Jak ułatwić dziecku przygotownie do nauki w szkole
Fotolia
Edukacja

Jak ułatwić szkolny debiut – 10 zadań dla rodziców

Czas, które dziecko spędza w przedszkolu, na pewno nie pójdzie na marne. Ale to, co robi w domu, też ma duże znaczenie. Zobacz, jak w prosty sposób pomożesz maluchowi odnieść sukces w szkolnej ławce.
1. Zapraszaj do domu kolegów dziecka - nie tylko na kinderparty. Dobrze przygotowane do szkoły dziecko powinno umieć odnaleźć się w grupie. Jeśli twój maluch jest odludkiem, w takich sytuacjach łatwiej przełamie koleżeńskie lody. 
 
2. Cierpliwe odpowiadaj na dziecięce pytania - nawet jeśli wydają się niemądre lub sądzisz, że maluch słyszał już odpowiedź na nie setki razy. Pytanie do klucz do zdobywania wiedzy. Jeśli nie znasz odpowiedzi, poszukajcie jej z dzieckiem w książkach lub w internecie. Od razu podasz gotowy sposób na zdobywanie informacji, bardzo potrzebny wszystkim, którzy sie uczą.
 
3. Czytaj maluchowi - nauczysz go słuchania – w szkole trzeba umieć słuchać przede wszystkim pani, ale też kolegów. Podczas czytania książek dziecko ćwiczy skupianie uwagi, a także rozwija wyobraźnię i wiedzę - sama wiesz, ile można się z książek dowiedzieć.
 
4. Podsuwaj rebusy, zagadki, krzyżówki - uczą myślenia, cierpliwości, dają satyfakcję ze znalezienia rozwiązania. Dzieci, które chętnie bawią się w ten sposób, zwykle nie mają problemów w szkole. 
 
5. Rozmawiaj z dzieckiem - dzięki nim nie tylko staniecie się sobie bliższi, ale maluch będzie mógł doskonalić słownictwo, wypowiadać się potoczyście. Gdy dziecko wypowiada się, ma szansę uporządkować swoje myśli. Jesli więc już piąty raz słuchasz, co dziś kolega Filip zrobił po przedszkolnym obiedzie, nie okazuj znudzenia.
 
6. Nie wyręczaj - choć wiele rzeczy mogłabyś zrobić szybciej i lepiej, pięciolatek powinien już umieć ubierać się sam, myć, czesać i jeść. Pozwól mu ćwiczyć te umiejętności i zachęcaj, jeśli nie wierzy w swoje możliwości. 
 
7. Nie zgaduj, co ma na myśli - czy może wolałby na śniadanie truskawkowy serek czy waniliowy. Naucz dziecko mówić o swoich potrzebach. Sytuacja, w której wystarczy zrobić minkę, a mamusia przyjdzie i będzie zgadywała o co chodzi, nie zdarzy się przecież w szkole. Tam lepiej radzą sobie uczniowie, którzy jasno mówią, że chcą wyjść do toalety czy źle się czują. 
 
8. Zabieraj na ciekawe wycieczki – do kina, teatru, muzeum, filharmonii, zoo, cyrku, na festyny. Mogą to być imprezy dla dzieci - wtedy inni mali uczestnicy są punktem odniesienia dla malucha, oni oglądają, oglądam i ja. Takie wspólne wyjścia dają dziecku tzw. obycie, tematy do rozmów z rówieśnikami, poszerzają wiedzę i mogą też rozbudzić pasje.
 
9. Baw się z nim plasteliną – albo zaproś na wyrabanie ciasta do kuchni. To świetne ćwiczenie na usprawnienie rączki. Dorosłym wydaje się, że trzymanie ołówka jest takie proste, tym czasem małe dzieci bardzo się męczą, rysując pierwsze szlaczki, niewprawna ręka może po prostu po chwili pisania bardzo boleć.
 
10. Kup puzzle – uczą dziecko składania części w całość, ale też wyrabiają ciepliwość i spostrzegawczość. Dzieciaki je uwielbiają. Jeśli jeszcze twój maluch nie odkrył w sobie tej pasji, szybko nadrób zaległości.

Przeczytaj, co powinno umieć dziecko, zanim pójdzie do szkoły
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

bunt dwulatka, dziecko, dwulatek
Fotolia
Wychowanie
Zachowanie dziecka może czasem dziwić
Dzieci czasem zachowują się dziwnie – przynajmniej zdaniem dorosłych. Mają swoich wymyślonych przyjaciół, z którymi chętnie rozmawiają, niezastąpione kocyki czy misie i pisaki ułożone zawsze w tej samej kolejności. Akceptować takie zachowania czy z nimi walczyć?

Niezastąpiony kocyk lub miś Pojawia się najczęściej na przełomie pierwszego i drugiego roku życia, bo wtedy dziecko zaczyna mieć świadomość własnej odrębności, pojawiają się pierwsze rozstania i maluch robi wszystko, by sobie z nimi poradzić. A z ulubionym kocykiem czy pluszakiem jest to łatwiejsze. Pozwól zatem dziecku na zabieranie ze sobą wszędzie kocyka czy przytulanki. Co jednak zrobić z brudnym misiem bez oka? Cóż, postaraj się go prać, kiedy dziecko zaśnie, a oczko przyszyj tylko wtedy, gdy malec na to pozwoli.          Wymyślony przyjaciel Dzieci mają ogromną wyobraźnię i chętnie z niej korzystają, znajdując w niej często doskonałych przyjaciół, którzy nie tylko są oddani i nigdy się nie kłócą, ale też zawsze pojawiają się na zawołanie. Tacy wymyśleni przyjaciele , choć dla nas mocno podejrzani, są absolutnie normalni i dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej więc nie pouczać malca, że "Kuba nie istnieje", nie wyśmiewać, nie straszyć. Dziecko takimi słowami może poczuć się dotknięte, może także zacząć obwiniać się za swoje zachowanie i po prostu ukryć się ze swoimi dziwactwami. Potajemne rytuały wolniej mijają, a "zakonspirowani\" fikcyjni koledzy mogą stać się przeszkodą w nawiązaniu rzeczywistych przyjaźni. Lepiej zatem zaakceptować wymyślonego przyjaciela, a po jakimś czasie na pewno zniknie. Wszystko w takiej samej kolejności Twój kilkulatek wcale nie musi być fanatykiem porządku, by zawsze pilnować identycznego ułożenia kredek w pudełku czy samochodów na półce. Jakiekolwiek zmiany w tym ustawieniu mogą wywoływać histerię. Podobnie dzieje się, gdy dziecko chodzi jedynie po płytkach jednego koloru, a nagle zostaje zmuszone do rezygnacji z tego zwyczaju. Rodzice najczęściej uważają, że nie ma, o co robić tyle hałasu. Tymczasem dziecko czuje się tak, jakby...

uczeń, szkoła, pisanie, dziewczynka, ołówek
Edukacja
Czasem lepiej zaczekać ze szkołą
Zdarza się, że dziecko, mimo że zgodnie z rocznikiem powinno już iść do szkoły, nie jest jeszcze na to gotowe. W takiej sytuacji warto rozważyć kwestię, która fachowo nazywa się „odroczony obowiązek szkolny”.

Michał jesienią skończy siedem lat. Chodzi do przedszkolnej zerówki. Jest nadpobudliwy , nie umie bawić się z dziećmi. Ma kłopoty z zapisywaniem literek, pracami plastycznymi, a także z koncentracją (nie potrafi usiedzieć na miejscu, nie kończy rozpoczętych zadań). Bardzo źle znosi porażki, krzyczy, gdy coś mu się nie uda. Bywa agresywny. Nauczycielki w przedszkolu dużo z nim pracują i podkreślają, że Michał jest bystrym chłopcem. Niestety, zapewne komplikacje okołoporodowe spowodowały rozmaite problemy (Michał urodził się przed czasem, był niedotleniony, przechodził długą rehabilitację). Wychowawczyni w przedszkolu zasugerowała rodzicom, aby chłopiec został w przedszkolu rok dłużej. Żeby mógł pod okiem przedszkolnych nauczycielek, które orientują się w jego trudnościach, w przyjaznej atmosferze znanego sobie miejsca poćwiczyć umiejętności potrzebne u progu szkoły. Żeby nauczył się koncentrować uwagę, stał się odporniejszy na porażki, zaczął lepiej radzić sobie w grupie i miał większe szanse, że w szkole zostanie przez rówieśników zaakceptowany. Żeby trochę dorósł. Kiedy warto posłać dziecko później do szkoły? Przypadek Michała to przykład, kiedy, dlaczego i po co czasem warto odroczyć obowiązek szkolny. To daje jeszcze rok na pokonywanie trudności , ćwiczenie rączek i paluszków, umiejętności skupiania się . Pozwala dojrzeć do szkoły emocjonalnie i społecznie. To sprawia, że w pierwszej klasie malec ma większe szanse na sukces. Dzięki temu maleje ryzyko, iż szkoła stanie się dla niego – i dla rodziców – drogą przez mękę. Malec łatwiej znajdzie kolegów, szybciej nauczy się czytać, nie będzie wciąż strofowany za to, że nie słucha pani, nie skupia się na lekcjach, źle pisze... Podejrzewasz, że was też może dotyczyć podobny problem? Najpierw zastanów się, czy: twoje dziecko znacznie odbiega umiejętnościami od...

pierwszoklasista, uczeń, szkoła
Fotolia
Edukacja
Co zrobić, żeby dziecko polubiło szkołę?
Dla pierwszoklasisty wszystko się zmienia: miejsce, otoczenie, organizacja czasu, zakres obowiązków. Nikt nie lubi tylu zmian naraz. W przypadku ucznia za nimi wszystkimi stoi szkoła. I jak tu dziecko ma ją polubić? Z tobą będzie mu łatwiej.

Możesz naprawdę wiele zrobić, by szkoła kojarzyła się dziecku z miejscem miłym i przyjaznym. Dzięki temu dziecko będzie osiągać w nauce sukcesy! 1. Nie mów źle o szkole Nie tylko o szkole dziecka, ale także o tej, do której przed laty ty chodziłaś, czy jakiejkolwiek innej (np. córki swojej przyjaciółki). Inaczej w dziecku mogą zrodzić się obawy, że skoro zdarzają się kiepskie szkoły, to i jego może się taka okazać. Pamiętaj też, by nie krytykować przy dziecku zachowania wychowawczyni czy szkolnego regulaminu. O sprawach, które ci w szkole twojego dziecka przeszkadzają, warto oczywiście rozmawiać, ale tylko gdy jesteś pewna, że w pobliżu nie ma dziecka.  Sprawdź: 10 głupot, które mówimy do dzieci 2. Nie strasz dziecka szkołą „Teraz to dopiero się za ciebie wezmą" – nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? Trudno się więc dziwić, że po takim komunikacie dziecko nie zapała miłością do szkoły.  3. Obiecuj tyle, ile możesz dotrzymać „Będziesz miał mnóstwo przyjaciół", „Na pewno polubisz swoją panią" – czy naprawdę jesteś tego pewna? Lepiej powiedz: „Dowiesz się od pani wielu ciekawych rzeczy, np. o innych krajach", „Poznasz nowych kolegów". To prawdziwa wizja szkoły, a jednocześnie zachęcająca do jej odwiedzenia.  4. Interesuj się, jak minął dziecku dzień w szkole Zadawaj konkretne pytania, a nie te w stylu: „I jak było?". Dowiedz się, czego dziecko danego dnia się nauczyło, z którym kolegą spędziło przerwy, co robiło na wuefie itp. Pamiętaj jednak, by nie kontrolować, tylko rozmawiać i słuchać, co dziecko mówi.  5. Odrabiaj z dzieckiem zadania domowe Czasem dziecku może być trudno przyzwyczaić się do tego, że nauka nie kończy się po wyjściu ze szkoły, tylko w domu zdobytą wiedzę trzeba powtarzać i utrwalać. Dlatego na początku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak