Najpiękniejsze książki dla dzieci
Fotolia
Gry i zabawy

12 najpiękniejszych książek dla dzieci 2017 roku, które olśnią małych i dużych czytelników

Rodzice, którzy chcą kupować dzieciom wartościowe książki, nie mogą narzekać. Rok 2017 był rokiem udanym. Ukazało się wiele nie tylko pięknych, ale mądrych i wyczekanych książek. Oto te, które urzekły nas szczególnie. Sprawdźcie, co warto dołożyć do domowej biblioteczki.

Piękne to w tym wypadku za mało powiedziane. Są tu książki wysmakowane, stworzone przez znakomitych, nagradzanych ilustratorów i w doskonałych przekładach. Wśród autorów jest nawet noblistka, a wśród tytułów bajka, na której polską edycję musieliśmy czekać ponad pół wieku. Sami zobaczcie, czym zaskoczyli nas wydawcy w ostatnich miesiącach. Oto nasza lista najpiękniejszych książek dla dzieci wydanych w 2017 roku, które zachwyciły nas tekstem, ilustracjami, przekładem i tematyką.

 

1. Hans Christian Andersen, Dzikie łabędzie, wyd. Tako

Dzikie łabędzie
mat. pras.

Klasyczna baśń mistrza Andersena z mistrzowskimi ilustracjami cenionej w Polsce i na świecie artystki Joanny Concejo. Dodatkowy bonus – tekst jest oparty na dokonanym po raz pierwszy bezpośrednim tłumaczeniu baśni z języka oryginału, czyli z duńskiego, przez Bogusławę Sochańską. 


2. Gabriela Mistral, Śpiąca Królewna, wyd. Nasza Księgarnia

Śpiąca królewna
mat. pras.

Klasyczna baśń w poetyckiej wersji chilijskiej poetki, Gabrieli Mistral, która – uwaga – jest zdobywczynią literackiego Nobla. To prawdziwa perełka w wysmakowanej tekturowej oprawie z onirycznymi ilustracjami Carmen Cardemil. Pozycja zasłużenie zdobywa laury m.in. na słynnych targach książki dziecięcej w Bolonii.

3. Andrea de la Barre de Nanteuil (tekst), Lovisa Burfitt (ilustracje), Historia Mademoiselle Oiseau, Wydawnictwo Literackie

Historia Madmoiselle Oiseau
mat. pras.

Opowieść o prawdziwej paryżance i jej przyjaźni z dziewięciolatką Isabellą, napisana pięknym, poetyckim językiem. W tle klimat stolicy mody, paryski szyk, koty, ptaki i ważne przesłanie dla młodych czytelników, że nie muszą upodabniać się do innych i żyć zgodnie z cudzymi oczekiwaniami.

4. J. Styszyńska, Idol. Frida Kahlo, wyd. Widnokrąg

Idol Frida Kahlo
mat. pras.

To druga książka z brawurowej serii „Idol”, poświęconej słynnym naukowcom i artystom. Jej bohaterką jest malarka – Frida Kahlo (w pierwszej poznaliśmy biografię Marii Curie-Skłodowskiej). Duży format, przepiękne ilustracje i mnóstwo zadań do rysowania i wyklejania.

5. A. van Haeringen, Coco i jej czarna sukienka, wyd. Muchomor

Coco Chanel
mat. pras.

Książka wyjaśnia, jak to się stało, że dziewczynki też noszą spodnie, czym był gorset i dlaczego zastąpiły go wygodne sukienki. Rzecz nie tylko dla małych fanów mody – opowieść o Coco Chanel jest lepsza niż bajka o Kopciuszku. 

6. Else Holmelund Minarik, Maurice Sendak (ilustr.) Mały miś, Wydawnictwo Literackie

Mały miś
mat. pras.

Wielkie wydarzenie – pierwsze polskie wydanie opowiadań o Małym Misiu, które należą do klasyki literatury dla dzieci. Po raz pierwszy zostały wydane w 1957 roku i od tego czasu są stale wznawiane. Dodatkowy smaczek polskiej wersji to doskonały przekład Wojciecha Manna

7. Eric Carle, Konik morski, wyd. Tatarak

Konik morski
mat. pras.

Kolejny hit amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci. Opowieść o tym, jak Konik Morski, pan Tilapia, pan Ciernik, pan Sumik i inni żyjący w morzu tatusiowie troszczą się o swoje dzieci. Pokryte folią specjalne okienka w książce sprawiają, że niepostrzeżenie zanurzamy się w morskie głębiny i płyniemy, płyniemy, płyniemy...

8. Michael Bond, Bajka o mysiej rodzinie, wyd. Znak

Bajka o mysiej rodzinie
mat. pras.

Twórca historii o Misiu Paddingtonie powraca jako autor bajki o kochającej się mysiej rodzinie, zamieszkującej domek dla lalek. Urocza opowieść, która zachwyci każde dziecko, przepięknie zilustrowana przez Emilly Sutton.  

9. Catarina Sobral, Mój dziadek, wyd. Kocur Bury

Mój dziadek
mat. pras.

To historia o superdziadku, który ma dużo czasu, urządza pikniki na trawie, chodzi na niemiecki i na Pilates, z pasją uprawia ogródek i ma tę cudowną właściwość, że w jego towarzystwie wnuczkowi czas płynie niezwykle szybko. Książka portugalskiej autorki nagrodzona na międzynardowych targach książki w Bolonii za piękne ilustracje z wielkim wdziękiem opowiada o przemijaniu oraz o tym, że warto cieszyć się życiem i czerpać z niego pełnymi garściami. 

10. Vincent Bourgeau, Pociągiem, Arthur Geisert, Przenosiny, wyd. Zakamarki

Historie bez słów

„Historie bez słów” to tytuł nowej serii wydawnictwa Zakamarki, która pozwala dzieciom „czytać” książki obrazami. Pozbawione tekstu lektury są doskonałym pretekstem do ćwiczenia dziecięcej wyobraźni, ale też okazją do treningu sztuki interesującego opowiadania. A ta przyda się i małym, i dużym. Brawa za eleganckie wydanie serii w wysuwanym tekturowym etui.

11. Marianna Oklejak, Cuda Niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych, wyd. Egmont

Cuda niewida
mat. pras.

Baśń o Jasieńku i Wojteńku napisana tak, aby każda kolejna rozkładówka z cudownymi, energetycznymi ilustracjami inspirowanymi polskim folklorem, była zadaniem dla czytelnika. Czytamy, oglądamy i rozwiązujemy z wypiekami na twarzy. 

12. Marianna Oklejak, Kolory, Liczby, Podobieństwa, wyd. Egmont

Liczby
mat. pras.

I na koniec znów folklor, ale tym razem w wydaniu dla najmłodszych. Trzy tekturowe książki, które pomogą maluchom poznawać liczby, kolory i przeciwieństwa, a dodatkowo utrwalać słówka w pięciu językach. Duży plus za oryginalne ujęcie tematu.
 

UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   

Zobacz też:

 

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

przecinek i kropka
materiały prasowe
Patronaty
Wybrano Najlepszą Książkę Dziecięcą - wielki sukces Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018
Ponad 15 000 uczestników, ogłoszenie laureatów Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017, pełna frekwencja na warsztatach oraz wyjątkowych spotkaniach autorskich – wielki sukces Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018.

Dwieście tytułów zgłoszonych do Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017 i dwa spośród nich, które uhonorowano podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018. Rekordowa frekwencja w trakcie odbywających się w weekend 17-18 marca Targów oraz tysiące głosów oddanych w Konkursie świadczą o tym, że książka dziecięca ma się dobrze i przyciąga tłumy młodych czytelników i ich rodziców. Wyjątkowe wydarzenie - targi książek dla dzieci W Targach Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018, które odbyły się w warszawskich Arkadach Kubickiego w weekend 17-18 marca wzięło udział ponad 15 000 odwiedzających. Dzieci uczestniczyły w blisko 50 warsztatach, podczas których bawiły się i uczyły, wcielały się w wydawców, pisarzy, a nawet naukowców. Rodzice w tym czasie uzupełniali biblioteki pociech o nowe pozycje oraz uczestniczyli w spotkaniach autorskich i wykładach. Targom towarzyszyły wystawy ilustracji Józefa Wilkonia, Emilii Dziubak, Marcina Minora i Rocha Urbaniaka. Na targowej scenie odbyło się wiele spotkań autorskich, przedstawienie oraz porywająca zabawa taneczna do muzyki duetu SzaZa. W sobotę, 17 marca Fundacja Zaczytani.org otrzymała czek na kwotę ponad 137 tysięcy złotych. To środki zebrane podczas charytatywnej kampanii na rzecz tworzenia Bibliotek Małego Pacjenta, której organizatorem był Empik. Frekwencyjny sukces Targów i ogromne zainteresowanie towarzyszącymi im wydarzeniami pokazuje, że dobre ilustracje i wartościowe treści święcą triumfy, a trend ich propagowania wśród najmłodszych czytelników i ich rodziców rozwija się niezwykle prężnie. Przy targach - dodatkowo konkurs na najlepszą książkę dla najmłodszych 600 tysięcy złotych – tyle wynosi wartość nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017. To wartość specjalnej promocji w sa s alonach Empik i na empik.com dla...

książka dla dzieci, szary domek, Biedronka
mat.pras.
Gry i zabawy
Piękna książka dla każdego dziecka
„Szary domek" to opowieść o poszukiwaniu miłości i przyjaźni. Uczy i uświadamia (nie tylko dzieci), że bez najważniejszych wartości życie jest smutne i pozbawione sensu. Genialnie napisane i piękne graficznie! Aż dziw bierze, że autorkami są debiutantki. Dla mnie to debiut roku na rynku książek dla dzieci i naprawdę warto taką książkę kupić. Gdzie? Kolejne zaskoczenie – w Biedronce. Jak to możliwe?

Książka „Szary domek" powstała dzięki konkursowi „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci“ . Celem pierwszego etapu konkursu było wyłonienie najlepszego tekstu dla dzieci spośród prac nadsyłanych przez autorów , którzy do tej pory jeszcze nie publikowali. Drugi etap był skierowany do ilustratorów – w nim wyłoniono zwycięzcę na najlepsze ilustracje do nagrodzonej opowieści. Zwyciężczynie: w kategorii tekst – Katarzyna Szestak, w kategorii ilustracje – Natalia Jabłońska otrzymały po 100 tysięcy złotych nagrody! Zwieńczeniem konkursu stało się wydanie książki z nagrodzoną opowieścią i ilustracjami w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Książkę od 30 listopada można kupić w ponad 2600 sklepach Biedronki w całej Polsce.  Rewelacyjny pomysł Bardzo podoba mi się pomysł na konkurs i mam nadzieję, że odbędą się kolejne jego edycje. Przede wszystkim dlatego, że zwraca on uwagę wszystkich na problem malejącego czytelnictwa . No bo kiedy najlepiej nabrać nawyku czytania? Przecież właśnie w dzieciństwie. A dobrze napisana i zilustrowana książka, no i chęć rodziców sprawiają, że mały człowiek zaczyna lubić czytanie . A kiedy staje się duży, bez czytania już po prostu nie wyobraża sobie życia.    Cudowna historia Dzięki konkursowi do pisania usiadło mnóstwo osób (nadesłano 4 tysiące tekstów!), które może nie zawsze zdawały sobie sprawę, że potrafią. A potrafią, przynajmniej Katarzyna Szestak potrafi i to jak! „Szary domek" to rewelacyjnie prowadzona narracja, piękny, staranny język – z przenośniami, neologizmami, zdobieniami i genialni bohaterowie, którzy wzbudzają w małym czytelniku mnóstwo emocji. To wszystko składa się na ciepłą, wzruszającą opowieść pobudzającą wyobraźnię.  Genialne ilustracje   Ilustracje w książkach dla dzieci...

IBBY, nagroda Książka Roku 2015
Fotolia
Aktualności
And the Winner Is...
Filmowcy mają Oscara, a twórcy książek dla dzieci m.in. tytuł "Książka Roku" przyznawany przez międzynarodową organizację IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. Polska Sekcja IBBY nagrodziła polskich pisarzy i ilustratorów (za 2015 rok). Świętujemy razem z nimi.

Marzy mi się, by było tak jak na oscarowej gali: sala koncertowa, czerwone dywany, jupitery, mnóstwo ważnych gości, a do tego transmisja w telewizji, informacje w radiu, wywiady w prasie. Wierzę, że kiedyś tak będzie, teraz jest skromniej i na mniejszą skalę, ale na pewno równie świątecznie. Jest co świętować!  To nie tylko święto samych twórców książek dla dzieci, pisarzy i ilustratorów, ale także wydawców i wszystkich, którzy propagują czytelnictwo wśród dzieci (w tym roku nagrodę w tej kategorii otrzymała Fundacja "Jasne Strony" działająca na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród dzieci niewidomych i słabo widzących). Przez cały rok pracowali, by dzisiaj cieszyć się uznaniem i nagrodami (dla siebie i innych). To ważne wydarzenie również dla rodziców i bibliotekarzy – znak IBBY na okładce książki jest rekomendacją, dzięki której łatwiej wybrać dobrą książkę (noty o nagrodzonych tytułach można znaleźć na stronie www.ibby.pl). Od książki do nagrody Co roku na konkurs trafia mniej więcej dwieście tytułów. Jury przyznaje nagrody w trzech kategoriach: dla pisarza (za książkę dla dzieci i osobno dla młodzieży), dla ilustratora (za książką obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną), za upowszechnianie czytelnictwa i promocję książki dla młodego czytelnika. Najpierw nominuje do nagrody, a spośród nominowanych wybiera tych, którym przyznaje cztery nagrody główne i co najmniej osiem wyróżnień. I tak od od 27 lat, bo pierwszy konkurs "Książka Roku" Polska Sekcja IBBY ogłosiła w 1988 roku. Czym kieruje się jury Jedno jury ocenia oryginalność fabuły, umiejętność rozbudzania ciekawości dziecka, walory estetyczne tekstu. Drugie jury – warsztat artystyczny, czy ilustracje ułatwiają zrozumienie narracji, prowokują do wielu interpretacji. And the winner is... To słowa, którymi na oscarowej gali...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz