Przedszkole

leżakowanie w przedszkolu
przedszkole
sen dziecka
drzemka w ciągu dnia

Leżakowanie w przedszkolu – przepisy, cel, czas trwania

Leżakowanie w przedszkolu dotyczy zwykle 3-latków, a w niektórych placówkach także 4-latków. Pięciolatki już nie mają w planie dnia leżakowania. Nie znaczy to, że w przedszkolu musi leżakować każdy trzylatek, a pięciolatkowi leżakować nie wolno. Wyjaśniamy, czy leżakowanie jest obowiązkowe dla każdego dziecka i co robić, jeśli maluch, który idzie do przedszkola, już nie śpi w ciągu dnia.
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole :znęcanie się nad dziećmi
przedszkole
przemoc wobec dzieci

Nauczyciele w przedszkolu znęcali się nad dziećmi. Jest akt oskarżenia

Rodzice myśleli, że ich dzieci są w przedszkolu bezpieczne. Rzeczywistość okazała się inna – pracownicy placówki w Chojnicach znęcali się nad maluchami. Teraz siądą na ławie oskarżonych, grozi im do 8 lat więzienia.
Joanna Biegaj
„Mogę, ale nie chcę, nie potrafię i nie cierpię bawić się z dzieckiem. Dlatego chodzi do przedszkola w wakacje"
przedszkole
wakacje z dzieckiem
zabawa z dzieckiem

„Mogę, ale nie chcę, nie potrafię i nie cierpię bawić się z dzieckiem. Dlatego chodzi do przedszkola w wakacje, a mnie zżerają wyrzuty sumienia” [LIST DO REDAKCJI]

Moja córeczka chodzi do przedszkola dyżurnego. Choć wiem, że wolałaby zostać ze mną, a ja teoretycznie mogłabym zapewnić jej opiekę, bo oboje z mężem pracujemy zdalnie. Nawet dzisiaj pytała: „Mamo, czy mogę wziąć urlop i zostać z tobą?”. Powiedziałam, że pomyślimy i może jutro…
redakcja mamotoja.pl
Jestem mamą, więc opiekuję się dzieckiem w wakacje, a nie odsyłam do dyżurnego przedszkola jak zbędny balast
przedszkole
wakacje z dzieckiem
opłaty za przedszkole

„Jestem mamą, więc opiekuję się dzieckiem w wakacje, a nie odsyłam do dyżurnego przedszkola jak zbędny balast” [LIST DO REDAKCJI]

Wczoraj na placu zabaw rozmawiałam ze znajomymi mamami. Okazało się, że w wakacje wszystkie wysyłają swoje dzieci do przedszkola dyżurnego. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby wszystkie te mamy pracowały zawodowo. Kiedy powiedziałam, że nie wpisałam córeczki na listę wakacyjnych przedszkolaków, popatrzyły na mnie jak na kosmitkę.
Luiza Słuszniak
Policjanci uratowali 2-letniego Antosia
przedszkole
pierwsza pomoc
utrata przytomności

Lubin: policjanci uratowali dziecko. Podczas zajęć z pierwszej pomocy, które właśnie prowadzili w przedszkolu!

Troje policjantów właśnie prowadziło zajęcia na temat pierwszej pomocy na przedszkolnym placu zabaw. W pewnym momencie usłyszeli krzyk kobiety – stała na ulicy, trzymając na rękach bezwładne dziecko. W jednej chwili przerwali zajęcia. Przeskoczyli płot i żywopłot, by ratować 2-letniego Antosia, który umierał.
Luiza Słuszniak
Czy 2 maja jest wolny od szkoły?
przedszkole
szkoła
majówka z dzieckiem

Czy 2 maja jest wolny od szkoły? Czy czynne są przedszkola?

Czy 2 maja jest wolny od zajęć w szkole? Pytanie to zadają sobie nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice, którzy w wielu przypadkach muszą zorganizować opiekę najmłodszym pociechom. Drugi maja wypada w poniedziałek. Gdyby był wolny, uczniowie mogliby wrócić do szkół dopiero w środę, 4 maja.
Luiza Słuszniak
Jak nasze dzieci powinny rozmawiać z dziećmi z Ukrainy? Pytać czy nie? Udawać, że się nic nie stało?
przedszkole
rówieśnicy
szkoła podstawowa

Jak nasze dzieci powinny rozmawiać z dziećmi z Ukrainy: pytać o wojnę czy nie? Udawać, że nic się nie stało?

W polskich przedszkolach i szkołach pojawia się coraz więcej dzieci z Ukrainy – nic dziwnego, że coraz więcej rodziców zadaje sobie te pytania. Czy maluchy powinny rozmawiać ze sobą o wojnie, czy zupełnie na inne tematy? O odpowiedź poprosiliśmy ekspertkę dr Martę Jadwigę Pietrusińską.
Luiza Słuszniak
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. W szkolnych klasach i przedszkolnych grupach będzie ciaśniej
przedszkole
szkoła podstawowa

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. W szkolnych klasach i przedszkolnych grupach będzie ciaśniej

W związku z tym, że w Polsce przebywa bardzo dużo dzieci z Ukrainy, rząd postanowił umożliwić im naukę w polskich szkołach i przedszkolach. Ministerstwo Edukacji i Nauki właśnie wydało rozporządzenie, w którym podano liczbę uczniów mogących uczyć się w jednym oddziale.
Luiza Słuszniak
Przedszkole dla dzieci z Ukrainy
przedszkole
uchodźcy

Przedszkole dla dzieci z Ukrainy – zasady przyjmowania, opłaty / Дитячий садок для дітей з України – правила прийому, оплати

Przedszkole dla dzieci z Ukrainy jest dostępne dokładnie na takich samych zasadach, jak dla dzieci polskich. Przyjęcie dziecka do państwowego przedszkola nie nastręcza kłopotów ani ukraińskim rodzicom dziecka, ani samej placówce. / Дитячий садок для дітей з України доступний на таких самих умовах, як і для польських дітей. Прийом дитини до державного садка не завдає труднощів ані для українських батьків дитини, ані для самого закладу.
Ewa Janczak-Cwil
Dzień Kobiet w przedszkolu
przedszkole
zabawy dla dzieci
dzień kobiet

Dzień Kobiet w przedszkolu: pomysły i zabawy (+ prezenty do 15 zł)

Dzień Kobiet w przedszkolu to ważne święto! Wcale nie powinno być pomijane. Podpowiadamy, jak można obchodzić ten wyjątkowy dzień razemz przedszkolakami. Sprawdźcie nasze pomysły, jak uczcić dziewczynki w dniu ich święta.
Joanna Biegaj
obostrzenia co ze żłobkami i przedszkolami
przedszkole
żłobek
koronawirus

Rząd wprowadza obostrzenia. Co ze żłobkami i przedszkolami?

Na wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele rządu omówili działania, które mają na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Chodzi m.in. o edukację zdalną w szkołach. Co będzie się działo z przedszkolami i żłobkami?
Ewa Janczak-Cwil
Dzieci w przedszkolu bawiły się w ukrzyżowanie Jezusa
przedszkole

Przedszkolaki „bawiły się” w ukrzyżowanie Chrystusa. Rodzice wściekli, dyrekcja twierdzi, że o niczym nie wiedziała

Do skandalicznej „zabawy” miało dojść w jednym z publicznych przedszkoli w Gdyni. Jej inicjatorem rzekomo był 4-latek uczęszczający na zajęcia religii.
Hanna Szczesiak
zaszczepione dzieci dostaną więcej punktów w rekrutacji do przedszkola
przedszkole
dziecko
szczepienia

Zaszczepione dzieci będą mogły dostać więcej punktów w rekrutacji do przedszkola

W Częstochowie już od kilku lat trwał spór o to, czy zaszczepione dzieci będą miały większą szansę, by dostać się do przedszkola. Teraz został rozstrzygnięty.
Joanna Biegaj
Córka Kasi Tusk nie chodzi do przedszkola
przedszkole
słynne mamy
dziecko w domu

Katarzyna Tusk tłumaczy, dlaczego jej córka nie chodzi do przedszkola. Fanki: „Wylęgarnia wirusów”

„Proszę, nie odbierz tego jako hejt…” – zaczęła swój komentarz jedna z obserwatorek Kasi Tusk. Choć pytanie dotyczyło dzieci, blogerka szczerze odpowiedziała – i przy okazji wywołała dyskusję dotyczącą tego, czy warto posyłać dzieci do przedszkola.
Hanna Szczesiak
przedszkolanka skazana za znęcanie się
przedszkole

Przedszkolanka skazana za znęcanie się nad dziećmi. Robiła straszne rzeczy!

Nauczycielka warszawskiego przedszkola została skazana za wyzywanie, krzyczenie i uderzanie pięścią w brzuch 4-letnich dzieci. Ich rodzice byli zdeterminowani, by kobieta poniosła karę. A sąd nie miał żadnych wątpliwości co do jej winy.
Magdalena Drab
Przemoc i zakłamywanie prawdy. Szokujące zadania w podręcznikach do religii
przedszkole
szkoła
szkoła podstawowa

Przemoc i zakłamywanie prawdy? Szokujące zadania w podręcznikach do religii

Internet obiegły zdjęcia z podręczników do religii dla przedszkolaków oraz uczniów. W jednym autorzy kwestionują ewolucję, w drugim każą dzieciom rysować ukrzyżowanego Jezusa. Rodzice nie kryją oburzenia.
Sylwia Arlak
W przedszkolu mojego syna to mężczyzna był przedszkolankiem
przedszkole
prawdziwa historia

„W przedszkolu mojego syna uczył… przedszkolanek. Zawsze myślałam, że to >>kobieca<< praca, ale to nieprawda”

– No tak, widok faceta w przedszkolu nie jest u nas jeszcze zbyt popularny. W naszym kraju nadal panuje przekonanie, że robota dla prawdziwego mężczyzny musi być w jakiejś wielkiej korporacji. Na kierowniczym stanowisku ma się rozumieć.
redakcja mamotoja.pl
Agata Rubik wspomina przedszkole
przedszkole

Agata Rubik bardzo źle wspomina przedszkole: „Doświadczyłam nierównego traktowania przez panie przedszkolanki”

Agata Rubik w ostatnim poście na Instagramie opowiedziała o swoich wspomnieniach z przedszkola. Niestety są one dość smutne.
Joanna Biegaj
Dorota Zawadzka zachwala duńskie przedszkole
przedszkole

Dorota Zawadzka wychwala duńskie przedszkole wnuczki. „Czwórka opiekunów, dzieci siedzą na ziemi”

Superniania jest zachwycona przedszkolem, do którego zaczęła uczęszczać jej wnuczka. To duńska placówka, w której obowiązują specyficzne zasady - czasem nie do pomyślenia w Polsce. Dziećmi opiekuje się mieszana kadra, maluchy wychodzą na dwór w deszczu, często siedzą na ziemi.
Magdalena Drab
Nowa przedszkolanka była ciężko chora
przedszkole
prawdziwe historie

„Nowa opiekunka w przedszkolu była wulkanem energii, dzieci ją kochały. W życiu bym nie pomyślała, że jest ciężko chora”

Eliza miała dziesiątki pomysłów na zajęcie dzieci, do tego sama angażowała się w gry i zabawy. Przez cały dzień była w ruchu. Potem jednak nagle opuściła ją cała wola życia...
redakcja mamotoja.pl
Segregacja dzieci w przedszkolu. Najpierw będą przyjmowane zaszczepione maluchy?
przedszkole
szczepienia
szczepienia obowiązkowe

Segregacja dzieci w przedszkolu: najpierw będą przyjmowane zaszczepione maluchy?

Możliwe, że już wkrótce zaszczepione dzieci będą miały większą szansę dostać się do przedszkola i żłobka. Jeśli plan wejdzie w życie, w trakcie rekrutacji będzie wymagane zaświadczenie o szczepieniu.
Sylwia Arlak
przeziębienia dzieci w przedszkolach
przedszkole
przeziębienie
dziecko

Dzieci wracają z przedszkola z przeziębieniem: „Z tymi katarami to już kabaret”

Za dziećmi już pierwsze dni w przedszkolu, natomiast za ich rodzicami – pierwsze starcia z odwiecznym problemem: wirusami, które maluchy przynoszą z przedszkola. Czy chore dziecko powinno zostać w domu? Opinie rodziców w sieci na ten temat są bardzo skrajne!
Joanna Biegaj
dziecko z autyzmem w przedszkolu
przedszkole
dziecko
autyzm u dziecka

Dziecko z autyzmem w przedszkolu: jakie przedszkole dla dziecka z autyzmem?

Gdy dziecko z autyzmem idzie do przedszkola, rodzice muszą podjąć decyzję, jaki rodzaj placówki wybrać. Przedstawiamy możliwości, które mają do wyboru, a także zasady postępowania z dzieckiem autystycznym w przedszkolu.
Joanna Biegaj
Kiedy wróci nauka zdalna
przedszkole
szkoła
koronawirus

Rośnie liczba przypadków COVID-19 w szkołach. Kiedy wróci nauka zdalna? 

To już niemal pewne – powrót nauki zdalnej jest właściwie tylko kwestią czasu. Po opublikowaniu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki danych o liczbie zamkniętych szkół widać, że to jest po prostu nieuniknione.
Ewa Janczak-Cwil
Córka Joanny Koroniewskiej wytrzymała jeden dzień w przedszkolu. Już zachorowała
przedszkole
gwiazdy
chory przedszkolak

Córka Joanny Koroniewskiej wytrzymała jeden dzień w przedszkolu. Już zachorowała

Córka Joanny Koroniewskiej poszła do przedszkola, ale jak się okazuje, nie na długo. Już po jednym dniu dziewczynka zachorowała. Teraz aktorka dzielnie walczy z chorobą córki.
Sylwia Arlak
Córka Sylwii Bomby poszła do przedszkola
przedszkole
mama
dziecko

Sylwia Bomba posłała córkę do przedszkola. Dziewczynka szczęśliwa, a mama płacze

Sylwia Bomba ma za sobą trudne chwile – jej córka poszła pierwszy raz do przedszkola. Dziewczynka była szczęśliwa, jednak mamie zebrało się na płacz.
Joanna Biegaj
religia w przedszkolu
przedszkole
dziecko
nauka

Religia w przedszkolu: czy jest obowiązkowa, ile godzin religii w przedszkolu?

Lekcje religii w przedszkolu pozwalają dzieciom poznawać historię i zasady swojego wyznania. Nauka religii jest w naszym kraju powszechnie praktykowana, czy jednak jest obowiązkowa już w przedszkolu?
Joanna Biegaj
pierwszy dzień w przedszkolu
przedszkole
dziecko
edukacja przedszkolna

Pierwszy dzień w przedszkolu: jak go przeżyć, rady dla rodziców

Pierwszy dzień w przedszkolu wymaga dobrego zaplanowania i przygotowania dziecka. Ważne jest, by spędzić go spokojnie, bez pośpiechu i nerwów, i to zaczynając od pobudki. Podpowiadamy, jak zostawić dziecko w przedszkolu, by nie było to trudnym przeżyciem ani dla niego, ani dla jego rodziców.
Marta Kabulska
pierwszy dzień w przedszkolu trzylatka
wychowanie dziecka
przedszkole
pierwsze dni w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu trzylatka: jak wygląda i jak się do niego przygotować?

Pierwszy dzień w przedszkolu to dla trzylatka duży stres, podobnie jak dla jego rodziców. Postaraj się, żeby pójście do przedszkola było dla malucha atrakcją, a nie przykrym obowiązkiem. Zacznij od uroczystej pobudki.
Marta Kabulska
dziecko nie chce chodzić do przedszkola
przedszkole

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola – skąd ta niechęć?

Niemal każde dziecko nie chce chodzić do przedszkola na początku swojej przygody z tą instytucją. To normalna reakcja, w końcu pójście do przedszkola to ogromna zmiana w życiu kilkulatka, który ma prawo czuć się niepewnie i protestować. Zwykle dramatycznie okazywana niechęć mija po okresie adaptacyjnym. Co w tym pomaga?
Marta Kabulska