Jesienne zabawy - 6 zabaw dla małych naukowców i przyszłych matematyków
Pada? Nie szkodzi. Możecie bawić się w domu. Poznaj nasze pomysły na proste zabawy dla przyszłych matematyków i naukowców.
W co się bawić, gdy za oknem leje? Możliwości jest bez liku, np. zabawy dla ciekawych świata małych naukowców i przyszłych matematyków. Oto niektóre z nich.
Sprawdź także: Gry do nauki angielskiego
1. Skąd się bierze fiolet?
Mieszajcie farby, żeby uzyskać nowe kolory. Jaka barwa powstanie jeśli zmieszacie żółty z niebieskim? A z czerwonym?
Możecie też mieszkać kolorowe płyny, np. zabarwioną farbką wodę. Do takich eksperymentów świetnie nadają się również farby zrobione z błyskawicznego kisielu i plakatówki.
Polecamy: Zabawy na deszczowe dni - 6 zabaw rozwijających manualnie
Zobacz także
2. Tęcza
Nalejcie do miski wodę i włóżcie do środka lusterko, tak, by opierało się o ściankę. Jeśli skierujecie snop światła (np. latarki) na "podwodną" część tafli, na trzymanej za latarką kartce powinniście zobaczyć tęczę
3. Czyja to sprawka?
Napełnijcie wannę wodą i włóżcie pod kran piłkę. Strumień wody sprawi, że zacznie wirować.
4. Gry planszowe
Na przykład te najprostsze, z kostkami i pionkami, które przesuwają się o określoną ilość pól. Grając w nie malec uczy się liczyć mimochodem, nie wkładając w to żadnego wysiłku. Możecie też zagrać w kości: wygrywa ten, kto wyrzuci największą ilość oczek.
5. Liczenie
Liczcie wszystko co się da: klocki, autka, marchewki, które lada moment trafią do zupy. A przy okazji szeregujcie i grupujcie przedmioty (od najmniejszego do największego, kolorami itd.).
Polecamy także: Zabawa w matematykę - 7 zabaw matematycznych dla dziecka
6. Mierzenie
Zmierzcie pokój, tapczan, parapet albo cokolwiek innego, Możecie to zrobić stopami, zgiętą w łokciu ręką, książką, patykiem, kawałkiem sznurka. Ile "sznurków" mierzy tata, a ile mama?
Polecamy także: Zabawy na deszczowe dni - 6 zabaw rozwijających wyobraźnię