwyt przyrodą wyrażają po swojemu uśmiechem, podskokiem, okrzykiem, tańcem, śpiewem.

„Nie trzeba daleko szukać, by zobaczyć cud. Cóż może być bardziej nadprzyrodzonego niż larwa stająca się motylem, żółtko kurczakiem, żołądź potężnym dębem?”   Jackson Brown Zbliżają się święta wielkanocne, więc to cudowny czas zasiania rzeżuchy. Poszukaj z dzieckiem jakiejś tacki, najlepiej ze styropianu (podkładka do mięsa w supermarketach) połóżcie na niej dużą ilość waty, nasypcie ziarenek i codziennie podlewajcie. Twoje dziecko codziennie będzie podglądać najpierw jak ziarenka kiełkują, niecierpliwić się aż urośnie i będzie można ją zjeść. To zadanie uczy dziecko cierpliwości, odpowiedzialności i obowiązku. Dodatkowo radość, że samo wyhodowało rzeżuchę sprawi, że chętniej ją zje przez co dostarczy swojemu ciału witaminy A, B, C, PP i K. Jeśli posiadacie własny ogród można nauczyć dziecko jak podlewać rośliny i jak je odżywiać. Można to porównać do opieki matki nad dzieckiem. Takie rozmowy i wspólne prace pogłębiają wzajemne więzi. Praca w ogrodzie może być również świetną terapią dla dzieci mających trudności w relacjach, które boją się lub unikają kontaktu fizycznego, dotyku. Dotykanie ziemi, kopanie rękoma, ubrudzenie się może być bardzo terapeutyczne. Dziecko przerywa lęk związany z utrzymaniem czystości. Można ziemię posmakować, polizać, pogryźć trawę, zakosztować bezpośredniego kontaktu z naturą. Są to czynności których na co dzień dziecko nie robi, a raczej ma zabronione. Czyż nie zdarza się nam iść na spacer z dzieckiem i nie pozwalać mu się bawić, żeby się nie ubrudziło? Ubierzmy dziecko w ciuszki przeznaczone do wyrzucenia, których nie będzie nam żal i pozwólmy dziecku potaplać się w błotku, pogrzebać w ziemi, dotykać kwiatów, wąchać, a nawet posmakować. To niesamowite doświadczenie. Dzieci chętnie bawią się w zgaduj zgadulę. Dziecko zamyka oczy i dostaje do ręki jakiś...

wychowanie ekologiczne
Adobe Stock
Wychowanie
Wychowaj małego ekologa, czyli jak pokochać żabę (i całą planetę!)
Ekologiczne wychowanie to coraz mocniejszy trend w rodzicielstwie. Ale nie tylko, bo wpajanie dziecku szacunku do życia we wszystkich jego przejawach jest po prostu mądre. Zobacz 7 rad, jak to robić na co dzień.

Chcesz wychować małego ekologa? Chyba wszystkim zależy, by żyć w zdrowym świecie. Nie ma lepszej metody nauczenia dziecka bycia przyjaznym naturze niż wpajanie mu szacunku do życia we wszystkich jego przejawach. Ot jak robić to na co dzień. Zanim wprowadzisz dziecko w świat zakazów i nakazów ekologicznych, postaraj się zaszczepić w nim wrażliwość na przyrodę . Jeśli od najmłodszych lat będzie uczyło się, że kwiatek i mucha też żyją, chorują i czują ból, w sposób naturalny będzie szanowało otaczającą go naturę. Jak to zrobić? Jak sprawić, żeby dziecko kochało naturę? 1. Opowiadaj o przyrodzie i pokazuj ją dziecku Wykorzystaj naturalną dziecięcą ciekawość świata. Chodź z dzieckiem często na spacery do parku , obserwujcie zmieniającą się wraz z porami roku przyrodę, w prosty sposób opowiadaj o tym, co widzi. Na pytanie: „Co to?”, nie ograniczaj się do odpowiedzi typu: „Drzewo”. Powiedz kilka słów o tym, że ono wolno i długo rośnie i ma np. tyle lat, co tata. Pozwól dziecku przytulić się do pnia , posłuchajcie chwilę, jak  drzewo „szumi swoją piosenkę”. 2. Sama dawaj dziecku dobry przykład Być może nie lubisz żab i na ich widok krzyczysz ze wstrętu. Pamiętaj jednak, że dziecko jest bardzo dobrym obserwatorem i twoja reakcja nie zostanie niezauważona. Nie musisz udawać, że kochasz żaby, karaluchy i inne żyjątka (maluch natychmiast odkryje fałsz). Wystarczy, byś pokazała dziecku, że choć za nimi nie przepadasz, to rozumiesz, że także one mają prawo spokojnie żyć i przebywać na łące razem z wami. Zobacz też: Jak nauczyć dziecko być ekopozytywnym? 3. Posadź drzewo lub… fasolę w doniczce Razem z dzieckiem podlewaj roślinę i obserwujcie, jak rośnie dzięki waszej trosce i staraniom o nią. Jeśli jesteś mamą starszego kilkulatka, możesz rozważyć kupno zwierzątka,...

dziecko, wakacje
Panthermedia
Edukacja
Ekosposób na mądre i bardzo spokojne dziecko
Lato to najlepszy czas na rozwijanie zainteresowań małego przyrodnika. Nie jest to trudne, bo niemal każde dziecko lubi przyrodę. A korzyści, które z tego płyną są ogromne.

Dzieci kochają przyrodę. I jest to uczucie, które może im przynieść spore korzyści. Zafascynowane naturą łatwo zapamiętują trudne nazwy botaniczne i zoologiczne, uczą się opieki nad zwierzętami i roślinami, a nawet stają się cierpliwsze i spokojniejsze. Postaraj się, by miały jak najlepszy kontakt z przyrodą . W każdym domu paleontolog Moda na dinozaury trwa nieprzerwanie. Od dnia premiery filmu „Park Jurajski” kolejne roczniki dzieci bez trudu odróżniają tyranozaura od stegozaura, poznają ich obyczaje, liczą elementy szkieletu, porównują czaszki i piszczą z radości, gdy rodzice zdecydują się na wyjazd do dinoparku (np. Kołacinek – www.dino-park.pl, Solec Kujawski – www.juraparksolec.pl, Krasiejów – www.dinopark.info.pl, Bałtów – www.juraparkbaltow.pl). Zastanawiasz się, po co maluchowi taka wiedza? Choćby po to, by dowiedzieć się, że ziemia i jej mieszkańcy kiedyś wyglądali zupełnie inaczej. Przy okazji dziecko ćwiczy pamięć, wrzucając do niej wiele nowych określeń, doskonali spostrzegawczość, porównując różne gatunki gadów i ćwiczy wymowę.Kompsognat, Iguanodont, Euplocefal – jest na czym łamać język, prawda? Zielony plac zabaw Zabawa w ogrodzie może przewyższać zaletami harce na placu zabaw. A szczególnie jedną z nich – przebywanie w otoczeniu przyrody, patrzenie na nią działa uspokajająco. Pobyt na łonie natury świetnie zatem się sprawdza w przypadku żywiołowych maluchów. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogródka, postaraj się tak zaaranżować jego część, by maluch czuł się tam swobodnie i chętnie się bawił. Ciągłe napominanie, że podepcze rabatę z kwiatkami, jest stresujące i dla dziecka, i dla rodzica. Może tacie uda się zbudować szałas albo domek na drzewie. To bardziej wyzwanie konstrukcyjne niż finansowe. Materiałami budowlanymi mogą stać się nawet zwykłe patyki (patrz zdjęcie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak