Moc dziecięcych pytań z „Teraz już wiesz” w Polsat JimJam
Serial „Teraz już wiesz” emitowany w Polsat JimJam pomaga zrozumieć dziecku świat. Bohaterowie bajki, Henio i Benek prawa fizyki czy biologii sprawdzają na własnej skórze – siadając za sterami samolotu, stawiając kroki na Księżycu, a nawet idąc do dentysty.
- Artykuł promocyjny
Twoje dziecko już jest na etapie zadania pytań? Jesteś już zmęczona jego ciągłym: „Dlaczego?”, „A po co?”, „Jak?”, „Skąd”, „Co to?”? Ciesz się, to znaczy, że prawidłowo się rozwija!
Zadawanie pytań jest dla dzieci sposobem na pozyskiwanie informacji o świecie. Kiedy zaczynają padać pytania, znaczy to po prostu, że dziecko stara się zrozumieć otaczającą je rzeczywistość i potrzebuje naszego wsparcia.
- Ponadroczne dziecko zaczyna pytać „co to?”. Cierpliwie odpowiadaj, nawet kilkakrotnie, ponieważ dla dziecka jest to droga do szybkiego przyswojenia wielu nowych nazw. Maluch może wiele razy spytać o to samo, zanim na stałe przypisze dane pojęcie do konkretnej rzeczy.
- Starsze dzieci (już od ok. 3-4 lat) zaczynają zastanawiać się nad nieco bardziej skomplikowanymi kwestiami, a pytania przybierają formę: „Dlaczego?”, „Po co?” oraz „Jak?”. Ich treść wynika z faktu, że dziecko zastanawia się nad związkiem przyczynowo-skutkowym obserwowanych zjawisk.
Wielka moc dziecięcych pytań!
Zadawanie pytań rozwija procesy poznawcze oraz dostarcza wiedzy o otaczającym świecie. Co więcej, treść bardziej złożonych pytań może być dla rodzica świetną wskazówką dotyczącą tego, czym dziecko zaczyna się interesować. Jeśli najczęściej ciekawią go zjawiska przyrodnicze albo zasady funkcjonowania domowych sprzętów, warto podtrzymywać te zainteresowania poprzez zapewnienie odpowiednich pomocy edukacyjnych.
Pytania mogą naprowadzić również na to, z czym dziecko ma problem oraz czego nie potrafi zrozumieć.
Czytaj także: Jak rozmawiać z dzieckiem o tragediach z telewizji?
Jak odpowiadać na dziecięce pytania?
- Najlepiej jak najprościej, bez zbędnych szczegółów, ale tak, by zaspokoić ciekawość.
- Warto również motywować dziecko do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi poprzez podsuwanie mu wskazówek i zachęcanie do podejmowania czynności, które mogą naprowadzić go na rozwiązanie nurtującego problemu.
- Ważne też, by nie tylko wspierać dziecko w naukowych poszukiwaniach, pielęgnując jego ciekawość świata, ale także samemu przyjąć podobną postawę. Okazją do wspólnego zadawania pytań może być na przykład wspólne czytanie książek. Po lekturze możemy rozpocząć dyskusję dotyczącą jej treści – zapytać o postaci występujące w historii, poszczególne fakty i sytuacje.
- Gdy mamy problem z odpowiedzią na jakieś pytanie – warto szczerze przyznać się do tego przed dzieckiem. Kilkulatek powinien uświadomić sobie, że nikt nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Dobrym wyjściem z takiej sytuacji będzie zachęcenie dziecka do wspólnego poszukiwania odpowiedzi – np. w internecie, telewizji lub w książkach.
„Teraz już wiesz” – edukacyjny serial w Polsat JimJam
Przykładem programu dla dzieci, który może okazać się wybawieniem dla rodziców zmęczonych pytaniami dziecka jest serial „Teraz już wiesz”. W każdym odcinku 5-letni chłopiec Henio i ciekawska małpka Benek w przystępny sposób wyjaśniają małym widzom wybrane zagadnienie z dziedzin takich jak fizyka czy biologia.
Każdą teorię sprawdzają bowiem na własnej skórze – siadając za sterami samolotu, stawiając kroki na Księżycu, a nawet idąc do dentysty.
Dzięki programowi mali widzowie dowiedzą się, jak poszukiwać odpowiedzi na ważne pytania oraz przekonają się, że wiele prawdy tkwi w przysłowiu „Co dwie głowy to nie jedna”.
Henio i Benek wiedzą tak dużo o otaczającym świecie w dużej mierze dzięki temu, że potrafią ze sobą współpracować i prosić o pomoc innych. W serii gościnnie występują także naukowcy, którzy z łatwością rozwieją wszelkie niejasności.
Przygody zabawnego duetu, wyglądem przypominającego kultowe Muppety, dostarczą dzieciom dobrej zabawy, a przy okazji również cennej wiedzy o otaczającym świecie.
Serial „Teraz już wiesz” można oglądać w POLSAT JimJam od poniedziałku do piątku o 7:35 i 16:35.
Rozwiąż quiz: Jak dziś dałabyś sobie radę w podstawówce?