Razem zasadziliśmy milion drzew!
W ramach programu „Po stronie natury” posadzono w tym roku kolejny milion drzew, aby chronić zasoby wody pitnej w Polsce. Jednak dzięki programowi nie tylko zwiększyliśmy obszar leśny w naszym kraju, lecz także daliśmy wspaniałą lekcję ekologii naszym dzieciom.
Jak nauczyć dziecko dbania o środowisko naturalne? Najlepiej własnym przykładem i motywującym, proekologicznym działaniem. Doskonale wie o tym Żywiec Zdrój, który w tym roku już po raz dziewiąty wraz z partnerami: Lasami Państwowymi, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym i Fundacją Ekologiczną „Arka”, zachęcał nas do sadzenia drzew w ramach programu „Po stronie natury”. Z jakim skutkiem? Rewelacyjnym, bo w Polsce dzięki nam wszystkim właśnie przybyło milion drzew, które zajmują obszar o powierzchni 150 hektarów!
Im więcej drzew, tym więcej czystej wody w naturze
Zasoby wody pitnej w Polsce są trzy razy mniejsze niż wynosi średnia europejska. Aby chronić je dla obecnych i przyszłych pokoleń, Żywiec Zdrój wraz z partnerami po raz kolejny sadził drzewa, które sprawiają, że wody w naturze jest więcej. Łącznie przez dziewięć lat trwania akcji wspólnie z partnerami posadzono 6 milionów drzew.
Za nami kolejna już, 9. edycja programu „Po stronie natury”. Polacy po raz kolejny pokazali, że troska o naturę jest dla nich ważna. Odwiedzali nasze pikniki, aktywnie uczestniczyli w edukacyjnych atrakcjach i odbierali sadzonki. Szeroko zaangażowali się również w akcję konsumencką, w ramach której decydowali o sadzeniu drzew. Bardzo cieszy mnie fakt, że z roku na rok coraz więcej osób dołącza się do naszej akcji, bo im więcej osób angażuje się w nasze działania, tym większy mają one sens – mówi Fabrizio Gavelli, prezes zarządu Żywiec Zdrój.
Jesteśmy po stronie natury
Wyjątkowym elementem tegorocznej edycji programu była akcja, dzięki której każdy mógł zadecydować o posadzeniu drzewa. Wystarczyło wpisać kod spod etykiety wody Żywiec Zdrój na stronie www.postronienatury.pl i zadedykować je bliskiej osobie. Drzewa te zostały następnie posadzone przez leśników na terenie Nadleśnictwa Ujsoły i Mirosławiec. Osoby, które wzięły udział w akcji, otrzymały mapę terenu nasadzeń, aby móc odwiedzić drzewa i zobaczyć, jak rosną. To wspaniały pomysł na prezent dla bliskiej osoby, a także doskonała lekcja ekologii dla naszych pociech.
Zadbana planeta dla naszych dzieci i wnuków
11 czerwca w Nadleśnictwie Jabłonna ambasadorka programu – Martyna Wojciechowska, razem z przedstawicielami firmy Żywiec Zdrój i Lasów Państwowych, posadziła milionowe drzewo tegorocznej edycji programu.
Symboliczny gest posadzenia milionowego drzewa miał dla mnie duże znaczenie. Już sam moment sadzenia jest ważny ponieważ daje poczucie, że robimy coś ważnego nie tylko dla siebie. Zostawiamy po sobie coś, co będzie służyło kolejnym pokoleniom. Natura nie jest nam dana raz na zawsze, musimy o nią dbać również, a może przede wszystkim, dla przyszłych pokoleń. Pamiętajmy, że nawet małe gesty mają znaczenie, zwłaszcza jeśli podejmujemy je wszyscy – mówiła Martyna Wojciechowska podczas Wielkiego Finału programu „Po stronie natury” w Warszawie.
Edukacja ekologiczna
Realizatorzy programu „Po stronie natury” nie tylko sadzą drzewa, ale prowadzą również szeroką działalność edukacyjną w obszarze ekologii. W tym roku, ponownie w ogólnopolską trasę ruszyły pikniki ekologiczne, podczas których uczestnicy w zamian za plastikowe butelki lub udział w atrakcjach ekologicznych, odbierali sadzonki drzew. Trasa objęła 6 miast, w wydarzeniach łącznie wzięło udział 14 tysięcy osób, a w wyniku działań partnerskich oraz pikników w Polsce przybyło 1024910 drzew!
W ramach tegorocznej edycji programu „Po stronie natury” Fundacja Ekologiczna Arka zorganizowała kolejną odsłonę akcji edukacji ekologicznej: „Listy dla Ziemi” Ambasadorami inicjatywy zostało 150 tysięcy dzieci, które w napisanych przez siebie listach zachęcały dorosłych do proekologicznych zachowań i działań na rzecz natury.
We współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym odnowionych zostało kolejne 150 km szlaków górskich w Beskidach, aby każdy mógł cieszyć się pięknem górskiej przyrody. Doceniając funkcje ekologiczne szlaków turystycznych, łącznie w ramach dziewięciu edycji programu wspólnie odnowiono ich ponad 1000 km. Po raz siódmy zorganizowano też konkurs „Inicjatywy Społeczne PSN”, w ramach którego przyznawane są granty na realizację najbardziej kreatywnych pomysłów proekologicznych. Zwycięzców trzech grantów ogłoszono 11 czerwca podczas Wielkiego Finału, jednak internauci nadal mogą zadecydować o przyznaniu dofinansowania swoim faworytom”. Głosowanie on-line trwało do 2 lipca, lista zwycięskich projektów będzie dostępna od 7 lipca na: www.postronienatury.pl.