Jak wybrać przedszkole? 8 ważnych pytań
... na które musisz znaleźć odpowiedź, zanim podejmiesz decyzję.
- Edipresse
Nie szukaj miejsca idealnego. Ważne, byś znalazła „wystarczająco dobre”, czyli takie, które spełnia większość podstawowych wymagań.
Sprawdź,o co warto pytać w przedszkolu:
1. Jakie kryteria obowiązują przy naborze do przedszkola?
W przedszkolach publicznych pierwszeństwo zwykle mają dzieci z rodzin wielodzietnych i wychowywane przez samotne matki lub ojców, z rodzin zastępczych, mające niepełnosprawnych rodziców. Czasem placówki ustalają dodatkowe kryteria, np. przyjmują dzieci, które korzystają już z nocnika bądź te, które w chwili rozpoczęcia roku szkolnego będą miały ukończone trzy lub nawet cztery lata. Przedszkola prywatne czasem badają sytuację materialną rodziców, placówki prowadzone przez zakony mogą dyskretnie wypytywać o Twoje zaangażowanie w życie religijne.
Jeśli spodobało Ci się jakieś przedszkole państwowe, to nawet jeśli jest tam więcej kandydatów niż miejsc, złóż podanie tylko do niego. Placówki porozumiewają się między sobą. Gdy złożysz podania do kilku przedszkoli, uznają, że nie zależy Ci szczególnie na jednym z nich. A jeśli dziecko nie zostanie przyjęte z braku miejsc do tego wybranego, i tak będziesz je mogła zapisać do mniej obleganej placówki. Jeśli publiczne przedszkole nie przyjmie Twojego dziecka, ma obowiązek podać przyczynę odmowy i poinformować Cię o procedurze odwoławczej. Jeśli złożysz odwołanie, rozpatrzy je, wraz z innymi podaniami, specjalnie powołana komisja, która może wpisać dziecko na listę rezerwową lub skierować tam, gdzie są jeszcze wolne miejsca.
Czytaj też: Harmonogram rekrutacji dzieci do przedszkoli i szkół 2013/2014
2. Ile jest dzieci i grup w przedszkolu?
Mniejsze i bardziej kameralne przedszkola są zwykle bardziej przyjazne niż molochy (choć to nie reguła). Zapytaj, ile dzieci maksymalnie może liczyć grupa. Jeśli jest mniejsza, maluchy lepiej korzystają z zajęć, a wychowawczyniom łatwiej je dopilnować. W państwowych placówkach zazwyczaj grupa nie może liczyć więcej niż 25 dzieci.
3. Czy na miejscu funkcjonuje również zerówka?
Jeśli jej nie ma, to o rok wcześniej będziesz musiała zainteresować się wyborem szkoły dla dziecka. Pamiętaj, że zerówki w podstawówkach, inaczej niż przedszkola, zapewniają opiekę tylko przez 4–5 godzin dziennie. Potem dziecko skazane jest na świetlicę.
Czytaj też: Jak wychować geniusza
4. W jakich godzinach przedszkole jest czynne?
Są placówki działające od 6 do 18, ale są i czynne w godzinach 8–16. W niektórych prywatnych można zostawić dziecko po godzinach, ale trzeba za to dodatkowo płacić. Wiele przedszkoli wymaga, by dzieci zjawiły się tam do 8.30. Innym nie przeszkadza, jeśli maluch przyjedzie o 9 – byleby zdążył na śniadanie lub na pierwsze zajęcia. Dowiedz się też, czy placówka działa w czasie ferii świątecznych, zimowych i wakacji.
Dołącz do rozmów mam przedszkolaków o przedszkolnym jedzeniu.
Zobacz film: Po czym poznać dobre przedszkola!