przedszkole, przedszkolaki, dzień otwarty w przedszkolu
Fotolia
Edukacja

Dzień otwarty w przedszkolu pomoże ci wybrać przedszkole dla dziecka

Chcesz zapisać swoje dziecko do przedszkola? Zanim to zrobisz, wybierzcie się na dzień otwarty w przedszkolu. Dziecko obejrzy zabawki, zapozna się z przedszkolankami, a ty przekonasz się, czy przedszkole, które wybrałaś dla swojego dziecka, jest naprawdę dla niego najlepsze.

Nie chodzi o to, by w ciągu kilku godzin spędzonych w przedszkolu przyzwyczaić dziecko do zmian, które zajdą dopiero we wrześniu. To przecież nierealne. Co nie znaczy, że możesz darować sobie dni otwarte. Wręcz przeciwnie!  

Dlaczego warto wybrać się na dzień otwarty w przedszkolu?

Największy lęk budzą sytuacje całkiem nam obce. Trzylatek ma prawo do poznania miejsca, w którym od września będzie spędzał niemalże tyle czasu, co w domu. Taka wizyta ma za zadanie także uspokoić ciebie. Gdy zobaczysz, jak twoje dziecko bawi się z innymi dziećmi, i porozmawiasz z paniami, na pewno pozbędziesz się wielu obaw. A twój spokój udzieli się dziecku.    

Co powiedzieć dziecku przed dniem otwartym w przedszkolu?

Trzylatek wyobrażenie o przedszkolu buduje sobie na podstawie twojej opinii. Dlatego:

  • Nie popadaj w przesadę i nie koloryzuj, twierdząc np., że wszyscy koledzy będą na pewno bardzo mili i będzie można grać na komputerze. W ten sposób już pierwsza wizyta w przedszkolu może zniechęcić dziecko.
  • Uważaj, co mówisz o przedszkolu w obecności dziecka. Jeśli powiesz mu, że w przedszkolu jest fajnie, ale jednocześnie usłyszy ono, jak mówisz do męża, że nie podoba ci się dyrektorka, to dziecko otrzyma dwa sprzeczne komunikaty. Może zacząć się obawiać nowego miejsca, a twoje zachęty będzie przyjmowało z nieufnością.
  • Powiedz dziecku, że wybieracie się do przedszkola, żeby pobawiło się z nowymi kolegami, poznało panie przedszkolanki. Tyle informacji zazwyczaj wystarczy, by zachęcić ciekawego świata trzylatka.

Sprawdź także, czego nie mówić przedszkolakowi

Na czym polega dzień otwarty w przedszkolu?

O dniach otwartych w przedszkolu często mówi się, że to okres integracyjny lub okres adaptacyjny. Bo tak rzeczywiście jest! Dzieci w tym czasie mogą uczestniczyć w codziennych zajęciach prowadzonych przez wychowawczynie. Bywa, że specjalnie dla debiutantów organizowane są zabawy, konkursy czy wyjścia na place zabaw.
Przedszkola prywatne przygotowują czasem odpłatne zajęcia adaptacyjne, odbywające się najczęściej w dni wolne. W tym czasie dziecko uczy się przebywania w większej grupie, podporządkowywania się poleceniom pani, a także rytmu zabaw (np. najpierw czytamy, a potem będziemy budować wieże z klocków).
Część przedszkoli nie organizuje specjalnego okresu adaptacyjnego, co nie oznacza, że nie możesz ze swoim dzieckiem obejrzeć sal czy spotkać się z wychowawczyniami. Najlepiej po prostu wcześniej zadzwonić do przedszkola i umówić się na wizytę. Dziecko będzie mogło przyjrzeć się zajęciom i poznać nowe otoczenie.

Sprawdź, jak wygląda cała prawda o dodatkowych zajęciach w przedszkolach

Co masz robić podczas dnia otwartego w przedszkolu?

Gdy dziecko będzie się bawić, ty masz trochę czasu. Wykorzystaj go mądrze.

  • Poobserwuj swojego przyszłego przedszkolaka. Na początku ma prawo do dzieci odnosić z rezerwą lub nieśmiałością, bo ich po prostu nie zna. Nie staraj się jednak zbyt wcześnie ingerować w zabawę. Dzieci są ogromnie ciekawe świata i innych ludzi, więc prawdopodobnie twój trzylatek dość szybko dogada się z rówieśnikami.
  • Porozmawiaj z przedszkolankami – mają doświadczenie w wychowaniu dzieci. Mogą więc podpowiedzieć ci, jak ośmielić dziecko, co zrobić, by nauczyło się dzielić z innymi. Poza tym uspokoją twoje obawy i zapewnią, że problemy z rozbrykanym trzylatkiem nie są czymś wyjątkowym, a w przedszkolu dobrze sobie poradzi.

Jak zachować się po wizycie w przedszkolu?

Właśnie wyszłaś z dzieckiem z przedszkola. Jak sprawdzić, czy mu się podobało?

  • Nie wypytuj na siłę, jak się bawiło, czy mu się podobało i dlaczego było takie uparte i nie chciało oddać samochodu koledze.
  • Poczekaj aż dziecko trochę ochłonie i samo rozpocznie rozmowę. Dzięki temu zorientujesz się, co mu się podobało, a co ewentualnie zaniepokoiło. Jeśli opowiada z przejęciem o dziewczynce, która zburzyła mu budowlę z klocków, powiedz, że ono także ma czasem gorsze dni. Natomiast gdy dziecko namawia cię na jeszcze jedną wizytę, bo bardzo mu się w przedszkolu podoba, zgódź się. Dzięki temu we wrześniu łatwiej przyzwyczai się do przedszkola.
  • Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do wizyty: nie wałkuj tematu, nie nagradzaj dziecka za męstwo i dzielność. Dużą fetę zarezerwuj na pierwszego września.

Obejrzyj film, kiedy dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola

Jak rozpoznać dobre przedszkole? - film

przedszkole, przedszkolak
Edukacja
Przedszkole szyte na miarę, czyli wybieramy najlepsze przedszkole
Podpowiemy ci, jak wybrać przedszkole, które twój smyk pokocha.

Jaki profil przedszkola będzie najlepszy dla twojego dziecka? Wybór nie jest prosty, bo przedszkola, także te publiczne, bardzo się od siebie różnią. Widać to już na pierwszy rzut oka. Jedne mają tylko numery, inne także zabawne, przyjazne nazwy, takie jak Wesoły Pędzelek, Kraina Misiów czy Przedszkole im. Gąski Balbinki. Jedne są malutkie, inne średnie, jeszcze inne całkiem spore. Niektóre są piękne i wychuchane, inne robią wrażenie smutnych i zaniedbanych (najwięcej jest jednak zwyczajnych: ani specjalnie pięknych, ani szczególnie brzydkich). Różnią się również warunkami (w niektórych są tylko sale zajęć, w innych także sale gimnastyczne, teatralno-relaksacyjne, komputerowe, gabinety językowe, a nawet boiska do różnych gier), wyglądem placu zabaw (czasem jest to tonący w zieleni ogród pełen fantastycznych urządzeń, czasem kawałek trawnika, piaskownica i niewiele więcej), wystrojem (bywa bardzo różnie). We wszystkich przedszkolach realizuje się podstawę programową , jednak niektóre robią mnóstwo dodatkowych rzeczy: realizują podstawy programowe dla przedszkoli oraz programy własne, kładą szczególny nacisk np. na ekologię, zdrowie, muzykę czy sport. Co różni przedszkola państwowe? Aktywność. W jednych dzieje się bardzo wiele (przedstawienia, wizyty teatrzyków, koncerty, konkursy, zawody, wyjazdy na zielone i białe przedszkola), inne są mniej aktywne. W niektórych ogromną rolę odgrywa integracja z rodzicami (odbywają się wspólne zajęcia, festyny, wycieczki), w innych nie przywiązuje się do niej wielkiej wagi. Zwyczaje. Są przedszkola, w których leżakuje cała grupa , w innych uwzględnia się indywidualne życzenia podopiecznych i ich rodziców. Podobnie jest z jedzeniem i innymi codziennymi sprawami. Zajęcia dodatkowe . W niektórych jest tylko rytmika i angielski, inne kuszą treningami karate czy aikido, baletem, nauką gry w szachy, warsztatami...

przedszkolaki
fotolia.com
Edukacja
Pierwszy dzień w przedszkolu - relacje mam
Pierwszy dzień w przedszkolu to nie bułka z masłem. Dla kogo jest trudniejszy: dla świeżo upieczonych przedszkolaków, czy może raczej dla… rodziców?

Jak może wyglądać pierwszy dzień w przedszkolu ? Przeczytajcie relacje mam, które przedszkolny debiut swoich pociech mają już za sobą. Polecamy także: Będzie dobrze! Rady na pierwsze dni w przedszkolu Magda Kantorska :"Siedziałam w domu jak na szpilkach" Karol (3 i pół roku) poszedł do przedszkola 2 tygodnie temu. Przez kilka dni chodziliśmy tam popołudniami, a ja zostawałam na zajęciach razem z nim. We wtorek miał zostać na 2 godziny sam. Śniadanie zjadł w domu. Umowa była taka, że przyjdę po niego przed zupką. Chociaż wiedział, że dziś zostanie w przedszkolu beze mnie, nie obyło się bez płaczu . Nie chciał się ode mnie odkleić, ale panie zaprowadziły go do sali. Siedziałam w domu jak na szpilkach. Może płacze? Może wpadł w histerię? Zastanawiałam się, czy zadzwonić. Po godzinie dostałam MMS-a ze zdjęciami: Karol świetnie się bawił . Kilka razy pytał, kiedy przyjdę, ale kiedy przyszłam zgodnie z umową (przed zupką) był tak zajęty, że zauważył mnie dopiero po kilku minutach. Nie chciał powiedzieć jak było. Po przedszkolu zabrałam go na lody. Szokiem było dla mnie to, że musiałam tak po prostu go zostawić. Myślałam, że może posiedzę z nim chwilę, żeby się oswoił. Panie stwierdziły jednak, że tak byłoby pewnie codziennie. Teraz też szybko wychodzę. Jeśli Karol płacze, jedna z pań siedzi z nim chwilkę na ławce. To sprawdza się najlepiej.    Magdalena Mielczyk: "Pierwszego dnia odprowadził go tata. Ja szłam kilka kroków za nimi" Mój Antek pierwszy raz poszedł do przedszkola rok temu. Miał wtedy niecałe 3 lata. Zanim tam trafił, zamartwiałam się przez całe wakacje . Jak sobie poradzi? Czy nie będzie za mną płakał? Czy nie będzie się bał zostać sam? Itp, itd. Wiedziałam, że bardzo rwie się do dzieci, do towarzystwa. Gdy podczas spacerów mijaliśmy przedszkole w naszej okolicy, zaglądał...

chłopczyk płacze za mamą w przedszkolu
AdobeStock
Edukacja
Co robić, by adaptacja przedszkolna przebiegała łagodnie?
Rozstanie z mamą jest trudne dla każdego kilkulatka. Jednak naprawdę sporo da się zrobić, by te pierwsze dni minęły w miarę łagodnie. Jak rodzic musi przygotować siebie (tak siebie!) na przedszkole i jak sprawić, by maluch chętnie do niego chodził?

Każdy kilkulatek ma trudności z rozstawaniem się z rodzicami . Oczywiście istnieją pogodne dzieci, które szybko odnajdują się w nowej sytuacji i czują się dobrze, ale dla większości to jednak spora zmiana. Zarówno dla malucha, który w przedszkolne progi wkracza po raz pierwszy, jak i dla starszego dziecka.  Starszak tak samo jako świeżo upieczony przedszkolak przecież na nowo po wakacyjnej przerwie musi przyzwyczaić się do codziennej rutyny. Jednak naprawdę dużo można zrobić, by ułatwić dzieciom to przejście do nowej sytuacji i wkroczenie w nowy rytm dnia. Po co właściwie dziecku jest przedszkole? W przedszkolu twoje dziecko spędzi sporą część pierwszych lat życia. Zawrze pierwsze przyjaźnie, pozna smak sukcesów, ale także nauczy się radzić sobie z porażkami. Czego jeszcze twój maluch nauczy się w przedszkolu? stanie się bardziej samodzielny , będzie się ubierać i rozbierać, jeść kulturalnie posiłek, samodzielnie załatwiać się w toalecie, myć zęby, myć rączki, buzię, zrozumie, co to znaczy zabawa w grupie , co to jest  współdziałanie z kolegami . Pozna m. in. literki, wierszyki i piosenki. Jednak nie da się zagwarantować, że z dnia na dzień twoja pociecha świetnie odnajdzie się w nowej roli. Nawet jeżeli już do przedszkola chodziła – dla kilkulatka dwa miesiące wakacji to dłuuuuga przerwa. No a debiutujący trzylatek? Taki brzdąc ma przed sobą naprawdę niełatwy okres przedszkolnej adaptacji . Przygotowania zacznijcie od zaraz! (najpóźniej w sierpniu) Dobra wiadomość jest taka, że w sierpniu masz jeszcze kilka tygodni na przygotowania. One są dla malucha naprawdę bardzo ważne, bo dzięki nim start w przedszkolu staje się dla niego łatwiejszy. Jak to zrobić - oto wskazówki krok po kroku: Rozmawiaj z dzieckiem o niedalekich zmianach Opowiadaj, co maluchy robią w przedszkolu , czego się uczą, jak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak