wakacje przedszkolaka, dziecko na wakacjach
Fotolia
Edukacja

Wakacje od przedszkola

W lipcu na dwa miesiące większość przedszkoli zamyka swe mury i dzieci rozpoczynają upragnione wakacje. Dla kilkulatka to powód do radości, a dla ciebie mały kłopot, bo przecież twój urlop trwa zaledwie kilkanaście dni. Z kim dziecko ma spędzić resztę lata? Oto kilka podpowiedzi.
Beata Chrzanowska - pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja merytoryczna

Wasze rodzinne – dotychczas poukładane życie latem staje na głowie. Dziecko nie wybiera się jak co dzień do przedszkola, tylko chce się bawić, pływać, biegać z kolegami z podwórka, a ty przecież idziesz do pracy. Aby nie zaskoczyła cię ta sytuacja, zawczasu zaplanuj wakacje twojego przedszkolaka.

Urlop najpierw z mamą, potem z tatą

Większość ludzi podczas lata przynajmniej na dwa tygodnie bierze urlop i wyjeżdża. Możesz zastanawiać się, czy dobrym wyjściem nie byłoby spędzanie urlopu na zmianę z mężem. W ten sposób dziecko miałoby waszą opiekę przez dłuższy okres czasu (np. ty wyjeżdżasz z dzieckiem na dwa tygodnie, a potem kolejne dwa spędza z nim twój mąż). Dzięki temu połowę wakacji macie już zaplanowaną.
Dziecku potrzebna jest wasza wspólna opieka, możliwość obserwacji wzajemnych relacji, świadomość, że stanowicie jedność. To buduje w nim poczucie bezpieczeństwa i uczy zachowań rodzinnych, które często podczas codzienności gdzieś umykają. Zresztą tobie także należą się miłe chwile z partnerem. Dlatego staraj się przynajmniej część urlopu zaplanować tak, byście byli wszyscy razem.

Sprawdź: Dokąd jechać na wakacje z dzieckiem? – test

Wakacyjna opieka dziadków

To dobry pomysł, gdy dziadkowie mieszkają blisko. Co jednak zrobić, jeśli mieszkają daleko i musielibyście dziecko powierzyć im na dłużej, np. na miesiąc? Rodzice często lękają się, jak ich kilkulatek zniesie tak długą rozłąkę. Cóż, wszystko zależy od charakteru dziecka i dotychczasowych jego kontaktów z dziadkami. Psychologowie twierdzą, że jeśli do tej pory były intensywne, a przedszkolak na wieść o wyjeździe podskakuje z radości, możesz być spokojna. Na pewno uda mu się miło spędzić wakacje, a wyjazd będzie dodatkowym bodźcem do pogłębienia przyjaźni między nim a babcią i dziadkiem. Poza tym takie kontakty pozwalają dziecku na jeszcze większy rozwój – dziadkowie zazwyczaj mają dużo cierpliwości, czasu i chęci, by pokazać swoim wnukom świat. Pamiętaj jednak, że jeśli twoje dziecko wyjeżdża na dłużej, powinnaś go w weekendy odwiedzać. Zapewni mu to poczucie bezpieczeństwa, że rodzice są i zawsze czuwają.

Czytaj też: Zakochani dziadkowie

Niania na czas wakacji

Jeśli bierzesz taką ewentualność pod uwagę, popytaj najpierw znajomych, czy nie mogliby ci polecić zaufanej opiekunki. Oszczędzasz sobie w ten sposób nerwów, czy twój wybór był trafny. Możesz także szukać sprawdzonej niani w serwisie Niania.pl. Przed wizytą wypisz swoje preferencje: w jakim wieku ma być opiekunka, czy powinna mieć doświadczenie w wychowywaniu dzieci, a może nawet referencje z innych miejsc pracy. Im więcej szczegółów podasz, tym prościej ci będzie wybrać odpowiednią kandydatkę.

Czytaj też: Jak znalazłam idealną nianię

Dyżurne przedszkole w wakacje

To rozwiązanie stosunkowo najprostsze, niekoniecznie jednak najlepsze. Przecież dziecku, tak jak dorosłemu, należą się wakacje. Pomyśl, czy chciałabyś swój urlop spędzać w pracy, nawet jeśli nie musiałabyś pracować? Pewnie i twój kilkulatek woli przez pewien czas odpocząć od swoich codziennych zajęć. Poza tym dyżurne przedszkole to dla niego zwykle nowe miejsce, nieznane dzieci i panie.
Jeśli jednak nie masz wyjścia, sprawdź, jaka placówka będzie pełniła wakacyjny dyżur. Może się przecież okazać, że to właśnie przedszkole twojego dziecka. Gdy podejmiesz decyzję, zgłoś ją do dyrektora macierzystego przedszkola, który listę dzieci wyśle placówce dyżurującej. W ten sposób masz pewność, że dziecko zostało przyjęte na okres wakacji.

Inaczej ma się sprawa z przedszkolami prywatnymi, które zazwyczaj przynajmniej przez jeden miesiąc wakacji pozostają otwarte. Wówczas dziecko nie musi aklimatyzować się w nowym miejscu, ma swoich kolegów i dobrze znaną panią blisko siebie, z którymi może uczyć i bawić się cały dzień.

Zobacz też:  Zabawy ruchowe w przedszkolu

Wakacyjna pomoc sąsiedzka

Jeśli mieszkasz w bloku, masz jeszcze jedną możliwość: możesz wspólnie z kilkoma sąsiadkami zorganizować coś na kształt koła wzajemnej pomocy. Rozejrzyj się dobrze, może któraś z mam jest jeszcze na urlopie wychowawczym i ma ochotę zaopiekować się twoim przedszkolakiem? Albo babcia sąsiadki zajmuje się jej dzieckiem i może pod swoje skrzydła przyjąć także twoje? Dzięki takiej pomocy kilkulatek poczuje się bezpiecznie, bo będzie przebywać w znajomym otoczeniu, wśród znanych mu ludzi. A Ty odetchniesz z ulgą, bo będziesz miała pewność, że dziecko jest pod dobrą opieką.

Atrakcyjne wakacje w mieście

Skorzystaj z naszej ściągawki i sprawdź, jak możesz dziecku zorganizować wakacje w mieście. Zobaczysz, że wcale nie musi być nudno!

  • Park lub ogród botaniczny. Na trawie można urządzić sobie nawet mały piknik. Zieleń to doskonałe miejsce na zabawy z piłką czy skakanką, a także podglądanie przyrody (dziecku można pokazać i opowiedzieć np. o owadach). Jeśli park jest niedaleko domu, kilkulatek może tam pojechać choćby na rowerku.
  • ZOO. Słoń z długą trąbą, małpki robiące śmieszne miny – zwierzęta w ZOO na pewno zainteresują ciekawskiego kilkulatka. A gdy do tego dodać pyszne lody i kolorowego balonika – dziecko będzie wniebowzięte.
  • Basen. Musi być czysty, z wydzielonym miejscem dla dzieci. Dodatkową atrakcją jest zjeżdżalnia do wody czy brodzik do pluskania.
  • Wesołe miasteczko. Karuzele, bujane koniki, samochody to atrakcje uwielbiane przez dzieciaki, dlatego podróżne wesołe miasteczka cieszą się tak dużą popularnością. Pamiętaj jednak, że stan techniczny urządzeń czasem pozostawia wiele do życzenia, a więc musisz najpierw sprawdzić, czy są bezpieczne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, powinnaś zgłosić je straży miejskiej.
  • Festyny. Latem w mieście często organizowane są zabawy na świeżym powietrzu. Informacji o nich możesz szukać w gminie. Na festynach są atrakcje dla dorosłych, np. koncerty, ale także dla dzieci (występują często klauni, organizowane są pokazy zwierząt itp.).
  • Kino i teatr. Doskonała rozrywka w pochmurne dni. Dzieci bardzo lubią przedstawienia teatralne, a po obejrzeniu spektaklu mogą się pokusić o przygotowanie swojego domowego teatrzyku.

Sprawdź: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

Czy niania powinna gotować posiłki? [WIDEO]

Fotolia.pl
Czas wolny
First minute czy last minute – co wybrać planując wakacje z rodziną?
Czy lepiej rezerwować wakacyjny wyjazd z rodziną zimą - first minute, czy może poczekać i kupić wycieczkę w ostatniej chwili? Podpowiadamy, jakie są zalety „lastów”, a jakie korzyści płyną z first minute. Gdzie Polacy z dziećmi uwielbiają wyjeżdżać na wakacje?

Co można zyskać czekając na last minute a jakie są minusy tego rodzaju oferty W świadomości większości Polaków utarł się stereotyp, że last minute znaczy lepszy, bo tańszy. Uważamy, że takie oferty są zawsze dostępne i nic nie stanie nam na przeszkodzie, by upolować świetną okazję. W rzeczywistości jednak próba rezerwacji wakacji last minute, zwłaszcza w sezonie, może wiązać się ze sporym stresem i problemami. A przecież wakacje z rodziną to coś, na co większość rodzin czeka cały rok. Mają nieść radość i relaks, więc stresu można uniknąć wykupując wczasy znacznie wcześniej. Na przykład zimą. Może zdarzyć się, że kiedy znajdziesz super ofertę cenową w hotelu, nie będziesz mogła znaleźć wolnego lotu dla czterech osób, bo samolocie będą tylko dwa wolne miejsca . Tak więc, jeśli chcesz wyjechać ze swoją rodzinką i przyjaciółką z dziećmi, znalezienie takiej oferty graniczy z cudem.   Wybierając last musisz mieć stalowe nerwy Często rezerwując wczasy w ostatniej chwili musimy się liczyć z koniecznością wylotu z innego miasta. Wyjeżdżając z mniejszymi dziećmi wydłużanie czasu podróży to nie jest najlepszy pomysł. Dzieci męczy każda kolejna godzina spędzona "na walizkach". Stają się wtedy marudne i coraz bardziej zniecierpliwione a nam coraz bardziej ich zrzędzenie działa na nerwy i nie wiele trzeba, by zamieniło się to w rodzinną awanturę, a to chyba niepotrzebne na początku wakacji. Czytaj także: Gdzie na wakacje z dzieckiem - test? Urlop na ostatnią chwilę... tylko w ofercie last Oferta last również często wiąże się z ograniczonym wyborem wśród hoteli . Zazwyczaj (choć nie zawsze) oferty last minute dotyczą hoteli średniej klasy, które nie zostały wyprzedane i żeby nie stracić, organizatorzy chcą je sprzedać za niższą kwotę. Co gorsza, musimy się szybko decydować, gdyż ostatnie miejsca...

przedszkole
panthermedia
Edukacja
Przedszkole dobre dla dziecka – o co zapytać podczas wizyty
Zanim wybierzesz przedszkole dla dziecka, musisz je odwiedzić, obejrzeć, no i koniecznie zadać personelowi kilka pytań. Bo właśnie dzięki nim łatwiej podejmiesz dobrą decyzję.

Kiedy należy złożyć wniosek i jaka jest szansa na przyjęcie dziecka? Są takie przedszkola (zwłaszcza publiczne), do których jest więcej chętnych niż miejsc (jeśli tak, zapytaj, jakie dzieci dostają się w pierwszej kolejności). Gdy boisz się, że dziecko nie zostanie przyjęte, może warto zabezpieczyć się i zapisać je dodatkowo do innego przedszkola? Jakie są miesięczne koszty i czy jest jakieś wpisowe? Dowiedz się również, ile kosztuje wyżywienie dziecka i co się na nie składa. Jeśli masz zamiar posłać dziecko do prywatnej placówki, zapytaj o wpisowe i koszty dodatkowe (bywa, że w tego typu przedszkolach trzeba płacić także za miesiące wakacyjne – czasem nawet za te, w których przedszkole jest zamknięte). Dopiero robiąc taki szczegółowy wywiad, jesteś w stanie obliczyć miesięczny koszt posłania dziecka do przedszkola. Jakie zajęcia dodatkowe oferuje przedszkole? I jakie są ich koszty. Może się bowiem okazać, że cena państwowej placówki z opłaceniem dodatkowych zajęć jest niewiele niższa od tej prywatnej, w której za dodatkowe zajęcia płaci się mniej albo w ogóle. Czy są organizowane dodatkowe atrakcje dla dzieci? Zapytaj, czy np. są organizowane teatrzyki , pikniki i wycieczki do jakichś ciekawych miejsc (np. do piekarni, żeby poznać sztukę wyrabiania chleba czy na lotnisko, by z bliska obejrzeć samoloty). Dzięki nim dziecko wszechstronnie się rozwija i ma szansę lepiej poznać świat. Czy dzieci muszą koniecznie leżakować? To pytanie jest szczególnie ważne, jeśli twoje dziecko nie śpi już w dzień. Dobrze, by nie było zmuszane do leżakowania. Najlepiej, by smyk, który nie ma ochoty na poobiednią drzemkę, miał możliwość cichej zabawy. Jak liczne są grupy w przedszkolu? Maksymalna liczba w grupie zapisana jest w statucie przedszkola i nie może zostać przekroczona. Dobrze, gdy grupy nie liczą więcej niż 20 dzieci – w...

gdzie na wakacje z dziećmi
Adobe Stock
Czas wolny
Gdzie na wakacje z dziećmi? Oto miejsca na wakacje z dzieckiem godne polecenia
Gdzie na wakacje z dziećmi? Decyzja najczęściej zależy od dwóch rzeczy: zasobności portfela i wieku dziecka. Sam kierunek może być dowolny – góry, morze, jeziora, lasy. Jednak to, co ma duże znaczenie, to zakwaterowanie, od którego zależy komfort wypoczynku. Oto miejsca, do których warto pojechać z dzieckiem!

Gdzie spędzić wakacje z dziećmi w Polsce  (w związku z pandemią koronawirusa, lepiej wybrać tę opcję)? Gdzie pojechać z dziećmi za granicę? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wyjazd z maluchem na pewno będzie inny niż wasze wspólne urlopy, gdy jeszcze nie mieliście potomstwa. Nie możecie liczyć na to, że poza domem całkowicie oderwiecie się od codzienności i zapomnicie „o zupkach i kupkach”. Leżenie plackiem na trawie przed namiotem, szaleństwa na dyskotekach w tłocznych kurortach, maratony po wysokich górach – też raczej nie wchodzą w grę. Ale spokojnie! Jest naprawdę wiele fajnych opcji, które możecie wziąć pod uwagę, myśląc o tym, gdzie wybrać się na wakacje z dziećmi 2021. Podpowiadamy: Gdzie nad morze z dzieckiem ? Gdzie w góry z dzieckiem ? Niezależnie od tego, co wybierzecie, na pewno nie będziecie się nudzić. Miejsca na wakacje z dziećmi godne polecenia: Gdzie na wakacje z dziećmi – kemping Ciche miejsca w Polsce na wakacje z dziećmi – gospodarstwa agroturystyczne Gdzie na wakacje z dziećmi – pensjonat lub hotel w Polsce Gdzie na wakacje z dziećmi za granicę? Obóz dla dzieci blisko domu Gdzie na wakacje z małymi dziećmi: na własnej działce Gdzie na wakacje z dziećmi – u dziadków na wsi Wakacje z alergikiem Gdzie na wakacje z dziećmi – kemping To opcja zarówno dla niezbyt zamożnych, jak i tych, którzy mogą pozwolić sobie na droższe wakacje. Kiedyś urlopowym przebojem były nieduże przyczepy kempingowe ustawiane nad brzegiem jeziora albo... na własnej działce pod zabudowę. Teraz to już raczej rzadkość. W dzisiejszych czasach kempingi są bardzo różne – od bardzo skromnych i tanich, gdzie śpi się we własnym namiocie, po takie z namiotami rodzinnymi, domkami kempingowymi, basenami, restauracjami i animacjami. Wszystkie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak