Nauka czytania i pisania wraca do przedszkoli
fotolia
Edukacja

Nauka czytania i pisania wraca do przedszkoli

Po siedmioletniej przerwie do przedszkoli wróci nauka pisania i czytania. Sprawdź, co według nowych zasad przedszkolak, powinien umieć i wiedzieć kończąc edukację przedszkolną.

Wraz z nadejściem września 2016 r. sześciolatki (urodzone w 2010 roku) mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Mogą również (na wniosek rodziców) rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej. Konsekwencją zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków jest wprowadzenie zmian w podstawie programowej. Po siedmioletniej przerwie do przedszkoli wróci nauka pisania i czytania.

Zgodnie z projektem nowej podstawy programowej do wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej istotne zmiany będą dotyczyć kwestii kształtowania umiejętności czytania i liczenia. Określa ona między innymi, co przedszkolak, powinien umieć i wiedzieć kończąc edukację przedszkolną.

Nauka liczenia w przedszkolach

Nowy projekt zakłada, że dziecko kończące przedszkole będzie potrafiło nie tylko liczyć obiekty, rozpoznawać cyfry (0-10), ale również dodawać i odejmować w zakresie do 10. Dodatkowo z zakresu edukacji matematycznej musi umieć:

  • porównywać szacunkowo liczebności zbiorów;
  • odwzorowywać zbiory, odtwarzać liczby ich elementów z wykorzystaniem liczmanów;
  • posługiwać się liczebnikami głównymi i porządkowymi;
  • rozróżniać stronę lewą i prawą, określać kierunki i ustalać położenie obiektów w stosunku 
  • do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów; 
  • znać proste sposoby mierzenia: krokami, stopa za stopą; 
  • znać stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku;
  • rozróżniać podstawowe figury geometryczne (trójkąt, koło, prostokąt, kwadrat);
  • porównywać wielkości przedmiotów i obiektów w swoim otoczeniu.

Nauka czytania i pisania w przedszkolach

Przedszkolak kończąc wychowanie przedszkolne, powinien mieć rozwiniętą sprawność rąk oraz koordynację wzrokowo-ruchową niezbędną nie tylko do rysowania czy wycinania, ale również nauki pisania. Musi zdobyć umiejętność układania wyrazów z liter oraz zdania z wyrazów. Znajomości liter towarzyszyć powinna nauka czytania prostych wyrazów oraz zdań. Przedszkolak powinien nie tylko rozumieć znaczenie umiejętności pisania, ale również podejmować pierwsze próby pisania.

MEN jednocześnie podkreśla: "Podstawa programowa wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego zobowiązuje nauczyciela do indywidualizacji. Rolą nauczyciela, w tym wychowania przedszkolnego i nauczyciela klas I – III jest również taka organizacja procesu edukacji, aby były zaspokojone potrzeby emocjonalne wszystkich dzieci bez względu na wiek.
Nauczyciel powinien wykorzystywać naturalny potencjał dzieci do wzajemnego uczenia się od siebie i budowania w ten sposób poczucia własnej wartości oraz relacji rówieśniczych".

11.03 zakończył się okres, w którym można było zgłaszać wszelkie uwagi w zakresie projektowanych zmian. Teraz projekt trafia do formalnych konsultacji i uzgodnień międzyresortowych.

Zobacz też: Zabraknie miejsc w przedszkolach!
 

Chcesz, by dziecko ładnie pisało? Kup mu pióro

Seria Przygoda z czytaniem Ameet
Materiały prasowe
Gry i zabawy
Pierwsze kroki w nauce czytania! Nowa seria książeczek "Przygoda z czytaniem"!
Umiejętność czytania pełni kluczową rolę w procesie edukacji dziecka. I choć nie jest to zadanie łatwe, to przy odpowiednich metodach i wsparciu rodzica nauka czytania może być dla dziecka początkiem wspaniałej pasji. Sprawdź książki – z sympatycznymi Mapeciątkami oraz bohaterami serialu „Bingo i Rolly w akcji”, dzięki którym dzieci z przyjemnością będą stawiać pierwsze kroki w czytaniu.

Czytanie globalne – sposób na wczesną naukę czytania Naukę czytania metodą globalną możemy zacząć już z dziećmi trzy- i czteroletnimi. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie znakami, logotypami, znaczkami samochodowymi itp., oznacza to, że jest gotowe na naukę metodą globalną. Książki do czytania globalnego znajdziemy na poziomie I Przygody z Czytaniem, który dedykowany jest najmłodszym dzieciom. W myśl zastosowanej metody dziecko zapamiętuje wygląd całego wyrazu, a nie poszczególnych liter – wielokrotnie ogląda ilustrację i podpis, a w jego pamięci powstaje obraz. Metoda ta  sprawdza się w przypadku małych dzieci, ponieważ nie wymaga znajomości liter. Sposób nauki Na tym etapie maluch uczy się czytać podstawowe słowa. Najpierw poznaje wyraz w połączeniu z obrazkiem, a następnie czyta dany wyraz występujący w krótkim zdaniu pod ilustracją. Wyraz ten dziecko napotka na kolejnych stronach wielokrotnie, dzięki czemu utrwali sobie jego znajomość. Nauka przez zabawę Do nauki zachęcają postacie ze świata Disneya. Dodatkową motywację stanowią naklejki-nagrody oraz dyplom małego czytelnika. Rozbudzenie w dziecku pasji do czytania na wczesnym etapie rozwoju i pierwsze sukcesy na tym polu bez wątpienia zachęcają do dalszych wysiłków. Warto też podkreślić korzyści emocjonalne płynące ze wspólnego czytania. Czas spędzony z rodzicem nad książką buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa, rozwija je intelektualnie i tworzy więzi społeczne.   Książki ukazały się nakładem wydawnictwa AMEET. Więcej informacji  o metodzie globalnej znajdziesz na stronie www.disneyuczy.ameet.pl oraz na kanale YouTube https://www.youtube.com/channel/UCCqn3KizpSaE6ey_HiIf93Q O serii: Przygoda z Czytaniem to program adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzięki zastosowaniu różnych metod – od czytania globalnego, poprzez czytanie sylabowe,...

system-dwuzmianowy-przedszkola
Fotolia
Aktualności
Przedszkola będą pracować tylko po 5 godzin?
Czy przedszkolaki będą chodziły do przedszkola tylko na 5 godzin? Czy system dwuzmianowy w przedszkolu to dobry pomysł? Sprawdź czy te zmiany już są wprowadzane!

System dwuzmianowy dla przedszkolaków Większość rodziców pracuje w godzinach 7-15 lub 8-16 i chce posyłać swoje dzieci do przedszkola na 8 godzin. Niestety w wielu przedszkolach pojawiają się problemy i - jak czytamy na gazetaprawna.pl - wprowadzono już nawet system dwuzmianowy dla przedszkolaków. Brakuje miejsc w publicznych przedszkolach Jak czytamy na gazetaprawna.pl , w roku szkolnym 2017/2018 publiczne przedszkola będą musiały znaleźć miejsce dla wszystkich dzieci od 3 do 5 lat. Jedynym wyjściem z tej sytuacji dla wielu samorządów okazują się przedszkola pracujące na dwie zmiany po 5 godzin. Tyle wynosi czas realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Pozostały czas to tzw. zabawy dowolne organizowane według zainteresowań i pomysłów własnych dzieci lub przy niewielkim udziale nauczyciela - często w praktyce dzieci wypatrują już rodzica. Zmiany w przepisach - 10 i więcej godzin w przedszkolu? Samorządy nie mają odpowiednich warunków lokalowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej umywa ręce i podkreśla, że to samorządy we własnym interesie powinny zadbać o jak najlepsze warunki dla dzieci. Oprócz systemu dwuzmianowego rozwiązaniem mogą być też konkursy dla prywatnych przedszkoli, aby te przystąpiły do powszechnej rekrutacji. Ministerstwo Rodziny przygotowuje zmiany w przepisach, według których przedszkola byłyby otwarte 10 lub więcej godzin dziennie. Czy to zostanie zrealizowane? I czy znajdą się pieniądze dla samorządów na realizację tych zmian? Zobaczymy. A jak jest w waszej miejscowości? Czy wasze dzieci chodzą do przedszkola na 8 czy na 5 godzin? Źródło: gazetaprawna.pl Przeczytaj też: Przedszkole to dobry okres w życiu dziecka Wyprawka do przedszkola - czego będzie potrzebować dziecko Przedszkole prywatne czy publiczne - jakie wybrać?

szkoła, debiut pierwszoklasisty
Fotolia
Edukacja
Czego uczy się dziecko w 1 klasie?
Twoje dziecko właśnie rozpoczyna swoją wielką szkolną przygodę. Czego będzie się uczyć twój pierwszoklasista i jak będzie przebiegać jego nauka? My już wiemy!

Celem edukacji wczesnoszkolnej (obejmującej klasy 1–3) jest przekazanie dzieciom podstawowych wiadomości dotyczących świata i nauczenie ich takich umiejętności, które umożliwią im sprawne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Co ważne, pierwszoklasista zdobywa wiedzę przy użyciu nowoczesnych źródeł i technologii. Jego nauka odbywa się w sposób zintegrowany, czyli bez sztucznego podziału na język polski, matematykę, geografię itd. – wiedza z różnych dziedzin przenika się, dzięki czemu dziecko uczy się myśleć i wyciągać wnioski. W pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej nie ma zatem przedmiotów, są natomiast wyodrębnione bloki tematyczne.   1. Edukacja polonistyczna W jej ramach dziecko uczy się czytania i pisania . Uczy się także czytać teksty ze zrozumieniem, komunikować w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia. Poznaje zasady kulturalnej rozmowy (nie można krzyczeć, używać brzydkich słów itp.), a także estetycznego pisania (musi dbać o estetykę i poprawność graficzną pisma ). Pierwszoklasista ćwiczy też swoją umiejętność koncentracji (słucha w skupieniu czytanych utworów (np. baśni, opowiadań, wierszy) i w miarę swoich możliwości czyta lektury wskazane przez nauczyciela. Uczestniczy w zabawach teatralnych, odtwarza z pamięci teksty dla dzieci, np. wiersze, piosenki, fragmenty prozy. Czytaj też: Przygotowania do szkoły – o czym warto pamiętać? 2. Język obcy nowożytny Dziecko poznaje obcy język , by pod koniec 1 klasy rozumieć już proste polecenia, recytować wierszyki i rymowanki, śpiewać piosenki, pisać proste wyrazy i korzystać ze słowników obrazkowych. 3. Edukacja muzyczna Dziecko uczy się śpiewu i gry na prostych instrumentach muzycznych. Zaznajamia się także z różnymi elementami muzyki (melodią, rytmem, wysokością dźwięku, tempem, dynamiką). Dowiaduje się, że muzykę można zapisać i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj