jak uczyć dziecko w domu angielskiego
Adobe Stock
Edukacja

Jak od najmłodszych lat zachęcać dziecko do nauki angielskiego? Przez zabawę!

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne staje się zapisywanie dzieci już od najmłodszych lat na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego. Jeśli jednak nie chcemy obciążać naszych pociech dodatkowymi lekcjami, możemy pomóc im osłuchać się z językiem obcym w domu.

Świetnym sposobem na naukę dziecka języka obcego w domu jest wspólna zabawa wzbogacona o słówka i zwroty po angielsku. Spokojnie, nawet jeśli sami nie jesteśmy orłami w językach obcych, to z ich podstawami, przekazywanymi przez producentów różnego rodzaju zabawek, z pewnością damy sobie radę.

Zalety nauki języka przez zabawę

Często podczas brzydkiej pogody ciężko jest zainteresować czymś dziecko w domu, tak by nie był to Internet czy telewizja. W takich właśnie sytuacjach nauka języków przez zabawę jest doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu spędzimy z naszym dzieckiem więcej czasu. Ponadto organizacja czasu dziecka w taki sposób, pozwala mu rozwinąć kreatywne myślenie oraz zachęcić do zabawy w niebanalny sposób. 

Gdy i zabawy dla najmłodszych

W przypadku naszych najmłodszych pociech najlepszym rozwiązaniem są różnego rodzaju kolorowe książeczki, wyposażone w dwu- czasem nawet trzyjęzyczne tłumaczenia tekstu na inne języki. Taka opcja wzbudza u dzieci ciekawość tego, co znajduje się na konkretnej stronie i co jest tam napisane, dzięki czemu łatwiej zapamiętują dane zwroty.  Świetnie sprawdzają się również zabawki, które po dotknięciu danego elementu wymawiają jego nazwę w języku obcym, co z pewnością pozwala dzieciom szybciej zapamiętać zarówno znaczenie, jak i wymowę danych słówek.

Zabawy dla przedszkolaków

Zachęcenie przedszkolaków do nauki przez zabawę wbrew pozorom wcale nie jest bardzo kosztowne. Wystarczy jedynie kilka kartek, flamastrów czy kredek i zabawa w angielskie kalambury gotowa. Nic tak jak ona nie uczy naszych pociech kreatywności i wzrokowego zapamiętywania słówek. Druga równie skuteczna jest zabawa po angielsku w "ciepło zimno", w której nazwy szukanych przedmiotów wypowiadamy po angielsku, ucząc dziecko coraz to trudniejszych słówek.
A jakie są Wasze ulubione zabawy z dziećmi w domu z użyciem języka angielskiego?
 

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

nauka angielskiego w domu
Fotolia.com
Gry i zabawy
Mama nauczycielką angielskiego? Superpomysł!
W przedszkolach, ba, w żłobkach, zajęcia z języka obcego to już norma. Jednak skoro podstawą nauki małych dzieci angielskiego jest po prostu zabawa, może warto zacząć się bawić w... angielski i w domu?

@page { margin: 2cm } p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120% } Jeszcze kilka lat temu, wielu rodziców uważało zajęcia z języka angielskiego w przedszkolu za zbędny wydatek. No bo czego taki brzdąc może się nauczyć, jeśli widzi się z panią raz w tygodniu na pół godziny? Pod koniec roku okazywało się jednak, że maluch umiał po angielsku kilka piosenek, kolory itp. – czyli jednak nauczył się czegoś, ba, może całkiem sporo! Jeśli zatem nasze dzieci tak dobrze przyswajają wiedzę, to spróbujmy tę naukę przez zabawę kontynuować w domu. Zamiast przedszkolnych zajęć albo jako ich poszerzenie.   Dwulatki i przedszkolaki najszybciej uczą się języków Czy wiesz, że to właśnie kilkulatki mają największe zdolności wykorzystywania partii mózgu, które są odpowiedzialne za naukę języków? Angielski w przedszkolu pozwala osłuchać się z językiem. Wczesna nauka nie wpływa negatywnie na rozwój mowy. Język ojczysty (ten, którym posługują się rodzice) nie pomyli się dziecku z żadnym innym, a mowa rozwinie się prawidłowo. Owszem, zauważono, że np. dzieci dwujęzycznych rodziców zaczynają mówić nieco później (mózg potrzebuje więcej czasu na segregację nabytej wiedzy), za to zwykle lepiej radzą sobie z nauką w ogóle. Około 80 proc. zdolności uczenia się rozwija się bowiem przed ukończeniem ósmego roku życia. Wtedy tworzą się w mózgu główne drogi nerwowe – połączenia (synapsy) między komórkami nerwowymi. Im więcej informacji dostaje mózg, tym więcej synaps tworzy. A im więcej synaps, tym bardziej rozwija się pamięć, kojarzenie, logiczne myślenie! Zobacz też: Jak wychować małego poliglotę?   Uzupełniaj zajęcia angielskiego zabawą w domu Jeżeli maluch chodzi na zajęcia z angielskiego w przedszkolu, to prawdopodobnie jego nauka polega także na słuchaniu płyt, wypełnianiu kolorowanek itp. w domu. I teraz ważna sprawa:...

Nauka angielskiego z Endo
mat. prasowe
Patronaty
Jak uczą się dzieci? - 5 ważnych wskazówek dla rodziców
Nauka języków obcych nie musi być przykrym obowiązkiem, jeśli wiemy, jak przekazać wiedzę w atrakcyjny sposób. Na szczęście, istnieje kilka, prostych sposobów, które mogą zdziałać cuda i sprawić, że najmłodsi polubią taki sposób spędzania wolnego czasu. Zebrane wskazówki można z powodzeniem wykorzystać nie tylko do poszerzania językowych horyzontów najmłodszych, ale też uwzględnić przy innych dziedzinach. Oto, co radzą eksperci.

Zabawa kluczem do skutecznej nauki Nauka nie może być nudna! Na początkowym etapie rozwoju, zapamiętywanie odbywa się głównie przez zabawę, śpiew, rymowanki, gry ruchowe, teatrzyki czy prace plastyczne. Takie aktywności możemy zaproponować naszym pociechom samemu w domu. Wszyscy mamy dostęp do Internetu, gdzie znajdziemy nieograniczone źródła inspiracji. Możemy na przykład wykorzystać piosenki z kanałów Super Simple Songs, The Kiboomers, Learning Station czy Maple Leaf Learning. Dziecko w ten sposób najpierw oswoi się z językiem obcym, a z czasem samo zaczynie śpiewać – a więc naśladować mowę, tańczyć, a co najważniejsze - dobrze się przy tym bawić. Powoduje to wydzielanie się dopaminy, która odpowiada za poczucie przyjemności. Dzięki niej nauka staje się bardziej efektywna i zachodzi niejako ‘przy okazji’. Ruch – pomocnik koncentracji Najmłodsi potrzebują ruchu, dlatego zapoznawanie ich z nowym materiałem powinno opierać się o tzw. TPR – Total Physical Response. Najbardziej odpowiednie na tym etapie są wszelkie gry ruchowe. Przykłady? Pokazywanie słów w kalamburach, proste zabawy, łączące powtarzanie słówek i trafianie piłką do kosza, gry z użyciem kolorowanek czy obrazków, które możemy zakupić, wydrukować lub wykonać wraz z dzieckiem. Możemy też rozłożyć pomoce naukowe w różnych miejscach i poprosić dziecko, by skoczyło na obraz z danym słowem lub kolorem, co będzie o wiele bardziej atrakcyjne niż pisanie i czytanie przy biurku. Zaangażuj wszystkie zmysły! Małe dzieci najlepiej uczą się poprzez doświadczanie – patrzą, słuchają, dotykają, smakują i wąchają. Monika Czajkowska-Bagińska, nauczycielka specjalizująca się w nauce języka angielskiego poprzez zabawę, radzi, by podczas nauki starać się zaangażować wszystkie zmysły. - Atrakcyjne, kolorowe plansze, wystukiwanie rytmu podczas powtarzania słówek...

Dni tygodnia po angielsku
AdobeStock
Edukacja
Angielski: dni tygodnia. Nauka prostych słówek dla dzieci
Dni tygodnia po angielsku brzmią na tyle śpiewnie, że dzieci chętnie się ich uczą. W dodatku każdy dzień ma końcówkę "day", co ułatwia sprawę. A jak brzmią w całości?

Inwestowanie w naukę angielskiego od najmłodszych lat jest jedną z lepszych rzeczy, jaką można dać dziecku w dzisiejszych czasach. Nie tylko dlatego, że znajomość tego języka jest obecnie absolutnie potrzebna, lecz także dlatego, że maluchy przyswajają języki zadziwiająco szybko. Ale ty też możesz nadal uczyć się języków, więc jeśli wciąż to odkładasz na później - teraz jest dobry moment! Zobacz ofertę kursów językowych online w Szkole Języków Obcych Lincoln  i zapisz się na lekcję pokazową online. Dni tygodnia po angielsku Dni tygodnia to jedne z pierwszych słów, jakie dzieci poznają zwykle w języku angielskim. Można uczyć ich malca na wiele prostych sposobów, choćby przez zrobienie mu kalendarza z dniami tygodnia po angielsku i codzienne sprawdzanie, jaki jest dzień. A jak brzmią angielskie dni tygodnia? Monday – poniedziałek Tuesday – wtorek Wednesday – środa Thursday – czwartek Friday - piątek Saturday – sobota Sunday – niedziela Zobacz też: Kolorowanka do nauki angielskiego dla dzieci Zapis fonetyczny angielskich dni tygodnia Monday wymawiamy [mandej] Tuesday wymawiamy [tiusdej] Wednesday wymawiamy [łensdej] Thursday wymawiamy [fersdej] Friday wymawiamy [frajdej] Saturday wymawiamy [satedej] Sunday wymawiamy [sandej] Zobacz też:   The Snowman story - gra dla dzieci do nauki angielskiego Wszystkie dni tygodnia w języku angielskim akcentowane są na pierwszą sylabę . Warto zatem zwracać uwagę na to, by dziecko w tym właśnie miejscu stawiało akcent w każdym z powyższych słów (nie jest to akcent typowy dla języka polskiego). Informacja dla starszych, piszących dzieci – wszystkie angielskie nazwy dni tygodnia zapisujemy wielką literą, podobnie jak nazwy miesięcy. Zobacz też: Jak od najmłodszych lat zachęcać dziecko do nauki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz