przedszkole, pieniądze, dzieci
fotolia
Edukacja

Ile wynoszą opłaty za przedszkole w Warszawie?

Wiadomość o "przedszkolach za złotówkę" ucieszyła chyba wszystkich rodziców. Teraz mają oni jeszcze więcej powodów do radości, ponieważ w nadchodzącym roku przedszkolnym opłaty za przedszkole będą jeszcze niższe.

W czerwcu br. Rada m.st. Warszawy podjęła nową uchwałę dotyczącą opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz czasu przeznaczonego na bezpłatne nauczanie, opiekę i wychowanie w warszawskich przedszkolach.

Zasady opłat za przedszkole, które pozostaną bez zmian

Przedszkola nadal pozostaną bezpłatne:

  • dla wszystkich do godziny 13.00,
  • dla rodzin, w których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę (niezależnie od długości przebywania w przedszkolu),
  • dla wychowanków rodzinnych domów dziecka oraz wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego (niezależnie od długości przebywania w przedszkolu),
  • dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych.

Ulga w wysokości 50% w opłacie przysługuje dzieciom pochodzącym z rodzin, w których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest na poziomie wyższym niż 75%, ale niższym niż 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

25% zniżki w opłacie za przedszkole otrzymają rodzice dzieci, których rodzeństwo uczęszcza do innych przedszkoli, punktów przedszkolnych, zespołów wychowania przedszkolnego, żłobków i klubów dziecięcych na terenie m.st. Warszawy lub posiada dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów, prowadzonego przez Prezydenta m.st. Warszawy.

Zmiany w opłatach za przedszkole

Korzystne dla rodziców zmiany będą obowiązywać od dnia 1 września i dotyczyć dwóch aspektów:

  1. Opłata za każdą godzinę korzystania z wychowania przedszkolnego po godz. 13.00 wynosić będzie 1 zł (jak dotychczas), natomiast jeżeli dziecko korzystać będzie ze świadczeń przedszkolnych niepełną godzinę, opłata będzie ulegać proporcjonalnemu obniżeniu. Opłata za ostatnią godzinę świadczeń przedszkolnych nie będzie wynosić 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę, lecz będzie naliczana proporcjonalnie do czasu rzeczywistego pobytu dziecka w przedszkolu.
    Co to oznacza w praktyce? Dotychczas jeśli rodzić odbierał dziecko z przedszkola o godz. 15.15 kwota, którą powinien zapłacić za jeden dzień (bez wyżywienia) wynosiła 3 zł, gdyż za ostatnie 15 minut pobytu po godzinie 15.00 liczona była pełna złotówka. Od 1 września rodzic ten zapłaci 2 zł (za 2 godziny po 13.00) oraz 25 groszy za 15 minut, czyli razem 2,25 zł.
  2. Rodziców dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (dzieci niepełnosprawne w rozumieniu ustawy o systemie oświaty) zwalnia się z opłaty za przedszkole.


Zobacz też: Cała prawda o dodatkowych zajęciach w przedszkolach

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dzieci w przedszkolu
Fotolia
Edukacja
Bezpłatne przedszkola w Warszawie - to dopiero początek!
Od września tego roku w stolicy 46 000 dzieci będzie mogło skorzystać z bezpłatnych zajęć w przedszkolach. To rozwiązanie, które ma wspierać rodziny mieszkające w Warszawie.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Arial; color: #616161} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Arial; color: #616161; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px Times; color: #282828} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px Times; color: #282828; min-height: 19.0px} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833} p.p6 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833; min-height: 20.0px} span.s1 {font: 12.0px Arial; color: #616161} span.s2 {font: 16.0px 'PT Serif'; color: #1e2833} Do tej pory w warszawskich przedszkolach opłata za godzinę przebywania dziecka w placówce wynosila 1 złoty, ale tylko wtedy, gdy dziecko przebywało tam minimum 6 godzin. Od września 2017 w Warszawie przebywanie dziecka w przedszkolu będzie całkowicie bezpłatne. Z prostych obliczeń wynika, że rodzice będą mogli zaoszczędzić rocznie nawet do 1000 zł dzięki zmianie, którą wprowadzono w stolicy i która jest jednym ze świadczeń rodzinnych przysługujących wszystkim rodzinom. Warszawskie przedszkola będą darmowe Od tego roku (dokładniej - od września 2017), dzięci będą przebywały w warszawskich przedszkolach zupełnie za darmo, a jedyna opłata, jaka będzie ich dotyczyła, to opłata za posiłki . To duże ułatwienie dla rodziców, których do tej pory nie stać było na przedszkole dla swojego dziecka. – To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym , tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli  – mówiła 12 maja Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. Więcej miejsc dla dzieci w przedszkolach Dodatkowo w przedszkolach będzie też więcej miejsc dla dzieci . Wszystko za sprawą budowy nowych placówek oraz remontów i adaptacji w starszych -...

Edukacja
Zmiany w kryteriach naboru dzieci do przedszkoli 2015/2016
Ubiegasz się o miejsce dla swojego dziecka w przedszkolu? Sprawdź, jakie kryteria zmieniono w tym roku i czy masz szanse na przyjęcie dziecka do przedszkola.

5 stycznia br. Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych branych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego. Za każde z kryteriów osoba ubiegająca się o przyjęcie do przedszkola dostaje określoną liczbę punktów. Jeśli twoje dziecko spełnia kryteria o dużej ilości punktów, ma większą szansę na przyjęcie dziecka do przedszkola . Pierwszy etap rekrutacji do przedszkoli bez zmian Na tym etapie brane będą pod uwagę kryteria określone w ustawie o systemie oświaty, tj.: wielodzietność rodziny kandydata; niepełnosprawność dziecka starającego się o przyjęcie do przedszkola lub jego rodziców (jednego lub obojga), a także rodzeństwa; samotne wychowywanie dziecka; objęcie kandydata pieczą zastępczą. Zmiany w kryteriach naboru dzieci do przedszkoli 2015/2016 Kryterium dochodu na osobę w rodzinie dziecka jest nowym kryterium wprowadzonym przez Radę m.st. Warszawy. Będzie ono najmniej punktowanym kryterium . Istotnym będzie, gdy kilkoro kandydatów ubiegających się o przyjęcie do przedszkola uzyska taką samą liczbę punktów za pozostałe kryteria. Spełnianie kryterium dochodu potwierdzane będzie oświadczeniem rodzica dziecka.  Rodzice, którzy nie zechcą z niego skorzystać, nie muszą składać oświadczenia o wysokości dochodu na osobę w rodzinie.   Kryteria samorządowe m.st. Warszawy   Najwięcej, bo aż 130 pkt uzyskasz, jeśli jesteś rodzicem pięciolatka (objętego obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym) oraz dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym, które stara się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej położonej w odległości max. 3 km od miejsca zamieszkania Kandydat pochodzący z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny otrzyma 64 pkt; Jeśli oboje pracujecie...

dwulatek,zabawa,wychowanie,piaskownica,przedszkolak
Rozwój dziecka
Jak z dwulatka wyrasta przedszkolak?
Z małego egoisty twoje dziecko staje się istotą społeczną. Dowiedz się, jak mu w tym pomagać.

Drugi i trzeci rok życia to okres, kiedy mały człowiek dorasta do współdziałania w grupie i wspólnej zabawy. Z małego egoisty, wrażliwego tylko na własne potrzeby staje się istotą społeczną, uczy się dzielić i liczyć z innymi. Dorastanie społeczne odbywa się chwilami bardzo burzliwie. Dziecko będzie przyciągać cię i odpychać, płakać, gdy odchodzisz, i złościć się na twój widok, upierać się i stawiać na swoim; zabierać innym klocki i odmawiać pożyczenia łopatki. Ale nie przerażaj się: przed tobą czas trudny, ale i piękny. Doświadczysz wielu przejawów miłości dziecka i dumy, gdy – wbrew swoim oczywistym interesom – poczęstuje kolegę cukierkiem, pożyczy wiaderko, przytuli cię, by cię pocieszyć. Jestem najważniejszy W piętnastym miesiącu życia dziecko potrafi wyrażać radość, okazywać miłość, interesuje się nowymi sytuacjami. Większość dzieci w tym wieku lubi towarzystwo rówieśników . To nie znaczy jednak, że dzieci bawią się razem. W piaskownicy, na placu zabaw każde z nich zajmuje się swymi sprawami, bawią się raczej obok siebie. Ale to nie jest czas stracony – dziecko jednocześnie obserwuje inne dzieci. To wstęp do wspólnego działania! Z czasem dzieci zaczynają zwracać na siebie nawzajem większą uwagę. Nie ma sensu jednak oczekiwać od dwulatków zgodnego współdziałania – wspólnego budowania zamku czy stawiania babek, przekazywania sobie koparki. Przygotuj się raczej na konflikty . To, że twój skarb zabiera wiaderko sąsiadowi i tłucze koleżankę łopatką, jest naturalne! On nie rozumie jeszcze, że ktoś inny odczuwa ból czy smutek na równi z nim. Nauczenie dziecka empatii , czyli wczuwania się w doznania innych, to twoje zadanie. Powtarzaj: „Nie zabieraj Marysi piłeczki, będzie jej przykro”, „Pożycz Jasiowi sitko, on się chwilę nim pobawi i odda ci”, „Nie wolno nikogo bić, to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak