Krajobraz pustynny
W płaskim naczyniu sadzimy sukulenty ( koniecznie bez kolców - Bardzo bezpiecznym kaktusem jest ripsalis. /Rhipsalis Casshuta/). Między nimi poustawiajmy lalkę, leżaczek, parasol. Opowiedz dziecku, że rośliny, które zatrzymują wodę to sukulenty, że na pustyni jest susza. Maluch na pewno szybko zapamięta taką atrakcyjną lekcję.

Reklama

Krajobraz wiejski
Podobnie można zrobić z rzeżuchą, należy zasiać ją na dużym płaskim talerzu, dookoła rzeżuchy stawiamy płotek z klocków i gumowe zwierzątka, można też zrobić zagrody.

Reklama

Krajobraz mazurski
Do misy ( najlepiej przezroczystej) wlewamy wodę, wkładamy do niej rośliny pływające, można je kupić w sklepach ogrodniczych. Rośliny pływające: pistia - osiąga rozmiar sałaty. Lubi jasne i ciepłe miejsce, w sprzyjających warunkach szybko się mnoży przez rozłogi, więc też może być ciekawym polem do obserwacji. Inne rośliny: rzęsa wodna, paprocie wodne. Poproś dziecko, żeby wybrało zabawki ( gumowe kaczuszki, rybki, żabki) i wrzuciło je do wody. Roślinom widać korzenie. To świetna lekcja biologii, a jednocześnie można odegrać sceny np. z Calineczki i opowiedzieć dziecku o jeziorach, rzekach.

Reklama
Reklama
Reklama