Reklama

Dokarmianie ptaków to nie tylko ogromna frajda dla dzieci i dorosłych, ale także doskonały sposób, aby rozwijać empatię, odpowiedzialność i obowiązkowość. Zanim zorganizujecie karmnik, powinniście dowiedzieć się, jak i czym dokarmiać ptaki. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Tłumaczymy, co jedzą ptaki zimą, a także jakiego jedzenia pod żadnym pozorem nie należy im dawać.

Reklama

Spis treści:

Dokarmianie ptaków zimą

Co zazwyczaj sypiecie do ptasiego karmnika? To, co wydaje wam się najsmaczniejsze, np. okruszki słodkiej bułki z kruszonką, albo to, co zostało w domu, np. kilkudniowy chleb? To błąd. Takie pożywienie może wyrządzić ptakom więcej szkody niż przynieść pożytku. Ptaki należy dokarmiać tylko naturalnymi, nieprzetworzonymi produktami. Odpadają więc słodkie bułki, wafelki czy chrupki.

Co jedzą ptaki zimą?

Co można sypać do karmnika? To zależy od tego, kogo będziecie gościć w ptasiej stołówce. Każdy gatunek ptaków ma swoje ulubione „dania”. W przeważającej mierze są nasiona lub owoce.

dokarmiane ptaków sikorka
Fotolia

  • Sikorki – lubią słoninę (ale tylko surową), orzechy włoskie (łuskane), nasiona słonecznika oraz konopie.

dokarmianie ptaków: gołąb
Fotolia

  • Gołębie, kawki i gawrony – można sypać im grubą kaszę, np jęczmienną, pszenicę, siemię lniane.


dokarmianie ptaków
Fotolia

  • Wróble i mazurki – chętnie jedzą proso, drobne kasze i ziarna słonecznika (bez łupinek).
  • Trznadle – lubią proso, łuskany owies i płatki owsiane.
  • Zięby i dzwońce – jedzą nasiona słonecznika i ziarno konopi.
  • Kosy – uwielbiają owoce (jabłka, morele, czarny bez, jarzębinę, porzeczki, jagody, aronię, a także rodzinki i daktyle (koniecznie pokrojone). Owoce powinny być świeże lub mrożone. Lepiej unikać podawania ptakom owoców suszonych, ponieważ po zjedzeniu pęcznieją w przewodzie pokarmowym.

dokarmianie ptaków: łabędzie
Fotolia

  • Łabędzie i kaczki – najbardziej lubią ziarna zbóż, drobno pokrojone warzywa (można je wcześniej delikatnie obgotować, ale bez soli i innych przypraw). Jeśli chcesz urządzić prawdziwą ucztę dla łabędzi i kaczek, w sklepie zoologicznym możesz kupić specjalny granulat dla ptaków wodnych.

Wszystkie produkty do karmienie ptaków bez trudu znajdziesz w sklepach z bakaliami lub w sklepach zoologicznych – tam możesz od razu kupić specjalnie przygotowane mieszanki dla ptaków. Jeśli kupujesz mieszankę nasion w sklepie spożywczym upewnij się, że nie ma w niej soli lub innych przypraw, które mogłyby ptakom zaszkodzić.

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki zimą?

Ptaki warto dokarmiać od późnej jesieni do końca zimy, zwłaszcza wtedy, gdy spadnie śnieg, który uniemożliwia im znalezienie pożywienia. W dokarmianiu ptaków ważna jest konsekwencja – powinniście robić to konsekwentnie aż do wiosny. Ptaki przyzwyczajają się do tego, że w określonym miejscu i o stałej porze mogą liczyć na pełen karmnik.

Jednorazowo wykładaj do karmnika tylko tyle karmy, ile zjedzą ptaki. Dzięki temu pokarm nie zamarznie ani się nie zepsuje. Nie pozwól, by ta sama karma leżała w karmniku kilka dni – jeśli zaczęła gnić lub pleśnieć, może być szkodliwa dla ptaków.

A gdzie urządzić ptasią stołówkę? Najlepiej zrobić karmnik dostosowany wielkością do ptaków, które będą najczęściej u ciebie gościć. Ważne, by miał daszek, który ochroni pokarm przed śniegiem czy deszczem. Możesz postawić karmnik na słupku w ogrodzie, zamontować na altance lub balkonie. Pamiętaj jednak, by był stabilnie przymocowany. Wewnątrz karmnika warto położyć deseczkę lub tackę, na którą będziesz wysypywać pokarm – to ułatwi utrzymanie ptasiej stołówki w czystości.

Rodzaje karmników dla ptaków

Różnią się materiałem wykonania, kształtem i rodzajem karmy, jaką się w nim umieszcza. Wybór jest duży i każdy znajdzie karmnik, który najlepiej spełni jego oczekiwania.

Karmnik tubowy

Tuba z tworzywa z otworem na dole, przez który ptaki pobierają pokarm. Można do niej nasypać pokarm na zapas. Tuba obudowana może być metalowymi lub drewnianymi elementami.

Drewniany z zasobnikiem

Wygląda jak tradycyjny, ale ma wewnątrz pojemnik dozujący karmę. Jest przyjazdy ptakom i ładnie wygląda. Drewno ma też właściwości izolujące, więc ptasie łapki nie będą na nim marzły.

Mocowany na szybie

Najczęściej wykonany z przezroczystego tworzywa i mocowany na przyssawki. Umożliwia obserwację ptaków z bliska. Łatwo go utrzymać w czystości.

Karmnik – kule tłuszczowe

Jego zaletą jest to, że wkłada się do niego odpowiednio przygotowaną mieszankę ziaren i tłuszczu w postaci kul. Pokarm jest w siateczce, więc można je w takim karmniku zawiesić – wtedy przyciągną mniejsze ptaki – sikory, wróble i mazurki. Warto jednak, aby pokarm był dobrej jakości – na polskim rynku jest nasz rodzimy producent, który wykonuje kule zgodnie z potrzebami ptaków – firma Brapta.

Karmnik tradycyjny

Najczęściej drewniany z daszkiem, do którego wsypuje się karmę na dno, które jest też lądowiskiem dla ptaków. Może być wykonany z różnego rodzaju drewna, mniej lub bardziej ozdobny.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama