Dzieci są wyjątkowe, bo mają fantastyczną wyobraźnię, dzięki której potrafią stworzyć cuda i niesamowite historie. My jako rodzice możemy jak najlepiej wykorzystać ten czas, pokazując dziecku nowe zabawy i aktywności. Warto zachęcać pociechę do obcowania ze sztuką, gdyż taka wiedza może pomóc w ocenie tego, do czego maluch będzie miał predyspozycje w przyszłości. Poza tym malowanie lub wycinanki kształtują w dziecku wrażliwość, kreatywność i umiejętność abstrakcyjnego myślenia. A przede wszystkim to wspaniały pomysł na wspólne spędzanie czasu! Wykorzystaj nasze propozycje i zachęć dziecko do artystycznej aktywności w czasie jesiennych wieczorów!

Reklama

1. Budowanie

Często mamy w domu przedmioty, które wydają się niepotrzebne lub stare. Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że można podarować im drugie życie. Wykorzystaj rzeczy, które normalnie trafiłyby do kosza i stwórz z nich ekozabawki, które będą nie tylko ekologiczne, ale przy okazji, darmowe! Możesz np. zrobić model samochodu, używając do tego pudełka po soku i kilku nakrętek. Gdy rozetniesz karton w odpowiedni sposób, twoja pociecha będzie mogła schować do środka różne bagaże, takie jak flamastry czy kredki. Wówczas wasz pojazd stanie się designerskim piórnikiem! Jeśli szukasz inspiracji do stworzenia ciekawych prac artystycznych, skorzystaj z gotowych szablonów do pobrania na Kids Art Kids, gdzie dowiesz się, co jeszcze możesz zrobić wspólnie z dzieckiem.

Coccodrillo

2. Czytanie książek

Gdy za oknem szaleje wiatr, lubimy spędzać czas w domu, w towarzystwie kubka gorącej herbaty oraz ciekawej lektury. Tego typu zwyczaje warto przekazywać również naszym pociechom. Dla dziecka będzie to naturalne, że w jego otoczeniu są książki. Pokazujmy je dzieciom w czasie zabawy, wspólnie je oglądajmy i omawiajmy poszczególne scenki. Dla przedszkolaka to ogromna dawka wiedzy, która pozwoli mu lepiej zrozumieć świat i która wzbogaci jego słownictwo. Dlatego oswajajmy dzieci z książkami, z ich kształtem, z tym, że przewraca się kartki, że w środku są rysunki. Wzmacniajmy w naszych dzieciach przekonanie, że z książką też można się dobrze bawić. Tym bardziej, że rynek literatury dla dzieci jest bardzo urozmaicony i każdy (nie tylko dzieci, ale i dorośli) może w nim znaleźć coś dla siebie - od wesołych historyjek z ulubionymi bohaterami, aż po bogato ilustrowane pozycje.

Coccodrillo

3. Malowanie i projektowanie

Tworzenie prac plastycznych to świetna propozycja na kreatywną zabawę, która wciągnie każdego malucha. Podczas niej dziecko rozwija zdolności manualne, uczy się rozładowywać złe emocje, a także rozwija wyobraźnie i osobowość. Chcesz zachęcić dziecko do malowania farbami? Rozłóżcie w pokoju dużą folię lub specjalną matę, którą będzie można umyć, a następnie przygotujcie wszystkie, potrzebne akcesoria. Pozwól maluchowi na twórczą ekspresję – niech stworzy to, co mu się zamarzy! Możesz też kupić specjalne kolorowanki z postaciami z ulubionych kreskówek. A gdyby tak stworzyć coś naprawdę unikalnego? Możecie skorzystać z szablonu dostępnego na Kids Art Kids i zaprojektować własną zawieszkę na drzwi do pokoju lub zakładkę do ulubionych książek. Napiszcie na nich coś zabawnego – lub swoje imię i nazwisko, by wszyscy wiedzieli, do kogo należą te fantastyczne przedmioty!

Coccodrillo

4. Muzyka

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko będzie miało poczucie rytmu i słuch muzyczny? O ile ta druga umiejętność jest raczej wrodzona, o tyle z poczuciem rytmu jest jak z jazdą na rowerze – można się go nauczyć poprzez rozmaite ćwiczenia. Warto zachęcać malucha do obcowania z muzyką, ponieważ nie tylko rozwija ona zmysł słuchu, ale ma też niebagatelne znaczenie w nauce mowy. Rozpoznawanie i zapamiętywanie dźwięków służy temu, aby malec nauczył się je wyodrębniać, a potem powtarzać. Maluch może się ich uczyć, grając na cymbałkach, tamburynie lub marakasie. Gdy na dworze zimno, można rozgrzać się przy energetyzującej muzyce. Nastawcie płytę z piosenkami, podczas słuchania których trzeba wykonywać różne "wygibasy" i bawcie się! Gdy twoje dziecko nauczy się rytmu, tym chętniej będzie powtarzać coraz to bardziej zaawansowane kroki.

Zobacz także
Coccodrillo

5. Nauka

Gry pamięciowe, puzzle, układanki z alfabetem – maluchy uwielbiają uczyć się poprzez zabawę. Długie jesienne wieczory to doskonały moment na to, by zachęć dziecko do poznawania alfabetu poprzez władanie kolorowych literek w odpowiednie otwory lub zaproponuj, że wspólnie ułożycie puzzle. Tego typu zabawa kształtuje w dziecku zdolność logicznego myślenia, a także wzmacnia małą motorykę i pamięć. Pamiętaj jednak, by ich wielkość i rodzaj układanki były dostosowane do wieku dziecka. Dzięki układankom pamięciowym, maluch nauczy się dostrzegania różnic i rozwiązywania problemów, co z pewnością przyda mu się w dorosłym życiu. Innym, jeszcze bardziej kreatywnym pomysłem na naukę alfabetu jest pisanie palcami na wysypanej mące lub kaszy manny. Zobaczysz, że twoja pociecha będzie się przy tym świetnie bawić, a jak wiadomo nauka jest najfajniejsza wtedy, gdy... nie wiesz, że to nauka. :)

Coccodrillo

6. Wchodzenie w role

Tego typu zabawa uczy dziecko funkcjonowania w społeczeństwie. Gdy maluch podrośnie, będzie stawiał pierwsze kroki w innych grupach społecznych – wśród rówieśników i kolegów. Zabawa z wchodzeniem w role może mu pomóc przy adaptacji w przedszkolu, a jak wiadomo, jest to szczególnie trudny okres dla dzieci i rodziców. Oprócz tego, aby dobrze odnaleźć się w grupie, trzeba wiedzieć, jakie reguły w niej panują. Tego właśnie brzdąc może nauczyć się podczas zabawy z wchodzeniem w role. To także doskonała okazja, by przećwiczyć z dzieckiem różne „trudne” sytuacje, takie jak np. konflikt z rówieśnikiem. Aby lepiej wrzuć się w daną rolę, możecie wykorzystać różne akcesoria, takie jak drewniane kukiełki, które lepiej zobrazują emocje drzemiące w maluchu. Można też zamienić się rolami – wykorzystując drewniane wąsy twoja pociecha będzie mogła udawać np. tatę. Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców, dlatego będzie to dla nich niezapomniana frajda!

Coccodrillo

7. Zabawa

Twórcze zabawy doskonale rozwijają wyobraźnię, dlatego dostarcz maluchowi akcesoria do tworzenia takie jak np. kolorowy papier, klej, masa papierowa, plastelina, glina czy gotowe szablony do wycinania, pomagają tworzyć niesamowite rzeczy. Ale prawda jest też taka, że czasami każdy rodzic potrzebuje chwili oddechu. Wtedy przydają się różnego rodzaju zabawki edukacyjne. Warto sięgać po te, które są zrobione z ekologicznych materiałów i które wspierają kreatywność dziecka. Dzięki swojej prostocie pobudzają i dają dziecku szansę na poszukiwanie nowych sposobów zabawy. Jesteście gotowi na nowe, kreatywne wyzwania? Do dzieła!

Coccodrillo

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kreatywnych zabaw z dzieckiem?
Zajrzyj:
Kids Art Kids kreatywną platformę Coccodrillo

Coccodrillo
Reklama


Reklama
Reklama
Reklama