Co to jest SGA? [WIDEO]
Masa urodzeniowa dziecka i długość jego ciała mogą mieć ogromne znaczenie dla jego rozwoju. Dlaczego? Sprawdź!
Jednym z najczęstszych pytań, które od swoich bliskich i przyjaciół słyszą świeżo upieczeni rodzice, jest to o imię dziecka, a także o jego wagę i długość ciała. Okazuje się, że te dwa wymiary ciała noworodka są bardzo ważne, ponieważ mogą mieć związek z zaburzeniami wzrostu w późniejszym wieku.
SGA, czyli właściwie co?
SGA (ang. small for gestational age) to noworodek za mały w stosunku do wieku ciążowego, czyli taki, którego urodzeniowa masa i/lub długość ciała są poniżej lub równe dwóm odchyleniom standardowym (≤ -2 SD) dla danego wieku i płci. Zgodnie z definicją WHO, SGA odnosi się do masy i/lub długości ciała wynoszących poniżej 10 percentyla w stosunku do wieku ciążowego w odniesieniu do siatek centylowych dla danej płci i populacji. Jeśli lekarz nie dysponuje dokładnymi danymi dotyczącymi wieku ciążowego, za niską masę urodzeniową dla noworodków urodzonych o czasie przyjmuje się masę poniżej 2500 g. Większość dzieci z SGA urodzonych o czasie na szczęście „dogania” wzrostem swych rówieśników – dzieje się to zwykle do 2. roku życia. U części dzieci urodzonych z SGA niedobór wzrostu utrzymuje się, co oznacza, że lekarz rozpoznaje u nich niskorosłość.
Obejrzyj video i dowiedz się, co o SGA mówi ekspert.
Bibliografia
Beń-Skowronek Iwona, Leczenie niskorosłości u dzieci, „Forum Pediatrii Praktycznej”, nr 11/2016.
Rudzka-Kocjan Agnieszka, Szalecki Mieczysław, Zastosowanie ludzkiego rekombinowanego hormonu wzrostu w leczeniu niedoborów wzrostu u dzieci urodzonych z mała urodzeniową masą ciała, http://www.standardy.pl/artykuly/id/302#.
Smyczyńska Joanna, Wskaźniki auksologiczne przydatne w diagnostyce dzieci z niedoborem wzrostu i w monitorowaniu skuteczności ich leczenia, „Endokrynologia Pediatryczna”, vol. 12/2013 Nr 2(43).
Artykuł powstał z udziałem firmy Sandoz Polska Sp. Z o.o.
SAND/068/06-2017