Tsatsiki podobnie jak wy ma masę problemów, podkochuje się w koleżankach, ma kłopoty w szkole, nie zawsze potrafi się dogadać z mamą, zwaną Mamuśką, która gra na basie w zespole rockowym. Właśnie skończył siedem lat i rozpoczął naukę w pierwszej klasie, a to oznacza, że czekają go nowe obowiązki i nowe wyzwania. Musi na przykład sprawić, aby zalecający się do Mamuśki kolega z zespołu nie został jego nowym tatusiem. A to zadanie niezwykle dla siedmiolatka trudne.

Reklama

Jest nadzieja, że po wakacjach wszystko się zmieni. Tsatsiki wybiera się z Mamuśką do Grecji, aby poznać swego tatę. Trochę się boi tej podróży, bo nóż się okaże, że Tata Poławiacz Ośmiornic wcale nie jest takim tatą, o jakim marzył. Spróbować jednak trzeba, jedzie przecież na pierwsze prawdziwe wakacje, a one nie muszą przynieść samych rozczarowań. Będzie nurkował, polował na ośmiornice, jeździł na osiołku, i chyba się po raz pierwszy w życiu zakocha. Ale o tym już dowiecie się już z drugiego tomu przygód szwedzkiego chłopca Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic.

W części trzeciej, Tylko Tsasiki, chłopiec rozpoczyna trzecią klasę. Czuje się okropnie dorosły. Nie gra już w piłkę nożną, za to chodzi na kurs tańca, nosi długie włosy, bo jest przecież prawdziwym rockmanem, zaczyna mieć na serio powodzenie u dziewczyn, co go bardzo martwi, bo dorosłemu mężczyźnie nie wypada chodzić z dwoma dziewczynami naraz. Poza tym ma dwóch ojców. Jensa, z którym mieszka w sztokholmskim mieszkaniu, i Tatę Poławiacza Ośmiornic, daleko w Grecji. Za dużo tego nawet jak na dorosłego. Ale od czego ma Mamuśkę, i Jensa, którzy nad nim czuwają? Na szczęście na nich zawsze może liczyć. W przeciwnym razie nie poradziłby sobie z dziecięcymi problemami, a one wcale nie są takie zwyczajne. Tsatsiki musi na przykład stawić czoła starszym prześladowcom, szkolnym rasistom, musi sobie poradzić ze śmiercią dziadka, zaradzić szkolnym konfliktom. Okropnie to trudne, zwłaszcza gdy ma się nietypową rodzinę i tak mało lat.

Wierzę, że po lekturze tych trzech książek z niecierpliwością będziecie czekać na ostatnie dwie części przygód Tsatsikiego. Ufam także, że wasi rodzice nie przestraszą się problemów dotykających bohatera. Świat dziecka nie zawsze jest kolorowy i radosny.

Tsatsiki i Mamuśka
Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic
Tylko Tsatsiki

Autorka: Moni Nilsson
Tłumaczka: Barbara Gawryluk
Wydawnictwo: Zakamarki

Zobacz także
Reklama

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy.

Reklama
Reklama
Reklama