Wybierz przedszkole dla dziecka a nie siebie

Jeśli mieszkasz w mieście, a rodzinny budżet pozwala na posłanie dziecka do prywatnego przedszkola, wybór może nie być łatwy. Chcesz, by maluch wszechstronnie się rozwijał. Podejrzewasz, że ma artystyczny talent albo marzysz o tym, by wychowywać go w duchu ekologicznym? Stop: to tylko twoje pragnienia! Czy aby na pewno podziela je dziecko? Może wcale nie jest zainteresowane nauką języka angielskiego, ma za to ogromną ochotę na grę w piłkę? Dobrze się zatem zastanów. Dopiero, gdy już będziesz potrafiła rozdzielić swoje pragnienia od tego, czego potrzebuje dziecko, możesz zastanowić się nad wyborem przedszkola. Pamiętaj, że w edukacji przedszkolnej nie chodzi głównie o to, by maluch poznał jak najwięcej literek i wierszyków. Dziecko musi przede wszystkim nauczyć się współżycia z innymi ludźmi, jak się z nimi dogadywać, przyjaźnić i rozwiązywać konflikty.

Reklama

Zastanów się, co lubi robić twoje dziecko

Są dzieci, które uwielbiają rysować i mogłyby to robić dosłownie godzinami. Można wtedy pomyśleć o wysłaniu takiego malca do przedszkola artystycznego. Możesz jednak także wybrać tradycyjne przedszkole, w którym po prostu zapiszesz dziecko na dodatkowe zajęcia plastyczne. Jeśli maluch jest uzdolniony muzycznie, wybierz przedszkole o takim właśnie profilu lub zapisz je na lekcje w ośrodku kultury. Gdy dziecko chętnie chodzi na górskie wyprawy, zastanów się nad przedszkolem steinerowskim (mało jest w nim tradycyjnych zabawek, najważniejsze są przedmioty naturalne: drewno, kamienie, szyszki) lub montessoriańskim (dzieci są małymi odkrywcami świata i np. ze spacerów przynoszą różne przedmioty: kamyki, konary drzew, szyszki).
Przedszkola profilowane są zazwyczaj sporo droższe od tych tradycyjnych i nie każdego rodzica na nie stać. Pamiętaj, że talentu nie da się ot tak, po prostu zgubić. Jeśli dziecko jest uzdolnione, jego umiejętności nagle nie zanikną. Tym bardziej, że sama przecież możesz o nie zadbać, zachęcając do twórczości, zapisując na dodatkowe zajęcia.

Obejrzyj przedszkole nie tylko w internecie

Jeśli wytypowałaś już wstępnie przedszkole, koniecznie powinnaś je obejrzeć z zewnątrz. Najlepiej, by budynek położony był z dala od głównej ulicy – to bezpieczniejsze dla dzieci. Ważny jest także wygląd przedszkolnego placu zabaw. Lepiej, by był duży (maluchy mogą się wtedy swobodnie wyhasać) i porośnięty trawą, wtedy upadki są mniej groźne. Na placu powinny być (sprawne!) huśtawki, koniki bujane, zjeżdżalnie oraz piaskownica konieczne z czystym i świeżym piaskiem. Zwróć także uwagę na ogrodzenie: nie może być uszkodzone, a furtka powinna posiadać zamknięcie, by nikt niepożądany nie mógł wejść na teren przedszkola.

[CMS_PAGE_BREAK]

Podejrzyj przedszkolny plac zabaw

Wybierz się kilka razy na spacer w okolice przedszkola i poobserwuj, co się dzieje na placu zabaw. Zwróć uwagę, czy dzieci przez cały czas są pod opieką przedszkolanki. Jeśli tak nie jest, łatwiej o wypadek, bo np. pani nie zdąży rozdzielić kłócących się na drabinkach chłopców. Poobserwuj także, jak wychowawczyni rozmawia z dziećmi: czy słucha tego, co mają do powiedzenia, czy też zawsze narzuca swoje zdanie. Dobra przedszkolanka zgadza się czasem z propozycjami maluchów, ale w uzasadnionych przypadkach jest stanowcza (zabrania np. agresywnych zachowań). Spróbuj także podpatrzyć, jak pani reaguje, gdy ktoś nabije sobie guza albo się skaleczy. Musi być czuła, opiekuńcza i w żadnym wypadku nie powinna krzyczeć.
Patrz nie tylko na stosunek pani do dzieci, ale także na to, jak maluchy odnoszą się do wychowawczyni. Jeśli przychodzą rzadko, starają się same organizować sobie czas albo wręcz przeciwnie: niemalże wchodzą pani na głowę, nie jest to dobry znak. Maluchy, owszem, powinny garnąć się do swoich opiekunek, ale nie mogą także bez przerwy wszystkiego wymuszać ze świadomością, że pani na pewno da się ubłagać.

Zobacz także

Odwiedź przedszkole

Uwaga: gdy uda ci się wejść na jego teren bez problemu, to znak, że może tak zrobić każdy inny człowiek. A przecież chodzi o bezpieczeństwo twojego dziecka. Oczywiście w trakcie odbierania dzieci drzwi pozostają zazwyczaj otwarte, ale, gdy tylko wejdziesz, powinnaś zostać zapytana przez personel o cel swojej wizyty. W trakcie rozmowy z panią dyrektor postaraj się poznać jak najwięcej szczegółów. Dowiedz się, kiedy należy złożyć wniosek i jaka jest szansa na przyjęcie dziecka. Są bowiem takie przedszkola, do których jest sporo chętnych (lepiej wtedy zabezpieczyć się i zapisać malucha dodatkowo gdzie indziej). Zwróć uwagę na to, czy są organizowane teatrzyki i wycieczki do jakichś ciekawych miejsc (np. do piekarni, na lotnisko itp.). Zapytaj także, czy maluchy muszą koniecznie leżakować (dziecko, które nie ma ochoty na poobiednią drzemkę powinno mieć możliwość cichej zabawy). Dowiedz się również o zajęcia dodatkowe i związane z nimi opłaty.

Popytaj rodziców o przedszkole

Zasięgnij języka u kilku rodziców dzieci chodzących do przedszkola. Jeśli będą przeważać oceny pozytywne, istnieje duża szansa, że i twoje zdanie będzie podobne. Gdy natomiast rodzice będą wyrażać niezadowolenie, koniecznie dowiedz się, skąd wzięła się ta negatywna opinia (może pani nie pozwala oglądać bajek w telewizji, co raczej może być zaletą, jest mało zabawek, a może sprawa jest poważniejsza i maluch jest zmuszany do zjadania nielubianego przez niego szpinaku). Na podstawie obserwacji i rozmów, na pewno uda ci się wyrobić zdanie na temat przedszkola. Będziesz wiedzieć, czy jest bezpieczne, jakie pracują w nim wychowawczynie i jaką ma opinię wśród rodziców. Możesz więc dokonać świadomego wyboru. Teraz należy tylko złożyć kwestionariusz i czekać.

Dodatkowe podpowiedzi, jak wybrać przedszkole dla swojego dziecka, znajdziesz TUTAJ.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama