W zeszłym roku producent klocków Lego testował dwie rzeczy, które skierowano do dzieci i osób niewidomych. W roku obecnym oba programy mają być kontynuowane i rozwijane.

Reklama

Klocki Lego z alfabetem Braille'a

Pierwszy projekt, który ujrzał światło dzienne w kwietniu 2019 roku to klocki z literami alfabetu Braille'a. Alfabet ten opiera się na sześciopunktowym układzie, w którym wypukłości ustawione są po 3 w pionowych rzędach. Każda litera ma w nim swój odpowiednik, czyli konkretne ustawienie wypukłości.

Litery alfabetu Braille'a zostały umieszczone na tradycyjnych klockach Lego, które oryginalnie miały 8 wypustek. Klocki skierowane do niewidomych nie mają 8 wypukłości, a jedynie tyle, z ilu składa się dana litera i są one rozmieszczone w konkretny sposób. Pomysł ten ma zachęcić niewidome dzieci do poznawania alfabetu Braille'a.

klocki z Lego z alfabetem Braille'a
Lego

fot: lego.com

W dzisiejszych czasach – w dobie audiobooków i czytników tekstu – coraz mniej niewidomych dzieci zna alfabet Braille'a. Tymczasem stwierdzono, że te, które umieją się nim posługiwać, są inteligentniejsze i bardziej samodzielne. Stąd pomysł, aby za pomocą klocków Lego na nowo rozpropagować ten alfabet wśród dzieci niewidomych i niedowidzących

Zobacz także

Instrukcje głosowe i w alfabecie Braille'a do budowania z klocków

Drugi pomysł, który w zeszłym roku zaczął realizować producent klocków Lego to dostęp dla niewidomych do instrukcji budowania w ramach konkretnych zestawów. Audioinstrukcje oraz możliwość odczytania tekstu instrukcji na czytniku Braille'a zaczęły być dostępne na stronie www.legoaudioinstructions.com.

Na początek na stronie pojawiły się pierwsze instrukcje dla niewidomych dla wybranych zestawów LEGO® Classic, LEGO® City, LEGO® Movie 2™ i LEGO® Friends. W pierwszej połowie 2020 roku ma ich zacząć przybywać, a jeszcze w styczniu Lego ma ogłosić, jakie ma plany w związku z dalszym rozwijaniem projektu. Brawo Lego!

Na razie instrukcje dostępne są po angielsku. Mamy nadzieję, że prędzej niż później także polskie niewidome i niedowidzące dzieci będą miały do nich dostęp w swoim ojczystym języku.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama