przedszkole, dzieci, przedszkolanka, zabawa
fotolia
Edukacja

Cała prawda o dodatkowych zajęciach w przedszkolach

Czy odpłatne zajęcia dodatkowe w przedszkolach będą się jeszcze odbywać? Czy Ministerstwo Edukacji Zakazało prowadzenia takich zajęć? Poznaj fakty dotyczące zmian w ustawie o dodatkowych zajęciach przedszkolnych.

Zgodnie ze zmianami wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w zakresie zajęć dodatkowych w przedszkolach ("Zajęcia dodatkowe w przedszkolu publicznym muszą być finansowane z budżetu przedszkola i nie mogą wiązać się z ponoszeniem dodatkowych opłat przez rodziców.") powstała społeczność walcząca o powrót dodatkowo płatnych zajęć przedszkolnych. Liczba ich fanów na Facebooku przekroczyła już 16,5 tys osób. Jednogłośnie wypowiadają sprzeciw wobec ustawy, która weszła w życie 1 września 2013r. Chcą płacić więcej, by ich dzieci miały nadal możliwość uczestniczyć w zajęciach dodatkowych prowadzonych przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje w czasie pobytu dziecka w przedszkolu.

Zajęcia dodatkowe – świetny interes

Rodzice walczą o zajęcia dodatkowe, dyrektorzy "po cichu" stają po drugiej stronie.
Pojawiają się już pierwsze głosy dyrektorów przedszkoli dotyczące słuszności wprowadzonych zmian.
Dotychczas nauczyciel korektywy czy rytmiki zarabiał, prowadząc jedynie 10 godzin miesięcznie ok.3 tys. zł (zakładając opłatę za zajęcia w wysokości 30 zł przy 5 grupach przedszkolnych w każdej po 20 dzieci). Jeśli zdecydował się na pracę w 3 przedszkolach, jego zarobki wynosiły 9 tys. zł. Podczas gdy pedagog zatrudniony w przedszkolu zarabiał kilka razy mniej niż instruktor opłacany przez rodziców. Jeśli wszystkie dzieci uczestniczyły w zajęciach dodatkowych, nauczyciele siedzieli w pustych salach. Czy o taką rzeczywistość walczą rodzice?

Czy przedszkola bez zajęć dodatkowych staną się przechowalniami?

Dyrektorzy oburzają się na te zarzuty. Bronią dobrego imienia przedszkoli publicznych twierdząc, że pracujący w nich pedagodzy potrafią sami zorganizować ciekawe i rozwojowe zajęcia dla przedszkolaków.

Jeśli jednak rodzice wolą profesjonalistów - mają taką możliwość!

Czytaj też: To nie przedszkole tylko przechowalnia – 5 rzeczy, które powinny cię niepokoić.

Jak zorganizować zajęcia dodatkowe w przedszkolu?

Zajęcia dodatkowe mogą być opłacane z pieniędzy zebranych przez radę rodziców. Mówi o tym zapis pochodzący z oświadczenia wydanego przez MEN:
"Dyrektor przedszkola, aby zorganizować prowadzenie zajęć tzw. dodatkowych może:

  • powierzyć prowadzenie takich zajęć nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu zgodnie z ich kompetencjami,
  • zatrudnić nowych nauczycieli, posiadających odpowiednie kompetencje do prowadzenia konkretnego typu zajęć,
  • podpisać umowę z firmą zewnętrzną na prowadzenie takich zajęć (nie zwalnia to dyrektora przedszkola z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i opieki nad nimi).

Wszystkie powyższe formy organizacji zajęć tzw. dodatkowych muszą być finansowane z budżetu przedszkola i nie mogą wiązać się z ponoszeniem dodatkowych opłat przez rodziców.
Jednocześnie informujemy, że ustawa "przedszkolna" (ustawa o systemie oświaty z 13 czerwca 2013 r.) nie dokonała zmian w zakresie zasad działania rad rodziców i ich kompetencji. W tym zakresie stan prawny nie uległ zmianie."

Tym samym MEN pozostawia "furtka" dla rodziców pragnących zorganizować dzieciom zajęcia dodatkowe prowadzone przez profesjonalistów z danej dziedziny.

Warunek takowych zajęć opłacanych przez radę rodziców jest tylko jeden, mianowicie muszą brać w nich udział wszystkie dzieci. Tak, jak w przypadku wycieczek czy innych zbiórek, większość rodziców może wyrazić chęć pokrycia kosztów uczestnictwa dzieci, których na nie stać.
Wobec takiego rozwiązania zdążyły się już pojawić zarzuty rodziców. Co zrobić, gdy jedno z rodziców chce, żeby dziecko uczyło się języka fińskiego, a inny japońskiego?

Bezpłatne, a jednak płatne zajęcia dodatkowe

Dotychczas kluczowymi zajęciami dodatkowymi była rytmika, język angielski oraz gimnastyka korekcyjna. Nagromadzenie zbyt wielu zajęć sprzyja przemęczeniu dziecka, a nie jego rozwojowi.
Część rodziców popierając takie rozwiązanie, postanowiła opłacać zajęcia z funduszu rady rodziców.
Innych natomiast oburza przymus zapisu dziecka na zajęcia dodatkowe (w przypadku postanowienia większość rodziców o opłacaniu takich zajęć z rady rodziców). Chcą sami decydować o wyborze zajęć dodatkowych dla swojego dziecka, a nie podlegać systemowi wymuszania nauki wszystkich dzieci tego samego.

Gorące dyskusje na forach, wrzawa w internecie, mocne słowa, zarzuty, jednym słowem burza, którą wywołała zmiana MEN w zakresie zajęć dodatkowych. Niejednokrotnie emocje biorą górę nad logicznym myśleniem, a szkoda, bo przecież chodzi o dobro naszych dzieci. One najszybciej uczą się poprzez naśladowanie rodziców. Liczne artykuły, komentarze pojawiające się w ogromnych ilość na profilu "Zajęcia dodatkowe w przedszkolach? Jestem na TAK" pełne są agresji i wulgaryzmu.

Pytania nasuwają się same:
Gorsze dla dzieci są zmiany, które wprowadziła nowelizacja ustawy, czy agresywna postawa ich rodziców wobec rozporządzenia?

Większą szkodą jest likwidacja tych zajęć czy pobieranie 30 zł od rodziców? - czytaj, pisz, dyskutuj o zmianach MEN na forum babyonline.pl

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

przedszkole, przedszkolak
Edukacja
Przedszkole szyte na miarę, czyli wybieramy najlepsze przedszkole
Podpowiemy ci, jak wybrać przedszkole, które twój smyk pokocha.

Jaki profil przedszkola będzie najlepszy dla twojego dziecka? Wybór nie jest prosty, bo przedszkola, także te publiczne, bardzo się od siebie różnią. Widać to już na pierwszy rzut oka. Jedne mają tylko numery, inne także zabawne, przyjazne nazwy, takie jak Wesoły Pędzelek, Kraina Misiów czy Przedszkole im. Gąski Balbinki. Jedne są malutkie, inne średnie, jeszcze inne całkiem spore. Niektóre są piękne i wychuchane, inne robią wrażenie smutnych i zaniedbanych (najwięcej jest jednak zwyczajnych: ani specjalnie pięknych, ani szczególnie brzydkich). Różnią się również warunkami (w niektórych są tylko sale zajęć, w innych także sale gimnastyczne, teatralno-relaksacyjne, komputerowe, gabinety językowe, a nawet boiska do różnych gier), wyglądem placu zabaw (czasem jest to tonący w zieleni ogród pełen fantastycznych urządzeń, czasem kawałek trawnika, piaskownica i niewiele więcej), wystrojem (bywa bardzo różnie). We wszystkich przedszkolach realizuje się podstawę programową , jednak niektóre robią mnóstwo dodatkowych rzeczy: realizują podstawy programowe dla przedszkoli oraz programy własne, kładą szczególny nacisk np. na ekologię, zdrowie, muzykę czy sport. Co różni przedszkola państwowe? Aktywność. W jednych dzieje się bardzo wiele (przedstawienia, wizyty teatrzyków, koncerty, konkursy, zawody, wyjazdy na zielone i białe przedszkola), inne są mniej aktywne. W niektórych ogromną rolę odgrywa integracja z rodzicami (odbywają się wspólne zajęcia, festyny, wycieczki), w innych nie przywiązuje się do niej wielkiej wagi. Zwyczaje. Są przedszkola, w których leżakuje cała grupa , w innych uwzględnia się indywidualne życzenia podopiecznych i ich rodziców. Podobnie jest z jedzeniem i innymi codziennymi sprawami. Zajęcia dodatkowe . W niektórych jest tylko rytmika i angielski, inne kuszą treningami karate czy aikido, baletem, nauką gry w szachy, warsztatami...

dzieci w przedszkolu
Fotolia
Edukacja
Bezpłatne przedszkola w Warszawie - to dopiero początek!
Od września tego roku w stolicy 46 000 dzieci będzie mogło skorzystać z bezpłatnych zajęć w przedszkolach. To rozwiązanie, które ma wspierać rodziny mieszkające w Warszawie.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Arial; color: #616161} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Arial; color: #616161; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px Times; color: #282828} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px Times; color: #282828; min-height: 19.0px} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833} p.p6 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833; min-height: 20.0px} span.s1 {font: 12.0px Arial; color: #616161} span.s2 {font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833} Do tej pory w warszawskich przedszkolach opłata za godzinę przebywania dziecka w placówce wynosila 1 złoty, ale tylko wtedy, gdy dziecko przebywało tam minimum 6 godzin. Od września 2017 w Warszawie przebywanie dziecka w przedszkolu będzie całkowicie bezpłatne. Z prostych obliczeń wynika, że rodzice będą mogli zaoszczędzić rocznie nawet do 1000 zł dzięki zmianie, którą wprowadzono w stolicy i która jest jednym ze świadczeń rodzinnych przysługujących wszystkim rodzinom. Warszawskie przedszkola będą darmowe Od tego roku (dokładniej - od września 2017), dzięci będą przebywały w warszawskich przedszkolach zupełnie za darmo, a jedyna opłata, jaka będzie ich dotyczyła, to opłata za posiłki . To duże ułatwienie dla rodziców, których do tej pory nie stać było na przedszkole dla swojego dziecka. – To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym , tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli  – mówiła 12 maja Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. Więcej miejsc dla dzieci w przedszkolach Dodatkowo w przedszkolach będzie też więcej miejsc dla dzieci . Wszystko za sprawą budowy nowych placówek oraz remontów i adaptacji w starszych -...

ile kosztuje przedszkole
AdobeStock
Wychowanie
Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania
Ile kosztuje przedszkole w 2022/2023 roku? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Z kolei prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?

Koszty przedszkola zależą od wielu czynników: przede wszystkim od typu placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole to, niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. Sprawdź, ile kosztuje przedszkole twojego maluszka. Spis treści: Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Ile kosztuje przedszkole prywatne? Opłaty za wyżywienie w przedszkolu Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole Dofinansowanie opłat za przedszkole Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych. Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki  niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola. Przy okazji nowelizacji ustawy w 2017 roku zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu państwowym – są one całkowicie darmowe. Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu? Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą jednak zapłacić. Zgodnie z  art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych organ prowadzący np. rada...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak