przedszkolak, dziecko, nauka, umiejętności przedszkolaka
mat.arch.
Edukacja

Język angielski dla dzieci – oczekiwania rodziców a rzeczywistość

Twoje dziecko zaczyna uczyć się języka angielskiego? Sprawdź, czego możesz oczekiwać o dziecka po kilku lekcjach angielskiego, a czego nie powinnaś od niego wymagać.

Współcześnie w wykształceniu każdego człowieka niebagatelną rolę odgrywa nauka języków obcych. Przynajmniej jeden taki język będzie potrzebny twojemu dziecku na jego edukacyjnej i zawodowej drodze. Ty jako rodzic chcesz zapewnić swojemu maluchowi jak najlepszy start w życiu, dlatego pieczołowicie wybierasz szkołę językową i jak najwcześniej zapisujesz swoją pociechę na zajęcia dodatkowe z języka obcego. Zależy ci, żeby twoje dziecko odniosło sukces w życiu, wiążesz więc z lekcjami języka obcego wiele nadziei i oczekiwań. I choć wszystko to robisz w dobrej wierze, to twoje wymagania odnośnie do postępów dziecka w nauce mogą nieco odbiegać od rzeczywistości.

Oczekiwania rodziców a nauka języka angielskiego dzieci

Rodzice posyłający swoją pociechę na dodatkowe lekcje nauki języka angielskiego często mają nierealne oczekiwania związane z postępami, jakie – ich zdaniem – mały uczeń powinien robić. Zdarza się, że wymagają, by dziecko spontanicznie wypowiadało się w nowym języku już po kilku lekcjach i są rozczarowani, gdy maluch odpowiada milczeniem na prośbę dorosłych o powiedzenie czegoś w języku obcym. "Skarbie, pochwal się cioci, czego nauczyłaś się ostatnio na angielskim?" – zachęcają, a gdy dziecko jest zawstydzone i uporczywie milczy, czują się zawiedzeni i nierzadko dochodzą do wniosku, że takie lekcje to strata czasu i pieniędzy. Nie wolno jednak zapominać, że niektóre dzieci potrzebują nieco dłuższego "okresu ciszy", w którym słuchają języka, zapamiętują jego melodię i nowe dźwięki, ale nie są jeszcze gotowe na to, by mówić. Brak widocznych postępów w nauce może zniechęcić cię do dalszego posyłania malca na lekcje, a tym samym wpłynąć na motywację dziecka.

Pamiętaj! Małe dzieci potrzebują zewnętrznej motywacji do nauki, motywacja wewnętrzna pojawi się dopiero później. Musisz także wiedzieć, że głównym celem nauczania maluchów języka obcego wcale nie jest sprawnie, by dziecko w jak najkrótszym czasie potrafiło powiedzieć jak największą liczbę zdań w języku obcym.

Co dają dzieciom lekcje języka angielskiego

Cele, jakie wyznacza sobie nauczyciel pracujący z małymi dziećmi, są nieco inne niż te, które stawia sobie, ucząc dorosłych. Poza nauką nowych słów, zwrotów itp. lekcje języka obcego powinny przede wszystkim wspomagać ogólny rozwój dziecka, kształtować umiejętności pracy w grupie oraz budować pozytywną samoocenę malca. Zadaniem nauczyciela jest uwrażliwienie uczniów na nowy język, jego melodię i akcent oraz zachęcanie do mówienia w nim. Zajęcia językowe mają więc być dla dziecka pozytywnym i ciekawym doświadczeniem, budzącym zapał do dalszego rozwijania swoich kompetencji językowych w przyszłości.

Jak dziecko uczy się języka angielskiego

Dla niektórych rodziców postępy ich pociech są zbyt małe i następują za wolno, a po kilku miesiącach czy nawet latach nauki maluch nadal nie potrafi swobodnie komunikować się w języku obcym. Sukcesów dziecka nie należy jednak mierzyć ilością materiału, które przyswoiło i potrafi odtworzyć, ani umiejętnościami językowymi, które może zaprezentować. Dzieci, nawet te najmłodsze, mogą dużo się nauczyć, np. zapamiętać wiele nowych słów, jednak trzeba pamiętać, że – przynajmniej początkowo – większość tych słów wejdzie w skład słownika biernego, a umiejętności receptywne będą przeważać nad aktywnymi. Oznacza to, że kiedy dziecko usłyszy słowo duck, będzie umiało wskazać na obrazku kaczkę, niekoniecznie jednak poprawnie odpowie, gdy zapytasz go, jak mówi się kaczka po angielsku. Mali uczniowie potrzebują także wielu powtórzeń nowego materiału, zanim na dobre go zapamiętają.

Czy dziecko może uczyć się kilku języków naraz - film

dziewczynka abc
fotolia.com
Edukacja
Jak wychować małego poliglotę?
Kiedy i w jaki sposób zacząć uczyć dzieci języka obcego? Trzeba dopasować potrzeby do swojego dziecka, wykazać się cierpliwością i być systematycznym. Pamiętaj też, że dzieci lepiej niż z teorii uczą się w praktyce. Pokaż dziecku, jak używa się języka obcego - wtedy nauka będzie miała dla niego sens. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć, zanim zapiszesz swojego malucha na angielski czy hiszpański!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} span.s1 {font-kerning: none} Język obcy dla dziecka - kiedy zacząć? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko powinno zacząć uczyć się języka obcego. Popularne współcześnie podejście zakłada naukę już od kołyski, dzięki czemu dziecko nie tylko mówi od razu płynnie dwoma językami, ale również szybciej się uczy. Dwujęzyczność najczęściej występuje w rodzinach mieszkających zagranicą lub w których rodzice pochodzą z dwóch różnych krajów. Bilingwizm u dziecka jest także możliwy wówczas, gdy wprowadzi się naukę drugiego języka przed 3. rokiem życia. Istnieje również druga metoda uczenia dzieci języka obcego, która polega na wprowadzeniu języka dopiero od wieku późnoprzedszkolnego lub wczesnoszkolnego, kiedy język ojczysty umożliwia swobodną komunikację. Ten sposób zwany jest następczym lub sekwencyjnym i dotyczyć może w zasadzie dzieci w każdym wieku. Jak zacząć uczyć dziecko języka obcego? Sposobów na naukę języka jest wiele. Jeśli rodzicom zależy na profesjonalnej nauce od najmłodszych lat, to warto zainteresować się wielojęzycznymi przedszkolami czy szkołami językowymi, które oferują już nawet rocznym dzieciom zajęcia językowe. Zajęcia grupowe ośmielą dzieci do rozmawiania w obcym języku w szerszym gronie, z kolei indywidualne lekcje zapewnią poświęcanie uwagi jednemu dziecku. Rodzice posługujący się płynnie językami obcymi mogą również w domu prowadzić regularne konwersacje w obcym języku ze swoimi pociechami. Warto też skorzystać z możliwości, które daje Internet. Znaleźć tam można nieograniczoną ilość piosenek skomponowanych z myślą o...

Dni tygodnia po angielsku
AdobeStock
Edukacja
Angielski: dni tygodnia. Nauka prostych słówek dla dzieci
Dni tygodnia po angielsku brzmią na tyle śpiewnie, że dzieci chętnie się ich uczą. W dodatku każdy dzień ma końcówkę "day", co ułatwia sprawę. A jak brzmią w całości?

Inwestowanie w naukę angielskiego od najmłodszych lat jest jedną z lepszych rzeczy, jaką można dać dziecku w dzisiejszych czasach. Nie tylko dlatego, że znajomość tego języka jest obecnie absolutnie potrzebna, lecz także dlatego, że maluchy przyswajają języki zadziwiająco szybko. Ale ty też możesz nadal uczyć się języków, więc jeśli wciąż to odkładasz na później - teraz jest dobry moment! Zobacz ofertę kursów językowych online w Szkole Języków Obcych Lincoln  i zapisz się na lekcję pokazową online. Dni tygodnia po angielsku Dni tygodnia to jedne z pierwszych słów, jakie dzieci poznają zwykle w języku angielskim. Można uczyć ich malca na wiele prostych sposobów, choćby przez zrobienie mu kalendarza z dniami tygodnia po angielsku i codzienne sprawdzanie, jaki jest dzień. A jak brzmią angielskie dni tygodnia? Monday – poniedziałek Tuesday – wtorek Wednesday – środa Thursday – czwartek Friday - piątek Saturday – sobota Sunday – niedziela Zobacz też: Kolorowanka do nauki angielskiego dla dzieci Zapis fonetyczny angielskich dni tygodnia Monday wymawiamy [mandej] Tuesday wymawiamy [tiusdej] Wednesday wymawiamy [łensdej] Thursday wymawiamy [fersdej] Friday wymawiamy [frajdej] Saturday wymawiamy [satedej] Sunday wymawiamy [sandej] Zobacz też:   The Snowman story - gra dla dzieci do nauki angielskiego Wszystkie dni tygodnia w języku angielskim akcentowane są na pierwszą sylabę . Warto zatem zwracać uwagę na to, by dziecko w tym właśnie miejscu stawiało akcent w każdym z powyższych słów (nie jest to akcent typowy dla języka polskiego). Informacja dla starszych, piszących dzieci – wszystkie angielskie nazwy dni tygodnia zapisujemy wielką literą, podobnie jak nazwy miesięcy. Zobacz też: Jak od najmłodszych lat zachęcać dziecko do nauki...

deDOMO
Czas wolny
O metodzie deDOMO z jej twórcami
O nowatorskiej metodzie deDOMO rozmawiamy z jej twórcami: Grzegorzem Śpiewakiem i Markiem Jannaszem.

KK: Dlaczego Angielski dla rodziców ? Jaka powinna być rola rodziców w nauczaniu języka? Grzegorz Śpiewak: Bo rodzice to taki szczególny rodzaj dorosłych – dorosłych z dziećmi. Rodzice mają do spełnienia niezwykle ważną rolę jako świadomi i aktywni uczestnicy edukacji swoich dzieci, zwłaszcza edukacji językowej.  W końcu to dzięki mamie i tacie każde dziecko uczy się języka ojczystego ze 100% sukcesem, a tym nie może pochwalić się żadna szkoła ani metoda nauczania. Ktoś powie – biologia, genetyka i tyle. Niekoniecznie. Jest coś w relacji rodzic – dziecko, czego bardzo brakuje w relacji nauczyciel – uczeń. I jest coś w atmosferze rodzinnego domu, czego brakuje w szkole. Właśnie na tej niezwykłej relacji rodziców z dzieckiem w domowej, codziennej rzeczywistości zbudowana jest metoda deDOMO. KK: Skąd pomysł opracowania nowej metody nauki języka angielskiego skoro jest ich już tyle? Marek Jannasz: Kiedy rodziła się idea serii pomocy dydaktycznych do nauki języka w domu, ze zdziwieniem odkryliśmy, że nie ma wśród mnóstwa pozycji z „angielskim” w tytule niczego „dla rodziców”. I jak rodzic z rodzicem, a zarazem anglista z wydawcą, zadaliśmy sobie pytanie: dlaczego właśnie ta grupa ma być tak zaniedbana? Jest dla dzieci, kobiet, mężczyzn, opornych i bystrzaków, starych i młodych, a nie ma dla rodziców. A to właśnie do nich, a za ich pośrednictwem do ich dzieci - przedszkolaków, uczniów, nastolatków - kierowana jest inicjatywa deDOMO. Grzegorz Śpiewak : Żadna ze znanych mi metod nie daje tego, czego chciałem słyszeć u swoich dzieci: naturalnych, spontanicznych i płynnych wypowiedzi, którymi dziecko reaguje bez wahania w sytuacjach życia codziennego. Metoda deDOMO właśnie takie odruchy językowe pomaga rozwijać i na nich się skupia. Inne umiejętności językowe, takie jak naukę czytania i pisania po angielsku, a także...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz