Wasze rodzinne – dotychczas poukładane życie latem staje na głowie. Dziecko nie wybiera się jak co dzień do przedszkola, tylko chce się bawić, pływać, biegać z kolegami z podwórka, a ty przecież idziesz do pracy. Aby nie zaskoczyła cię ta sytuacja, zawczasu zaplanuj wakacje twojego przedszkolaka.

Reklama

Urlop najpierw z mamą, potem z tatą

Większość ludzi podczas lata przynajmniej na dwa tygodnie bierze urlop i wyjeżdża. Możesz zastanawiać się, czy dobrym wyjściem nie byłoby spędzanie urlopu na zmianę z mężem. W ten sposób dziecko miałoby waszą opiekę przez dłuższy okres czasu (np. ty wyjeżdżasz z dzieckiem na dwa tygodnie, a potem kolejne dwa spędza z nim twój mąż). Dzięki temu połowę wakacji macie już zaplanowaną.
Dziecku potrzebna jest wasza wspólna opieka, możliwość obserwacji wzajemnych relacji, świadomość, że stanowicie jedność. To buduje w nim poczucie bezpieczeństwa i uczy zachowań rodzinnych, które często podczas codzienności gdzieś umykają. Zresztą tobie także należą się miłe chwile z partnerem. Dlatego staraj się przynajmniej część urlopu zaplanować tak, byście byli wszyscy razem.

Sprawdź: Dokąd jechać na wakacje z dzieckiem? – test

Wakacyjna opieka dziadków

To dobry pomysł, gdy dziadkowie mieszkają blisko. Co jednak zrobić, jeśli mieszkają daleko i musielibyście dziecko powierzyć im na dłużej, np. na miesiąc? Rodzice często lękają się, jak ich kilkulatek zniesie tak długą rozłąkę. Cóż, wszystko zależy od charakteru dziecka i dotychczasowych jego kontaktów z dziadkami. Psychologowie twierdzą, że jeśli do tej pory były intensywne, a przedszkolak na wieść o wyjeździe podskakuje z radości, możesz być spokojna. Na pewno uda mu się miło spędzić wakacje, a wyjazd będzie dodatkowym bodźcem do pogłębienia przyjaźni między nim a babcią i dziadkiem. Poza tym takie kontakty pozwalają dziecku na jeszcze większy rozwój – dziadkowie zazwyczaj mają dużo cierpliwości, czasu i chęci, by pokazać swoim wnukom świat. Pamiętaj jednak, że jeśli twoje dziecko wyjeżdża na dłużej, powinnaś go w weekendy odwiedzać. Zapewni mu to poczucie bezpieczeństwa, że rodzice są i zawsze czuwają.

Czytaj też: Zakochani dziadkowie

Zobacz także

Niania na czas wakacji

Jeśli bierzesz taką ewentualność pod uwagę, popytaj najpierw znajomych, czy nie mogliby ci polecić zaufanej opiekunki. Oszczędzasz sobie w ten sposób nerwów, czy twój wybór był trafny. Możesz także szukać sprawdzonej niani w serwisie Niania.pl. Przed wizytą wypisz swoje preferencje: w jakim wieku ma być opiekunka, czy powinna mieć doświadczenie w wychowywaniu dzieci, a może nawet referencje z innych miejsc pracy. Im więcej szczegółów podasz, tym prościej ci będzie wybrać odpowiednią kandydatkę.

Czytaj też: Jak znalazłam idealną nianię

Dyżurne przedszkole w wakacje

To rozwiązanie stosunkowo najprostsze, niekoniecznie jednak najlepsze. Przecież dziecku, tak jak dorosłemu, należą się wakacje. Pomyśl, czy chciałabyś swój urlop spędzać w pracy, nawet jeśli nie musiałabyś pracować? Pewnie i twój kilkulatek woli przez pewien czas odpocząć od swoich codziennych zajęć. Poza tym dyżurne przedszkole to dla niego zwykle nowe miejsce, nieznane dzieci i panie.
Jeśli jednak nie masz wyjścia, sprawdź, jaka placówka będzie pełniła wakacyjny dyżur. Może się przecież okazać, że to właśnie przedszkole twojego dziecka. Gdy podejmiesz decyzję, zgłoś ją do dyrektora macierzystego przedszkola, który listę dzieci wyśle placówce dyżurującej. W ten sposób masz pewność, że dziecko zostało przyjęte na okres wakacji.

Inaczej ma się sprawa z przedszkolami prywatnymi, które zazwyczaj przynajmniej przez jeden miesiąc wakacji pozostają otwarte. Wówczas dziecko nie musi aklimatyzować się w nowym miejscu, ma swoich kolegów i dobrze znaną panią blisko siebie, z którymi może uczyć i bawić się cały dzień.

Zobacz też: Zabawy ruchowe w przedszkolu

Wakacyjna pomoc sąsiedzka

Jeśli mieszkasz w bloku, masz jeszcze jedną możliwość: możesz wspólnie z kilkoma sąsiadkami zorganizować coś na kształt koła wzajemnej pomocy. Rozejrzyj się dobrze, może któraś z mam jest jeszcze na urlopie wychowawczym i ma ochotę zaopiekować się twoim przedszkolakiem? Albo babcia sąsiadki zajmuje się jej dzieckiem i może pod swoje skrzydła przyjąć także twoje? Dzięki takiej pomocy kilkulatek poczuje się bezpiecznie, bo będzie przebywać w znajomym otoczeniu, wśród znanych mu ludzi. A Ty odetchniesz z ulgą, bo będziesz miała pewność, że dziecko jest pod dobrą opieką.

Atrakcyjne wakacje w mieście

Skorzystaj z naszej ściągawki i sprawdź, jak możesz dziecku zorganizować wakacje w mieście. Zobaczysz, że wcale nie musi być nudno!

  • Park lub ogród botaniczny. Na trawie można urządzić sobie nawet mały piknik. Zieleń to doskonałe miejsce na zabawy z piłką czy skakanką, a także podglądanie przyrody (dziecku można pokazać i opowiedzieć np. o owadach). Jeśli park jest niedaleko domu, kilkulatek może tam pojechać choćby na rowerku.
  • ZOO. Słoń z długą trąbą, małpki robiące śmieszne miny – zwierzęta w ZOO na pewno zainteresują ciekawskiego kilkulatka. A gdy do tego dodać pyszne lody i kolorowego balonika – dziecko będzie wniebowzięte.
  • Basen. Musi być czysty, z wydzielonym miejscem dla dzieci. Dodatkową atrakcją jest zjeżdżalnia do wody czy brodzik do pluskania.
  • Wesołe miasteczko. Karuzele, bujane koniki, samochody to atrakcje uwielbiane przez dzieciaki, dlatego podróżne wesołe miasteczka cieszą się tak dużą popularnością. Pamiętaj jednak, że stan techniczny urządzeń czasem pozostawia wiele do życzenia, a więc musisz najpierw sprawdzić, czy są bezpieczne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, powinnaś zgłosić je straży miejskiej.
  • Festyny. Latem w mieście często organizowane są zabawy na świeżym powietrzu. Informacji o nich możesz szukać w gminie. Na festynach są atrakcje dla dorosłych, np. koncerty, ale także dla dzieci (występują często klauni, organizowane są pokazy zwierząt itp.).
  • Kino i teatr. Doskonała rozrywka w pochmurne dni. Dzieci bardzo lubią przedstawienia teatralne, a po obejrzeniu spektaklu mogą się pokusić o przygotowanie swojego domowego teatrzyku.
Reklama

Sprawdź: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

Konsultacja merytoryczna

Beata Chrzanowska-Pietraszak

Pedagożka specjalna, psycholożka, psychoterapeutka dzieci i rodzin, prowadzi szkolenia dla rodziców, psychologów i nauczycieli, zakamarkirodzicielstwa.pl
Reklama
Reklama
Reklama