Bajki pełnią ważną funkcję w życiu dziecka – nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale też pomagają zrozumieć otaczający nas świat i rządzące nim prawa. Bajki do czytania są idealnym narzędziem do budowania więzi z dzieckiem, zaszczepienia miłości do literatury, poszerzania słownictwa i rozwijania kreatywności. W klasycznych bajkach miesza się świat rzeczywisty z fantazją, a losy bohaterów przedstawione są z perspektywy przyjaznej dziecku. Bajki pozwalają oswajać lęki i pełnią funkcję terapeutyczną. Dlatego nie żałuj 20 minut dziennie, żeby poczytać dziecku!

Reklama

Klasyczne bajki do czytania

Te klasyczne bajki czytane na dobranoc z powodzeniem zastąpią nawet kołysanki dla dzieci:

  • Złotowłosa – opowieść o dziewczynce, która udaje się na spacer do lasu, gubi się, trafia do pustego domku, zamieszkałego przez niedźwiedzią rodzinkę. "Ktoś pił z mojego kubeczka" – to zdanie będzie wam długo towarzyszyć!
  • Trzy małe świnki – trzej bracia budują sobie domki – pierwsza świnka buduje dom z patyków, druga z siana, a trzecia z kamieni. Na drodze staje im zły wilk, który dmucha i chucha na domki świnek... Który domek przetrwa i czego świnki nauczą się z tej lekcji?

Bajki braci Grimm na dobranoc i nie tylko

Bracia Grimm mają ostatnimi laty złą prasę: wielu współczesnych rodziców obawia się, że ich baśnie są zbyt przerażające dla dzieci. Wśród wielu wydań baśni braci Grimm, bez problemu jednak znajdziesz wersję, którą będziesz mogła ze spokojnym sumieniem przeczytać dziecku nawet przed snem. Na początek sięgnij po te bajki na dobranoc:

  • Kopciuszek – która z nas nie kochała tej baśni w dzieciństwie? Teraz pozwól swojemu dziecku poznać historię Kopciuszka, tylko uważaj, bo w oryginalnej wersji braci Grimm końcówka kipi grozą, oceń więc wrażliwość swojego dziecka, zanim po nią sięgniesz.
  • Czerwony Kapturek – tę bajkę zna chyba każdy człowiek na świecie! Przeczytaj ją dziecku na dobranoc – koniecznie!
  • Jaś i Małgosia - kolejna klasyczna bajka spisana przez braci Grimm. Trochę straszna, ale dobrze się kończy.

Zobacz też: Przegląd bajek dla dzieci: filmy animowane, książki, audiobooki

Bajki Hansa Christiana Andersena

Baśnie Andersena to klasyka nad klasykami. Nie wyobrażamy sobie dzieciństwa bez jego bohaterów. Bajki czytane na dobranoc nie mogą być jednak zbyt smutne lub straszne, dlatego sięgnij po którąś z tych propozycji:

Zobacz także
  • CalineczkaCalineczka to opowieść o maleńkiej dziewczynce i jej poszukiwaniu szczęścia,
  • Księżniczka na ziarnku grochu – kolejna klasyczna baśń, którą kochają wszystkie dziewczynki. Te duże też!
  • Brzydkie kaczątko – ta bajka pomoże dziecku zrozumieć wagę akceptacji dla różnic i odmienności.

Polskie bajki do czytania: Konopnicka i Brzechwa

Mistrzami polskich opowieści dla dzieci byli Maria Konopnicka i Jan Brzechwa. Szukając książki ze starymi polskimi bajkami dla dzieci, możesz w ciemno sięgać po Brzechwę (oczywiście "Akademię Pana Kleksa" zostaw na nieco później!), a z bajek Konopnickiej polecamy na początek "Na jagody!" i "Filusia, Milusia i Kizię".

Disney i inne bajki na dobranoc

Od czasu do czasu, zamiast bajki do czytania, możesz sięgnąć po filmy animowane dla dzieci, choć rozsądniej byłoby puszczać je raczej rano lub po południu, bo po oglądaniu telewizji trudno jest zasnąć. Wybierając film dla dziecka, zawsze kieruj się ograniczeniami wiekowymi i stopniem wrażliwości swojego dziecka.

Dobrym wyborem będą bajki Disneya lub klasyczne polskie animacje, takie jak Reksio, Bolek i Lolek czy Przygody Misia Uszatka. Z nowszych produkcji idealną bajką do obejrzenia przed snem jest seria o Miffy.

Możesz również urozmaicić przygodę dziecka z literaturą puszczając mu bajki do słuchania i audiobooki, na których aktorzy mistrzowsko czytają najpiękniejsze książki dla dzieci.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama