To naturalne wątpliwości, na które mamy nadzieję, znajdziesz odpowiedź z nami.

Reklama

Małe dzieci przyswajają sobie języki w naturalny sposób - w przeciwieństwie do nastolatków i dorosłych mają wewnętrzną motywację, aby przyswajać języki bez świadomego procesu uczenia się. Potrafią naśladować wymowę i samodzielnie rozpracowywać reguły gramatyczne. Nie przychodzi im do głowy, że nauka angielskiego może być trudna, chyba, że usłyszą taką sugestię od dorosłych, którzy najprawdopodobniej uczyli się angielskiego metodami akademickimi, w późniejszym wieku i z podręczników pełnych gramatyki.

Rodzicielskie wsparcie

Należy jednak pamiętać, że dzieci muszą czuć wsparcie ze strony swoich rodziców a także to, że robią postępy. Potrzebują ciągłej zachęty oraz pochwał, gdy zrobią coś dobrze, ponieważ każdy sukces motywuje. Rodzice mają idealne warunki, by motywować swe dzieci, a tym samym pomagać im w nauce, nawet, jeśli sami znają angielski tylko w stopniu podstawowym i w praktyce uczą się razem ze swymi dziećmi.

Dzięki wspólnej nauce języka rodzice nie tylko sprawiają, że angielski i ćwiczenia językowe stają się częścią życia rodzinnego, ale mogą także wpływać na to, jak ich dzieci będą podchodzić nie tylko do samej nauki języków, ale i do innych kultur. Obecnie wiemy, że większość poglądów utrzymujących się przez całe życie formuje się zanim człowiek ukończy 8 - 9 lat.

Zobacz także

Nauka języka a płeć dziecka

Inna informacją, ważną dla rodzica, jest to, że mózgi chłopców rozwijają się inaczej niż mózgi dziewczynek. Ma to wpływ na to, w jaki sposób chłopcy uczą się języka i jak go używają. Czasem zajęcia w grupach mieszanych są słabo dostosowane do potrzeb chłopców. Mogą oni pozostawać w cieniu dziewczynek, które mają naturalne zdolności do używania języka. Jako rodzice chcemy naturalnie, by nasi synowie w pełni wykorzystywali swój potencjał. Pamiętajmy więc, że potrzebne im są zatem inne doświadczenia językowe niż dziewczynkom (nad czym możemy popracować np. w domu). Starajmy się również nie porównywać ich osiągnięć do osiągnięć dziewczynek.

Jak pomóc dziecku w nauce języka?

Rodzice bardzo często chcą wspierać swoje dzieci w nauce języków obcych, ale brakuje im wiedzy na temat tego, jak to robić. Często uważają, że muszą mieć przygotowanie pedagogiczne lub biegle władać językiem, którego uczy się dziecko. Nic bardziej błędnego. W serii naszych porad będziemy starali się pokazać, że nie trzeba być nauczycielem, żeby pomóc swojemu dziecku. Tak właśnie, pomóc mu w nauce, a nie - uczyć (a przy okazji może będzie można nauczyć się czegoś samemu?) Bawmy się razem językiem obcym!

Reklama

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę www.britishcouncil.org/parents

Reklama
Reklama
Reklama