Krystalizacja soli
AdobeStock
Edukacja

Krystalizacja soli: zobacz na zdjęciach, jak wyhodować kryształy soli [eksperyment]

Jak przebiega krystalizacja soli? Ten prosty eksperyment naukowy możecie przeprowadzić w domu! Hodowanie kryształów soli to świetny pomysł na edukacyjną zabawę z dziećmi.

Gdy przychodzą wolne dni, a na dworze plucha, rodzice zastanawiają się, jaką ciekawą edukacyjną zabawę wymyślić. Świetnym pomysłem są doświadczenia i eksperymenty, które można samemu wykonać w domu. Spokojnie, nie musisz od razu biec do sklepu po zestaw małego chemika: można eksperymentować z tym, co znajdziecie w szafkach. Z pewnością twoje dziecko zaciekawi hodowanie kryształów soli. Jest to bardzo proste i efektowne doświadczenie, a twój maluch poczuje się jak prawdziwy naukowiec!

Jak w 5 sekund stać się lepszą mamą? [WIDEO]

Krystalizacja soli: instrukcja

Do przeprowadzanie eksperymentu z krystalizacji soli potrzebne będą:

  • słoik,
  • woda,
  • sól,
  • krótki patyczek lub ołówek,
  • kosmata włóczka,
  • barwnik (opcjonalnie).


Krystalizacja soli krok 1
mamotoja.pl

1. Podgrzej wodę i przelej ją do słoika. Następnie wsypuj stopniowo sól, mieszając do czasu uzyskania nasyconego roztworu. Osiągniesz to, gdy sól nie będzie chciała się już rozpuszczać. Na tym etapie możesz dodać do roztworu barwnik. 
2. Roztwór wlej do słoika do 3/4 jego wysokości.

Krystalizacja soli krok 2
mamotoja.pl

3. Na patyczek nawiń włóczkę (im bardziej kosmata, tym lepiej). Powinna być na tyle długa, by po ułożeniu patyczka na krawędzi dotykała dna.

Krystalizacja soli krok 3
mamotoja.pl

4. Odstaw słoik w ustronne miejsce. Nie powinno być tam zbyt zimno, bo woda nie będzie parowała, ani zbyt ciepło i słonecznie, bo zacznie parować zbyt szybko. 

Krystalizacja soli krok 4
mamotoja.pl

Wszystkie zdjęcia są autorstwa mamotoja.pl
To eksperyment dla cierpliwych: na efekty trzeba będzie trochę poczekać, ale naprawdę warto. Aby zaciekawić dziecko jeszcze bardziej, warto prowadzić obserwacje i notować zachodzące zmiany. Róbcie rysunki, zdjęcia lub opisujcie, co się zmieniło w waszym domowym laboratorium!

Dlaczego tworzą się kryształy soli?

Efekt jest rewelacyjny, ale warto także umieć wytłumaczyć dociekliwemu przedszkolakowi, co się stało. Do naszego eksperymentu stworzyliśmy roztwór nasycony, czyli w wodzie nie mogło się już rozpuścić więcej soli. W chwili, gdy woda odparowuje, soli robi się zbyt dużo na mniejszą ilość wody, dlatego dochodzi do jej krystalizacji na sznurku i krawędziach naczynia. Wielkość kryształów soli zależy od tempa ich powstawania, czyli odparowywania wody. Im dłużej będzie przebiegał proces, tym kryształy soli będą większe.


Zobacz także:

cukier, cukierniczka
Żywienie
Sól i cukier w diecie dziecka
Sól i cukier wydają się w kuchni niezastąpione. I są. Pamiętaj tylko, że trzeba ich używać w niewielkich ilościach, zwłaszcza gotując dla dzieci.

Ile razy korciło cię, by do zupki dla maluszka wsypać kilka kryształków soli, a do kwaśnych owoców odrobinę cukru? Choć dietetycy grzmią, by ich nie nadużywać, to zdarza się, że w dobrej wierze dosładzasz i dosalasz potrawy dla maluszka. Niepotrzebnie. Jeśli od początku dziecko przyzwyczai się do naturalnego smaku owoców i warzyw, nie będzie to dla niego problemem. Gdy po raz pierwszy podajesz mu owoce lub warzywa, maluch krzywi się nie dlatego, że są niesmaczne, tylko że to dla niego nowy smak. W końcu się z nim oswoi. Niebezpiecznie, gdy zbyt dużo Dlaczego? Bo nerki dziecka niezbyt dobrze radzą sobie z dużą ilością soli – razem z nią jest wchłaniana też woda, której nadmiar zatrzymuje się w organizmie. Nadmiar soli w diecie ma też związek z powstawaniem nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Z cukrem jest podobnie. Zbyt duża jego ilość przyczynia się do cukrzycy i nadwagi, a ta z kolei prowadzi do chorób związanych z układem krążenia. Także u dzieci, nawet już kilkuletnich. Sól i słodź ostrożnie W odpowiednich ilościach ani sól, ani cukier nie są jednak szkodliwie. Więcej – są nawet potrzebne, by utrzymać na prawidłowym poziomie stężenie elektrolitów w organizmie (sól to chlorek sodu – NaCl) lub dostarczyć mu potrzebnej ilości energii (cukier). Pamiętaj, że większość gotowych produktów, które kupujesz w sklepach (np. pieczywo, ketchup, wędliny), zawiera już sól i/lub cukier. Przy najbliższej okazji sprawdź to na etykiecie. Jeśli dodatkowo posolisz jeszcze potrawy, które sama przygotowujesz, to na pewno zjesz więcej soli niż zalecana dorosłym płaska łyżeczka (6 g) dziennie. Nie mówiąc już o dzieciach, którym wystarczy ilość mieszcząca się na czubku noża (1 g). Naturalny cukier i sól zawierają warzywa i owoce. Na przykład winogrona są bogate we fruktozę – łatwo przyswajalny cukier prosty. Zaś seler uważany jest za...

naturalne barwniki do jajek pisanek
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Naturalne barwniki do jajek – farbowanie jajek bez chemii [PRZEPISY]
Farbowanie jajek naturalnymi barwnikami wpisuje się w dawną tradycję wielkanocną, gdy nie istniały jeszcze gotowe farbki do jajek. Zaopatrz się między innymi w cebulę, kurkumę i czerwoną kapustę. Poznaj nasz przewodnik po naturalnych metodach barwienia jaj.

Farbowanie jajek to nasza wielkanocna tradycja. Możesz kupić gotowe barwniki do jajek, ale lepiej sięgnąć po naturalne sposoby barwienia jaj. Zafarbowane jajka można później ozdobić na wiele różnych sposobów: pomalować farbami, okleić włóczką lub skorupkami albo użyć naklejek. Możecie też zrobić kraszanki . Takich  pomysłów na pisanki jest naprawdę wiele.  Zabarwiając jajka naturalnymi barwnikami, zrobimy najbardziej tradycyjne pisanki. Tylko jak się do tego zabrać? Wszyscy słyszeli o barwieniu jajek w łupinach cebuli – to najpopularniejsza metoda. Łatwych i prostych metod naturalnego farbowania jajek jest jednak znacznie więcej. Prezentujemy te najlepsze. ​Farbowanie jajek naturalnymi barwnikami to też świetny pomysł na pisanki dla dzieci  – maluchy z pewnością doskonale poradzą sobie z takim farbowaniem jajek.  Spis treści :  1.  Farbowanie jajek – o czym warto wiedzieć? 2.  Naturalne barwniki do jajek : Jak naturalnie zabarwić jajka na niebiesko? Jak naturalnie zabarwić jajka na żółto? Jak naturalnie zafarbować jajka na brązowo? Jak zabarwić jajka na różowo? Jak naturalnie zabarwić jajka na czerwono? Jak naturalnie zafarbować jajka na zielono? 3.  Barwniki do jajek bez octu Farbowanie jajek – o czym warto wiedzieć? Farbowanie jajek naturalnymi barwnikami będzie o wiele prostsze i da znacznie lepsze efekty, jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek. Naturalne barwniki do jajek zwykle nie są tak intensywne jak te chemiczne. Co robić, aby uzyskać najlepszy efekt i najbardziej nasyconą barwę farbowanej naturalnie pisanki? wybieraj jak najbielsze jajka – im jaśniejsza skorupka jajka, tym czystszy i bardziej intensywny kolor pisanki; przetrzyj skorupkę ściereczką nasączoną oliwą – po barwieniu, wystudzeniu i wysuszeniu...

masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
AdobeStock
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Masa solna to świetny materiał dla dzieci – można z niego tworzyć dekoracje bądź drobne upominki. Wyjaśniamy, jak zrobić idealną masę solną krok po kroku. Opisujemy, jak ją wypiekać, suszyć i malować!

Masa solna to świetny wynalazek do przygotowania m.in. ozdób świątecznych oraz prezentów. Możesz ją zrobić w kilkanaście minut i nie musisz wydawać pieniędzy (sól, mąkę i wodę na pewno masz w domu, wystarczy tylko znać odpowiednie proporcje). Aby zrobić coś ładnego z masy solnej, nie musisz mieć nawet talentu plastycznego, mnóstwa czasu ani cierpliwości: najprostsze (ale za to efektowne) ozdoby możesz wyciąć przy pomocy foremek do pierniczków . Spróbujcie też z dziećmi przygotować coś ze wzorów dostępnych w internecie – znajdziecie tam mnóstwo inspiracji.  Przedstawiamy kompendium wiedzy o masie solnej dla dzieci: proporcje, przepisy i sposoby ozdabiania! Jeżeli twój maluch lubi takie zabawy - koniecznie sprawdź, jak zrobić slime  i inne masy plastyczne dla dzieci .  Spis treści: Masa solna – przepis podstawowy Masa solna – przepis z olejem Masa solna – przepis na Thermomix Jaka mąka do masy solnej? Modyfikacje przepisów na masę solną Jak lepić z masy solnej? Masa solna – pieczenie Co można zrobić z masy solnej? Jak barwić masę solną? Czym malować ozdoby z masy solnej? Białe ozdoby z masy solnej też są piękne! Masa solna – przepis podstawowy Składniki: szklanka soli drobnoziarnistej szklanka mąki 1/3 – 1/2 szklanki wody Wykonanie: Zmieszaj dokładnie sól z mąką. Bardzo powoli (!) dolewaj wodę i ugniataj jak ciasto na posypanej mąką stolnicy. Wyrabiaj je tak długo, aż będzie gładkie. Do wycinania kształtów foremkami rozwałkuj ciasto. Do lepienia figurek wystarczy oderwać bryłkę odpowiedniej wielkości. Masa solna – przepis z olejem Składniki: dwie szklanki wody szklanka soli dwie szklanki mąki dwie łyżki oleju barwnik spożywczy (opcjonalnie)...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz